Jak na fotovoltaiku chytře? Spot od Bidli řídí spotřebu, nákup elektřiny i nabíjení baterky

Spotové ceny se do budoucna ukazují jako klíčové, a to jak u nákupu elektřiny domácností, tak výkupu výroby domácí fotovoltaiky. Se spotem je však třeba zacházet velmi opatrně a v tom významně pomáhají technologie. Společnost Bidli představila další produkt, který umožňuje nákup, prodej a spotřebu elektřiny řídit efektivně.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Nákup, prodej a spotřeba elektřiny v jednom

Společnost Bidli představila svou spolupráci s výrobcem chytrého zařízení pro domácnost Loxone, díky které je možné šetřit na elektřině tím, že se elektřina nakoupí ze sítě v okamžiku nejvýhodnějších cen, případně se vyrobí v domácí fotovoltaice, uloží se do bateriového úložiště a touto elektřinou se nabíjejí velké elektrospotřebiče. Vše se děje automaticky tak, aby to bylo pro uživatele nejvýhodnější. Do zařízení proudí nejrůznější data. Jsou to jednak údaje o předpovědi počasí, dále údaje o spotových cenách elektřiny na další den a také se zařízení naučí chod domácnosti i to, jak jsou spotřebiče využívány. Ve výsledku se tak optimalizuje chod domácnosti a spotřeba elektřiny.

Monitoring spotřeby

Zařízení Chytrý spot od Bidli Energie funguje na principu průběžného monitoringu spotřeby domu a následném chytrém řízení nákupu energií, jejich skladování a čerpání s ohledem na potřeby domácnosti. Zařízení je schopné při správném využití ušetřit až 35 % nákladů na energie a je vhodné pro ty, kteří FVE už vlastní, nebo o ní uvažují. Chytrý spot využívá kvalitní Rakouské technologie Loxone. Cena zařízení se pohybuje podle zvolených parametrů mezi 30-50 tisíci korun a návratnost investice se na základě odběru domu může pohybovat v rozmezí 1 až 3 let. 

Chytrý spot optimalizuje nákup a ukládání elektřiny

Základem systému je střídač, ke kterému jsou připojeny fotovoltaické panely a bateriové úložiště. Ke střídači je nainstalováno chytré zařízení – Chytrý spot – napojené na cloud Bidli Energie. V rámci cloudu, který je umístěný v České republice, probíhají neustále výpočty pro co nejvýhodnější nákup energií, dobíjení baterie a ohřev teplé vody. Střídač je následně Chytrým spotem ovládán tak, aby dokupoval elektřinu v časech, kdy je spotová cena v dané čtvrthodině nejvýhodnější a zároveň optimalizoval dokoupení energií v konkrétních časech tak, aby nenakoupil zbytečně mnoho.  „Pokud chceme z Chytrého spotu vytěžit maximum, musíme na to jít přes management domu a samostatné řízení velkých odběrů jako je bojler, tepelné čerpadlo nebo wallbox. V tom jsme unikátní, protože s jednotlivými zařízeními zacházíme zvlášť,“ říká Jan Kakos, ředitel obchodu Bidli Energie a dodává: „Pracujeme s předpovědí počasí, cenou spotu, a to celé přizpůsobujeme chování domácnosti.“

Aplikace v češtině

Vše se ovládá aplikací v češtině, kam se nejprve vloží EAN zařízení. Chytrý spot se v první fázi učí, jak domácnost funguje, poté navrhne nejlepší možné řešení na optimalizaci práce s energií během dne. Na základě algoritmů nabíjí baterie nejen z fotovoltaické elektrárny, ale i ze sítě v době, kdy je nejlevnější. Velkoodběrová zařízení jsou pak nejvíce zatěžována v časech, kdy je elektřina levná, nebo je dostupný dostatek energie ze slunce. „Jedna věc je energii vyrábět a nakupovat ji na spotovém trhu, ale správně a efektivně s ní nakládat je mnohem náročnější. Inteligentní energetický management je v tom velký pomocník a jsem rád, že se v Bidli touto cestou vydali s námi. Využitím Loxone vsadili na produkt, který je víceúčelový a v budoucnu umožní chytrou optimalizaci dále rozvíjet například o obchodování s přetoky a podobně,“ doplňuje Pavel Lískovec, manažer českobudějovické pobočky Loxone. „Našim zákazníkům dokážeme ušetřit až dalších 35 % proti klasickým spotovým ceníkům, které byly vloni o 25 % levnější než standardní fixní ceníky a o 37 % levnější než vládní strop. Celková úspora tak může být až 46 % proti cenám vládního stropu. Takto razantní úspory jsou nejvíce vidět právě u energeticky náročných zařízení jako je tepelné čerpadlo, bojler, bazénová technologie nebo dobíjecí stanice na elektromobily,“ uzavírá Kakos.

Cena za službu a zařízení

Zákazník musí využívat spotový tarif od Bidli, za který zaplatí 490 korun měsíčně a spotové ceny za kilowatthodinu elektřiny. Dále je třeba si pořídit hardwarové zařízení, které přijde na 30 – 50 000 korun podle toho, co vše se do řízení spotřeby a výroby elektřiny zapojí. To může být například tepelné čerpadlo, wallbox, bojler, fotovoltaika, nebo jiné velké spotřebiče. Zařízení pracuje i tehdy, pokud nastane výpadek elektřiny.

Související článek

Zkrachoval váš dodavatel fotovoltaické elektrárny? Pořád ještě máte několik možností úspěšně reklamovat

Na instalaci fotovoltaických systémů je poskytována opravdu štědrá záruka. Některé společnosti nabízejí na solární panely až třicetileté garance. Má však záruka smysl, pokud dodavatel zkrachuje? ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.