Solarni magazin nové logo

Jak podat žádost o dotaci Nová zelená úsporám Light?

Od 17. ledna se opět přijímají žádosti o dotaci Nová zelená úsporám Light, která je určená pro příjemce starobního a invalidního důchodu a dalších dávek. Jak o ni zažádat?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Co je potřeba k žádosti o dotaci Nová zelená úsporám light?

O dotaci mohou žádat příjemci invalidního a starobního důchodu, přídavků na děti a příspěvku na bydlení. Proto je třeba dodat potvrzení o pobírání tohoto příspěvku, které lze získat také on-line bez osobní návštěvy úřadu, a to prostřednictvím portálu České správy sociálního zabezpečení https://eportal.cssz.cz/web/portal. Tam se lze přihlásit například pomocí bankovní identity (údaje k internet bankingu) nebo jiné identity občana. Dále je třeba získat odborný posudek, který lze získat zdarma od poradce Energetického konzultační a informační střediska. Nejbližšího svého poradce zjistíte na https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS. Dále je třeba objekt vyfotografovat s důrazem to, co hodláte měnit.

Vytvoření účtu na AIS SFŽP ČR

Dotaci můžete podat během pár minut | zdroj: SFŽP

K přihlášení do Agendového informačního systému Státního fondu životního prostředí budete potřebovat tzv. Identitu občana. Jde o přihlašovací údaje, které potřebujete například k Portálu občana a dalším elektronickým službám státu. Postačí vám také údaje k internet bankingu. Na stránce https://zadosti.sfzp.cz/ klikněte na možnosti přihlášení, buď Identitou občana nebo Bank ID v případě, že se budete přihlašovat údaji do internet bankingu. Přihlaste se a ověřte svoji identitu stejně, jako tomu činíte při běžném přihlašování. Dále potvrďte svůj souhlas s předáváním údajů o vás. Následně zadejte váš e-mail, na který vám přijde ověřovací kód. Ten poté vepište do políčka. Po ověření vepište váš telefon, zkontrolujte načtené údaje o vás a klikněte na tlačítko Dokončit registraci.

Vytvoření žádosti

Na hlavní stránce informačního systému najdete položku Podat žádost. Dále je zde uvedeno vaše jméno, jakožto žadatele. Klikněte na tlačítko pro pokračování a v dalším kroku vyberte výzvu, v rámci které chcete žádost podat. V tomto případě jde o výzvu Nová zelená úsporám Light. Klikněte na výběr výzvy a opět na tlačítko Pokračovat. Na další obrazovce se shrnují údaje o žadateli, zároveň se zde zadává číslo bankovního účtu, na který přijde dotace. Číslo účtu vyplňte do okénka, klikněte na Přidat bankovní účet a poté do políčka Dokument k účtu. Tím se otevře přístup k dokumentům na vašem počítači. Dokladem o vlastnictví účtu by měl být například screenshot (tedy fotka obrazovky) z vašeho internet bankingu. Zaškrtněte, že se jedná o dotační účet.

Parametry projektu

Na další obrazovce vepište název projektu (například Ohřev vody fotovoltaikou). Pokud jste již projekt realizovali, zaškrtněte příslušné okénko. Zadejte místo projektu (tedy adresu vašeho domu). Nyní je třeba specifikovat přesně projekt, na který chcete dotaci čerpat a vyplnit údaje o realizovaných opatřeních. Udává se také to, které poradenské centrum zpracovávalo odborný posudek a zda bude část opatření realizována. Vzhledem k tomu, že je dotace určená jen příjemcům určitých příspěvků, je třeba zadat, který příspěvek (důchod, příspěvek na bydlení, či děti) žadatel pobírá. Dále klikněte na tlačítko Uložit a zpět. V políčku Záloha na původní stránce se zobrazí výše zálohy, kterou žadatel může obdržet na zadaný účet.

Podání žádosti

Na následující stránce je třeba nahrát požadované dokumenty. Jde jednak o dokument, který stvrzuje čerpání příspěvku, dále fotodokumentaci, tedy stav objektu před opatřením a odborný posudek energetického poradenství. Po kliknutí na Pokračovat je třeba zaškrtnout čestná prohlášení oprávnění žádat o dotaci. Zobrazí se závěrečné shrnutí žádosti, které si zkontrolujte. Pokud jsou všechny údaje v pořádku, klikněte na Podat projekt. O tom, jak probíhá zpracování vašeho projektu se můžete aktuálně seznámit na stránce, kde jste žádost podávali – v sekci Seznam žádostí.

Související článek

Žádosti o Novou zelenou úsporám Light se nyní nepřijímají

Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že již nepřijímá žádosti v programu Nová zelená úsporám Light. Má jít pouze o dočasné opatření, neboť se vyčerpal fond, ze ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz