Instalace fotovoltaik nabírají na síle. Nejvíce se připojují ve Středočeském kraji

Podle údajů od sdružení distributorů se od začátku roku 2022 v České republice připojilo více než 110 000 fotovoltaických elektráren. Kde se připojovali nejčastěji?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Údaje poskytlo České sdružení regulovaných elektroenergetických společností, které zahrnuje distributory ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D. Ke konci loňského roku evidovaly distribuční společnosti celkem více než 167 tisíc připojených fotovoltaických elektráren, z toho od začátku roku 2022 jich bylo nově připojeno více než 116 tisíc. „V loňském roce byla připojena téměř polovina ze všech fotovoltaických elektráren, které můžete vidět na střechách rodinných domů napříč Českou republikou. Decentralizace energetiky znamená pro distribuční společnosti mimořádně náročné období, které vyžaduje enormní nasazení pracovníků v terénu i těch, kteří zpracovávají potřebnou administrativu. Vše je přitom podmíněno realizací miliardových investic do rozvoje sítí. Zvýšené náklady se váží nejen k instalaci nových vedení, ale také k posilování spolehlivosti a bezpečnosti provozu celé elektroenergetické soustavy,“ vysvětlil člen Správní rady ČSRES Radim Černý.

Německo stále nedotahujeme

Trend je velmi jasně rostoucí, zatímco v roce 2022 se připojilo 35 041 fotovoltaik, v roce 2023 to bylo 81 699 fotovoltaik. Výkon všech připojených fotovoltaik činí 3 454 MW, což znamená 300 W na obyvatele. Například v Německu je to 816 wattů na obyvatele, v Evropě se nejvíce instaluje podle tohoto ukazatele v Nizozemsku, kde mají 1044 wattů na obyvatel. Od roku 2021 se počet fotovoltaických elektráren v České republice více než ztrojnásobil.

Nejčastěji ve Středočeském kraji a s baterií

Největší distributor ČEZ Distribuce, který obsluhuje veškerou Českou republiku kromě Prahy, jižní Moravy a jižních Čech, v roce 2023 připojil 52 109 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 605,5 MW. Podle údajů ČEZ se v drtivé většině jednalo o střešní instalace, cca 92,5 procent žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí. Více jak 85% těchto instalací bylo s bateriovým úložištěm. Do sítě ČEZ Distribuce je v současné době připojeno 104 700 fotovoltaických elektráren, které mají instalovaný výkon 1 896,4 MW. ČEZ Distribuce investovala v roce 2023 do nutných úprav distribuční soustavy vyvolaných požadavky na připojení obnovitelných zdrojů 6,5 miliardy korun, letos plánuje cca 7,7 miliard korun. V roce 2022 se v síti ČEZ Distribuce připojilo do sítě 21 325 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 188 MW, jde tedy o pětinásobek. Nejvíce fotovoltaik se připojuje ve Středočeském kraji, který je ale také největším krajem vůbec. Na druhém místě je kraj Moravskoslezský s počtem 8 027 ks fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 87,3 MW. Bronzové místo pak obsadil kraj Plzeňský, kde energetici připojili do sítě 4 888 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 67,7 MW. Nejmenší zájem o fotovoltaiku je na Vysočině.

Trojnásobek elektráren u EG.D

Druhý největší distributor EG.D, který působí na jihu Čech a Moravy, hlásí téměř trojnásobné množství fotovoltaických elektráren a více než trojnásobný instalovaný výkon v síti oproti roku 2022. Do distribuční soustavy na jihu Moravy, v jižních Čechách, na Vysočině a v částech Zlínského a Olomouckého kraje přibylo na 27 300 nových fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem zhruba 330 MW. I tento distributor připojoval hlavně střešní instalace na rodinných domech, šlo o 80 % celkového instalovaného výkonu. Bateriové úložiště mělo 94 % z celkového počtu instalovaných zařízení.

Související článek

Hromosvod a fotovoltaika: Skrytá nebezpečí, která vám mohou zničit domov

Článek, ve kterém Asociace energetických specialistů varuje před požáry, které způsobuje neodborné zapojení fotovoltaiky, vzbudil velký ohlas. Mnoho našich čtenářů zajímalo, jakou roli v možnosti ...