Jak na sdílení elektřiny: Praktické tipy a povinnosti pro bytové domy

Zájem o komunitní energetiku v Česku roste, což potvrzuje stále více bytových domů sdílejících vlastní elektřinu. Do konce roku se musí zaregistrovat u Elektroenergetického datového centra (EDC), zvolit správce a stanovit způsob rozdělení elektřiny mezi domácnostmi.
Sdílení elektřiny se bytovým domům vyplatí. | Zdroj: Getty Images

Komunitní energetika je trend budoucnosti

Novým fenoménem, který v České republice nabírá na síle, je komunitní energetika. Od začátku loňského roku mohou bytové domy s vlastními obnovitelnými zdroji, nejčastěji fotovoltaickými panely, rozdělovat vyrobenou elektřinu mezi jednotlivé domácnosti. Sdílení elektřiny umožňuje větší energetickou soběstačnost a významné úspory na účtech za elektřinu. Podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zájem o komunitní energetiku roste, a to i díky úsporám na regulovaných platbách a obchodní složce ceny elektřiny. Pokud ale chtějí domy ve sdílení pokračovat i v příštím roce, musí splnit novou povinnost a do konce tohoto roku se registrovat u nově vzniklého Elektroenergetického datového centra (EDC).

Povinná registrace u EDC pro bytové domy

Registrace u EDC je povinná pro všechny bytové domy, které sdílejí elektřinu mezi domácnostmi. Tento krok je klíčový pro zachování možnosti sdílení i v následujících letech. Kromě samotné registrace si musí společenství zvolit správce, který bude zodpovědný za komunikaci s EDC a správu sdílené elektřiny. Správce také zajišťuje aktualizaci alokačního klíče, podle kterého se vyrobená elektřina dělí mezi jednotlivé domácnosti. Správný alokační klíč je základem úspěšného a spravedlivého sdílení. Může být založen na skutečné spotřebě jednotlivých domácností, rovnoměrném rozdělení nebo jiných faktorech. „Volba alokačního klíče je zásadní pro optimalizaci úspor a efektivitu sdílení energie. Doporučujeme vycházet z reálných dat o spotřebě domácností,“ dodává mluvčí společnosti EG.D Lubomír Budný.

Jak správně nastavit sdílení elektřiny v bytových domech

Sdílení elektřiny v rámci bytového domu se vyplatí zejména v případě, kdy se elektřina rozděluje mezi domácnosti za jednou domovní skříní, typicky mezi byty a nebytovými prostory za jedním vchodem do domu. „V tom případě nevyužívají distribuční soustavu, a uspoří proto nejen na obchodní složce ceny, ale i na regulovaných platbách vztažených na spotřebu elektřiny,“ vysvětlila členka Rady ERÚ Martina Krčová. Budoucnost komunitní energetiky v Česku tak vypadá slibně. Sdílení elektřiny nejen v bytových domech, ale i v rámci komunit, umožní větší nezávislost na centrální distribuční síti, snížení nákladů a větší energetickou bezpečnost. Díky legislativním změnám, jako je novela energetického zákona, se otvírá možnost sdílení nejen mezi sousedy, ale i na větší vzdálenosti, například z chaty do bytu. Sdílení energie se tak stává důležitým krokem na cestě k energeticky soběstačnější a ekologičtější budoucnosti. A tak není divu, že zájem roste. Ke sdílení elektřiny v Česku se za měsíc fungování EDC přihlásilo zhruba 8000 zájemců a více než 5000 z nich už má uzavřenou i smlouvu.

Jihomoravský kraj je průkopník komunitní energetiky

V rozvoji komunitní energetiky jde příkladem dalším regionům Jihomoravský kraj. Krajský projekt zaměřený na sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů má do konce příštího roku propojit instituce, firmy, neziskové organizace i obyvatele. „Jsme prvním krajem v Česku, který o vytvoření společenství usiluje, budeme vyšlapávat cestu ostatním,“ míní hejtman Jan Grolich. Cílem projektu je umožnit sdílení přebytků elektřiny vyrobené z fotovoltaických elektráren. Výhodou je větší odměna za sdílenou energii než při jejím prodeji do sítě. „V rámci společenství tak ušetří každý majitel fotovoltaiky jako producent energie, stejně jako její spotřebitel,“ potvrzuje Grolich. Krajský projekt počítá s propojením až 200 subjektů, přičemž důraz je kladen na vybudování softwarového řešení pro efektivní správu a distribuci energie. „Je to velká příležitost pro naše start-upy a firmy, protože komunitní energetika je celosvětové téma. A zatímco Rakousko nebo Německo jsou v tomto několik let před námi, například Spojené státy silně zaostávají a otevírá se tam v budoucnu obrovský trh pro takováto softwarová řešení,“ míní ředitel Jihomoravského inovačního centra Petr Chládek.

Tipy, jak začít se sdílením elektřiny

Pro ty, kdo uvažují o zapojení do komunitní energetiky, jsme připravili několik užitečných kroků:

  1. Zjistěte možnosti vaší nemovitosti: Prostudujte možnosti instalace fotovoltaické elektrárny nebo jiného obnovitelného zdroje na vaší nemovitosti. Zjistěte, zda by pro váš dům bylo výhodné sdílet energii s dalšími domácnostmi.
  2. Registrujte se u EDC: Nezapomeňte do konce roku provést povinnou registraci u Elektroenergetického datového centra, pokud již elektřinu sdílíte.
  3. Vyberte správce skupiny: Zvolte správce společenství, který bude komunikovat s EDC a řešit administrativu sdílení.
  4. Zvolte vhodný alokační klíč: Rozhodněte se, jakým způsobem elektřinu mezi domácnosti podělíte. Rozdělení elektřiny může být založeno na spotřebě jednotlivých domácností nebo rovnoměrném podílu.
  5. Instalace průběhových elektroměrů: Pro přesné měření spotřeby je nutné, aby všechna odběrná místa byla vybavena průběhovými elektroměry, jejichž instalaci zdarma zajišťují distributoři.

Zdroje: EDC, ERÚ, EG.D, JmK

Související článek

O sdílení elektřiny je velký zájem, nejvíce o užívání sám se sebou

Elektroenergetické datové centrum zaznamenalo téměř osm tisíc registrací pro sdílení elektřiny mezi více odběrnými místy. Podmínkou je instalace chytrého elektroměru. EDC očekává, že plný provoz ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.