Inovativní řešení: chytrá fotovoltaika snižuje náklady za energie až o čtvrtinu

Umělá inteligence pomalu proniká všude. Nyní přichází dodavatelé malých elektráren s revoluční technologií, která umožňuje optimalizaci výkonu a dosažení maximální efektivity solárních systémů.
Umělá inteligence u fotovoltaiky může být budoucnost | zdroj: Shutterstock

Chytrá fotovoltaika od společnosti PEROSLA

Společnost PEROSLA v současnosti vyvíjí jedinečný systém, který budou moci brzy vyzkoušet její zákazníci. Představí jim systém inteligentního řízení toku energie, nazvaný Home Energy Management Systems (HEMS). 

Jak funguje systém HEMS?

„HEMS na rozdíl od střídače zajistí celkovou správu a monitoring elektrárny a k ní přidružených zařízení. Pracuje s aktuálními daty o předpovědi počasí i cenách elektřiny na burze. Díky tomu dokáže optimalizovat výrobu, ukládání či prodej vyrobené elektřiny a dodatečně šetří náklady.“ sdělil pro casopisczechindustry.cz Michal Priputen, manažer realizací společnosti PERSOLA.

Chytrá fotovoltaika od společnosti SOMI

Společnost SOMI uvádí, že její inteligentní fotovoltaická elektrárna dokáže vydělávat i v noci. Chytrý systém řídí tok energie a bere v potaz spotové ceny elektřiny na burze a předpověď počasí. Řídící modul s umělou inteligencí umí vyhodnotit, kolik energie využít, kolik uložit a jak energii výhodně prodat nebo nakoupit z distribuční sítě.

Chytré systémy se ovládají přes mobilní aplikace, kde si zákazníci vyberou preferovanou strategii. Systém navíc dokáže upozornit majitele FVE na případné závady.

„V případě nesprávného fungování nebo poruchy nás systém okamžitě upozorní a my můžeme přes vzdálený přístup provést potřebné úkony k opravě, případně na místo okamžitě vyšleme technika.“ doplnil Michal Priputen.

Také společnost Schlieger pracuje s umělou inteligencí. Od roku 2024 chce AI využít na urychlení návratnosti investic do fotovoltaiky až o 30 %.

Zdroje: www.casopisczechindustry.cz, www.vseoprumyslu.cz

Související článek

Kam směřuje česká energetika? Experti varují před nevyužitým potenciálem zelené energie

Návrhy základních energetických plánů vlády nejsou podle Komory obnovitelných zdrojů energie špatné. Avšak neodrážejí potenciál, kterého lze dosáhnout správnou legislativou a fiskální politikou. Strategický dokument ...