Investor plánuje u hradu Rožmberk nejvyšší větrníky v ČR, památkáři to odmítají

Národní památkový ústav odmítá plánovanou stavbu tří vysokých větrných elektráren u hradu Rožmberk nad Vltavou. Elektrárny by výrazně poškodily památkové a krajinářské hodnoty hradu, který je národní kulturní památkou, uvedli památkáři na webu NPU.cz.
Ilustrační foto - Hrad Rožmberk na Českokrumlovsku | zdroj: Pixabay

Elektrárny by měly být vysoké skoro 250 metrů, nejvyšší v ČR, řekl dnes ČTK Josef Urbich, zástupce firmy Meridian Nová energie, jež elektrárny plánuje. Výši investice neuvedl. Město do konce března vypíše referendum, aby se v něm obyvatelé ke stavbě vyjádřili, řekl ČTK místostarosta Daniel Hovorka (Rožmberk Žije).

„Národní památkový ústav považuje záměr výstavby tří vysokých větrných elektráren na dohled hradu a historickému městu Rožmberk nad Vltavou za výrazné ohrožení památkových a krajinářských hodnot národní kulturní památky hradu a historického města. Stavba by výrazně poškodila ojediněle dochovaný krajinný rámec, do kterého je národní kulturní památka hradu zasazená,“ uvedli památkáři. Stavba by podle nich také poškodila „ikonický“ a zažitý obraz města s dominantami kostela svatého Mikuláše, dolního hradu a věže Jakobínka.

Poblíž Rožmberka plánuje investor, firma Meridian Nová energie, tři větrné elektrárny. Každou tvoří rotor o průměru 162 metrů ukotvený na tubusu vysokém 166 metrů. Horní bod, kde by se rotor obracel, by byl téměř 250 metrů od země, uvedli památkáři. Elektrárny chce firma vybudovat západně od Rožmberka při okraji katastrálního území Horní Jílovice. Nejbližší by stála u bývalé obce Žumberk asi tři kilometry od hradu Rožmberk.

„Plán investice ještě není, protože potřebuju mít zjištěné veškeré náležitosti. Potřebuju vědět, co na to občané v Rožmberku, co obec. Zatím je to ve stadiu příprav,“ řekl ČTK Urbich. Město Rožmberk nad Vltavou vypíše do konce března referendum, v němž se k záměru vyjádří obyvatelé. Investor přislíbil městu roční příspěvek tři miliony korun, řekl ČTK místostarosta Hovorka.

„Musí rozhodnout hlas lidu. Pojďme se zeptat lidí, to je férové a nejlepší. Ty větrníky mají být největší v republice. Jsem přítel komunitní energie, tak když už tam má tohle vyrůst, tak ten větrník by měl vyrábět obci peníze. Může fungovat 40 let, tak když si tu energii budou moci brát lidé, mohli by z toho něco mít naše děti a vnuci, tak pak je to investice, která má smysl,“ řekl Hovorka.

Památkáři uvedli, že území, kde by měly elektrárny být, je mimo plochy, s nimiž pro podobné stavby počítají zásady územního rozvoje Jihočeského kraje. Vedoucí krajského odboru regionálního rozvoje Petr Hornát ČTK řekl, že to nelze potvrdit. „Nedostalo se to (informace o stavbě) k nám,“ řekl Hornát. Jak dále památkáři uvedli, elektrárny by trvale znehodnotily kulturní hodnoty místa, kde dosud hrad žádným výrazným rušivým vlivům nečelí.

Město Rožmberk nad Vltavou má přes 370 obyvatel. Je známé díky hradu ze 13. století, jenž patří mezi nejstarší hrady Vítkovců. Ti byli předchůdci rodů Rožmberků.

Související článek

České domácnosti netrpělivě vyhlížejí balkonovou fotovoltaiku: Kde to ještě vázne

Loňský rok se postavilo rekordní množství solárních mikrozdrojů na rodinných domech. Jaké možnosti ale mají nájemníci nebo členové SVJ či bytových družstev, jejichž vedení o ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.