Jak se opravuje střecha se solárními taškami?

Solární tašky jsou nesmírně elegantním řešením, kdy jsou fotovoltaické panely integrované do střešní krytiny a vzhled střechy nijak nenarušují. Jak lze solární tašky opravovat a je solární střecha běžně přístupná?
Střešní tašky jsou pochozí a lze je opravovat | zdroj: Solární tašky

Solární střecha s jednotným designem

Solární tašky jsou obecně dražším řešením, o kterém má ale velký smysl uvažovat tehdy, pokud mají být instalované na novostavbu nebo pokud má na střeše dojít k výměně střešních tašek a případně i konstrukce střechy. I tehdy jde o dražší řešení než pokládka běžné střešní krytiny a fotovoltaických panelů, majiteli nemovitosti ale bude odměnou perfektní vzhled nemovitosti, ve kterém se snoubí estetika a efektivita. Solární tašky jsou tedy na jednu stranu stále klasickou a přitom kvalitní střešní krytinou, přitom ale vyspělým technologickým zařízením. Jejich efektivita ve srovnání s klasickými panely nijak nepokulhává: „Efektivita je stejná jak u tašek, tak u panelů. Je jedno, zda vyrobíte z panelů 5kW a nebo z tašek 5kW. Účinnost je srovnatelná s fotovoltaickými panely, solární tašky jsou však rozmístěné na větší ploše střechy,“ upozorňuje Radek Doležal ze společnosti Solární tašky, která se zabývá prodejem a instalací solárních tašek od švýcarského výrobce Rapperswil Louis Gasser AG. Solární tašky se prodávají jako ucelené řešení, nejde tedy jen o samotné tašky, ale také o další prvky, které jsou třeba na pokrytí střechy. Celá střecha má tak jednotný design.

Solární tašky jsou pochozí

Ačkoliv jde o střechu, do které je plně integrovaná nejnovější technologie, je stále plně přístupná. Střechy jsou vystavené povětrnostním vlivům a je třeba je čas od času opravovat a procházet po nich. Například i tehdy, pokud je na střeše komín, který je třeba udržovat: „Naše krytina je normálně pochozí a není problém po ní chodit. Což u klasického panelu nelze,“potvrzuje Radek Doležal.

Tašky a panely lze opravovat

Solární tašky jsou opravitelné i samy o sobě. Oproti běžným fotovoltaickým panelům je jich zde mnohem více. Pokud některá z tašek přestane fungovat nebo se její výkon sníží, neznamená to, že se celá střecha dostane do problémů. Nehrozí ani to, že se vadné tašce musí přizpůsobit celá řada tašek okolo, které jsou na stejném okruhu a že by tedy jedna taška vyřadila poměrně velkou oblast: „Pokud odejde jedna taška s fotovoltaickým panelem, pak se ztratí výkon pouze 32W a střecha pracuje stále dál. Ničím ji to nijak neohrozí, pouze se sníží výkon o 32W na celém stringu,“ uvádí Radek Doležal. Mnoho zájemců o solární tašky zajímá také to, jak se postupuje, pokud tašky odejdou. Má se snad měnit celá střecha a mají tašky stejnou životnost jako kvalitní střešní taška? „Naše střešní krytina je jedničkou na švýcarském trhu se stopadesátiletou tradicí a krytina je opravdu kvalitní. Životnost fotovoltaického panelu v krytině je stejná jako u klasického fotovoltaického panelu. Za padesát let bude účinnost třeba na 50 %. Mimo jiné, panely se dají lehce vyměnit za nový model a lze fungovat zase dál,“ ujišťuje Aleš Doležal.

Související článek

Rozvoj solární energetiky v Česku zpomalil: V pololetí ubylo nových fotovoltaik

Rozvoj solární energetiky v Česku zpomalil. V prvním pololetí letošního roku bylo zprovozněno 24.000 nových fotovoltaických elektráren, což bylo meziročně o 21.200 zařízení méně. Instalovaný ...