Jak funguje leasing na fotovoltaické elektrárny? A vyplatí se?

Mnohé firmy si chtějí pořídit vlastní fotovoltaické elektrárny, ale nemají dostatek volných finančních prostředků na její pořízení. Mohou využít relativně široké nabídky leasingových společností.
Leasing na FVE si firmy mohou smlouvat u několika českých bank | zdroj: Shutterstock

I firmy mohou šetřit

Nejenom domácnosti chtějí šetřit peníze za elektřinu. I mnohé firmy si uvědomují, že investice do fotovoltaiky se jim brzo vrátí. Proto se rozhodly pro pořízení fotovoltaické elektrárny. Nejde přitom vyloženě o předmět jejich podnikání, tedy o to, že by se rozhodly vystupovat jako dodavatelé elektřiny. Elektřinu chtějí přednostně vyrábět pro sebe a tím pokrýt stoupající účty za energie, případně přebytky prodat do distribuční sítě. Pokud má společnost k dispozici střechu, na kterou lze instalaci umístit, je pořízení fotovoltaiky jistě rozumným krokem, který se jim vyplatí. Financovat její pořízení mohou buď z vlastních prostředků nebo mohou využít leasingu. Ten na fotovoltaiku funguje velmi podobně jako leasing na auto. Banka financuje pořízení elektrárny a klient platí pravidelné splátky po dohodnutou dobu. Poté přejde fotovoltaická elektrárna do jeho vlastnictví, případně ji za určitých podmínek může převzít předem. Díky tomu nejsou potřeba na vybudování elektrárny žádné finance, které firma raději věnuje na rozvoj předmětu svého podnikání.

Jde o menší projekty a šetření

Leasing na fotovoltaické elektrárny si firmy mohou smlouvat u několika českých bank. Jejich podmínky jsou do jisté míry podobné, liší se třeba nabídkou toho, zda nabízejí také zhotovitele instalace. Leasing na pořízení fotovoltaiky si lze pořídit u UniCreditu, dále Raiffeissen, Oberbank a u leasingové společnosti Komerční banky. Přitom jde vždy o menší projekty. Banky investují do velkých instalací, v případě tohoto leasingu se jedná o podporu projektů, které mají sloužit v první řadě k úspoře elektřiny.

Raiffeisen – Leasing

Raiffeisen – Leasing nabízí podnikatelům úvěr na fotovoltaickou elektrárnu se splatností 10 let. Fotovoltaiku zároveň také pojistí. Dále společnost nabízí i unikátní pojištění pro případ sníženého slunečního svitu a pro případ přerušení provozu. Financování se dá použít na střešní solární elektrárny s instalovaným výkonem do 1 MWp. Kromě financování banka nabízí i dotační poradce, kteří zjistí, zda má firma nárok na dotaci a na její případnou výši. Poradí vhodný dotační program, podmínky pro čerpání a podílí se na vyřízení žádosti o dotaci v Národním plánu obnovy. 

Komerční banka – fotovoltaika za korunu

Société Générale Equipment Finance, což je leasingová společnost Komerční banky, nabízí financování fotovoltaiky za korunu. Je vhodné nejen pro firmy, ale také pro korporace, státní instituce či organizace vlastněné krajem. Má jít o výstavbu fotovoltaické instalace na střechy výrobních hal, administrativních či logistických center. Toto financování lze využít jen pro instalace od společnosti ČEZ ESCO. Elektrárna se stane majetkem firmy po 15 letech za jednu korunu, lze ji převzít ale i dříve za vyšší cenu. Není třeba žádný vstupní kapitál

UniCredit Leasing

UniCredit nabízí firmám speciální financování fotovoltaických zařízení, které slouží především pro jejich vlastní potřebu. Mohou si tak významně snížit náklady na elektřinu. Financování mohou využít právnické i fyzické podnikající osoby. Leasing trvá až 10 let. Anuitní splátky se platí měsíčně nebo čtvrtletně.

Oberbank Leasing

Leasing na fotovoltaiku má ve svém portfoliu také Oberbank. Bližší podmínky neuvádí. Řešení šije klientovi na míru a nabízí také podporu při udělení peněz z některého dotačního titulu.

Zdroj: leasingové společnosti

Související článek

Domácnosti mohou dostat zaplaceno za spotřebu elektřiny

Delta Green, dodavatel elektřiny ve spotovém režimu, spustil novou službu, díky které je možné nechat si zaplatit za spotřebu elektřiny. Jde o první ukázku nového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.