Jak na fotovoltaiku chytře? Spot od Bidli řídí spotřebu, nákup elektřiny i nabíjení baterky

Spotové ceny se do budoucna ukazují jako klíčové, a to jak u nákupu elektřiny domácností, tak výkupu výroby domácí fotovoltaiky. Se spotem je však třeba zacházet velmi opatrně a v tom významně pomáhají technologie. Společnost Bidli představila další produkt, který umožňuje nákup, prodej a spotřebu elektřiny řídit efektivně.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Nákup, prodej a spotřeba elektřiny v jednom

Společnost Bidli představila svou spolupráci s výrobcem chytrého zařízení pro domácnost Loxone, díky které je možné šetřit na elektřině tím, že se elektřina nakoupí ze sítě v okamžiku nejvýhodnějších cen, případně se vyrobí v domácí fotovoltaice, uloží se do bateriového úložiště a touto elektřinou se nabíjejí velké elektrospotřebiče. Vše se děje automaticky tak, aby to bylo pro uživatele nejvýhodnější. Do zařízení proudí nejrůznější data. Jsou to jednak údaje o předpovědi počasí, dále údaje o spotových cenách elektřiny na další den a také se zařízení naučí chod domácnosti i to, jak jsou spotřebiče využívány. Ve výsledku se tak optimalizuje chod domácnosti a spotřeba elektřiny.

Monitoring spotřeby

Zařízení Chytrý spot od Bidli Energie funguje na principu průběžného monitoringu spotřeby domu a následném chytrém řízení nákupu energií, jejich skladování a čerpání s ohledem na potřeby domácnosti. Zařízení je schopné při správném využití ušetřit až 35 % nákladů na energie a je vhodné pro ty, kteří FVE už vlastní, nebo o ní uvažují. Chytrý spot využívá kvalitní Rakouské technologie Loxone. Cena zařízení se pohybuje podle zvolených parametrů mezi 30-50 tisíci korun a návratnost investice se na základě odběru domu může pohybovat v rozmezí 1 až 3 let. 

Chytrý spot optimalizuje nákup a ukládání elektřiny

Základem systému je střídač, ke kterému jsou připojeny fotovoltaické panely a bateriové úložiště. Ke střídači je nainstalováno chytré zařízení – Chytrý spot – napojené na cloud Bidli Energie. V rámci cloudu, který je umístěný v České republice, probíhají neustále výpočty pro co nejvýhodnější nákup energií, dobíjení baterie a ohřev teplé vody. Střídač je následně Chytrým spotem ovládán tak, aby dokupoval elektřinu v časech, kdy je spotová cena v dané čtvrthodině nejvýhodnější a zároveň optimalizoval dokoupení energií v konkrétních časech tak, aby nenakoupil zbytečně mnoho.  „Pokud chceme z Chytrého spotu vytěžit maximum, musíme na to jít přes management domu a samostatné řízení velkých odběrů jako je bojler, tepelné čerpadlo nebo wallbox. V tom jsme unikátní, protože s jednotlivými zařízeními zacházíme zvlášť,“ říká Jan Kakos, ředitel obchodu Bidli Energie a dodává: „Pracujeme s předpovědí počasí, cenou spotu, a to celé přizpůsobujeme chování domácnosti.“

Aplikace v češtině

Vše se ovládá aplikací v češtině, kam se nejprve vloží EAN zařízení. Chytrý spot se v první fázi učí, jak domácnost funguje, poté navrhne nejlepší možné řešení na optimalizaci práce s energií během dne. Na základě algoritmů nabíjí baterie nejen z fotovoltaické elektrárny, ale i ze sítě v době, kdy je nejlevnější. Velkoodběrová zařízení jsou pak nejvíce zatěžována v časech, kdy je elektřina levná, nebo je dostupný dostatek energie ze slunce. „Jedna věc je energii vyrábět a nakupovat ji na spotovém trhu, ale správně a efektivně s ní nakládat je mnohem náročnější. Inteligentní energetický management je v tom velký pomocník a jsem rád, že se v Bidli touto cestou vydali s námi. Využitím Loxone vsadili na produkt, který je víceúčelový a v budoucnu umožní chytrou optimalizaci dále rozvíjet například o obchodování s přetoky a podobně,“ doplňuje Pavel Lískovec, manažer českobudějovické pobočky Loxone. „Našim zákazníkům dokážeme ušetřit až dalších 35 % proti klasickým spotovým ceníkům, které byly vloni o 25 % levnější než standardní fixní ceníky a o 37 % levnější než vládní strop. Celková úspora tak může být až 46 % proti cenám vládního stropu. Takto razantní úspory jsou nejvíce vidět právě u energeticky náročných zařízení jako je tepelné čerpadlo, bojler, bazénová technologie nebo dobíjecí stanice na elektromobily,“ uzavírá Kakos.

Cena za službu a zařízení

Zákazník musí využívat spotový tarif od Bidli, za který zaplatí 490 korun měsíčně a spotové ceny za kilowatthodinu elektřiny. Dále je třeba si pořídit hardwarové zařízení, které přijde na 30 – 50 000 korun podle toho, co vše se do řízení spotřeby a výroby elektřiny zapojí. To může být například tepelné čerpadlo, wallbox, bojler, fotovoltaika, nebo jiné velké spotřebiče. Zařízení pracuje i tehdy, pokud nastane výpadek elektřiny.

Související článek

Solární elektrárna s otočnými panely velká jako sedm fotbalových hřišť vzniká v Pardubickém kraji

V Čechách aktuálně vzniká největší pozemní solární elektrárna s pohyblivými panely za posledních patnáct let. Fotovoltaiku o velikosti sedmi fotbalových hřišť s výkonem cca 5,3 ...