Český soběstačný dům v zimě? Máme data a čísla

Český soběstačný dům postavil Pavel Podruh s přáteli a rodinou v malebném koutě Pošumaví. Dům je opatřený fotovoltaikou a další udržitelnou technologií a není připojený na žádné sítě. Přesto se zde celoročně využívají naplno elektrospotřebiče jako v běžném zasíťovaném domě. Jak se ukazuje, zimy se bát nemusí.
Český soběstačný dům | zdroj: Pavel Podruh

Jak „přežil“ soběstačný dům zimu? Setkali jste se nějakými problémy?

Reálná data výroby a spotřeby elektrické energie, topení a ohřívání teplé vody v Českém soběstačném domě se již třetím rokem výrazně liší od našich původních propočtů a odhadů. Věděli jsme, že od jara do podzimu budeme mít obrovské přebytky elektrické energie a tím pádem i velké množství energie na uložení do naší 1000l akumulační nádrže. To se splnilo. Domnívali jsme se ale, že na podzim a v zimě tato situace nastane jen velmi výjimečně, v jednotkách dní. Počítali jsme tedy, že náš automatický kotel na peletky bude v různé intenzitě v provozu minimálně 120 dní v roce (celý listopad, prosinec, leden, únor). Původní předpoklad potřebné tepelné energie na toto období byl kolem 60 kWh denně (průměr), což by bylo cca 7,2 MWh dodaného tepla peletkovým kotlem ročně. Celková odhadovaná roční energetická bilance Českého soběstačného domu původně byla 9,5 MWh elektrické energie plus 7,2 MWh tepelné energie. Dohromady tedy 16,7 MWh za rok. V reálném provozu a vytížení našeho domu je kotel skutečně zapnutý od začátku listopadu do přibližně půlky března, zbytek roku je v režimu stand-by, tedy netopí, protože se o vše postará sluníčko. V jeho sezónní potřebě jsme se tedy docela trefili. To nebylo těžké. Překvapením ale je reálný počet podzimních a zimních dní, kdy kotel není vůbec potřeba, protože je dostatek slunečního osvitu – je jich totiž mnohem více, než jsme očekávali. Zároveň kotel potřebuje denně mnohem kratší dobu chodu na dosažení kýženého tepelného komfortu. To vše při splnění našeho odhadu obsazenosti domu průměrně 4 lidmi každý jeden den v roce. V reálných podmínkách provozu domu kotel nakonec vyrobí pouhých 3,5 MWh tepelné energie ročně (spotřeba v topné sezóně 2023-2024 byla 720 kg pelet, při účinnosti kotle 4,8 kWh / 1 kg pelet). Celková reálná roční energetická bilance (spotřeba a zároveň i výroba) Českého soběstačného domu je tak nakonec 7 MWh elektrické energie + 3,5 MWh tepelné energie. Dohromady tedy 10,5 MWh (oproti původně odhadovaným 16,7 MWh). Sekli jsme se tedy o dost, naštěstí dobrým směrem. Český soběstačný dům tak opravdu už 3 roky vyrábí celoročně veškerou svou potřebnou elektrickou energii a poskytuje svým obyvatelům velmi komfortní podmínky. Přesně tak, jak jsem si před mnoha lety vysnil. Sen se splnil.

Měli jste někdy baterii na nule, nebo blízko?

Ano, párkrát se to stalo, jak můžete vidět i z grafu – v kolonce Generator svítí 32,6 kWh. Tolik elektřiny jsme museli vyrobit naším záložním benzinovým generátorem. Nicméně slovo museli je v tomto případě trochu zavádějící. Jednou jsme baterii po delší době do stavu téměř úplného vybití uvedli sami čistě z testovacích důvodů a rovnou to spojili i s testem funkčnosti benzinové centrály, která stojí bezprizorně celý rok pod schody. Jednou za rok je dobré si vše takto zkontrolovat. Asi dvakrát se také stalo, že se baterie dostala někam k 10 procentům nabití. V ten moment z toho začínám být trošku nervózní a preventivně ji trochu dobiji centrálou. Kdybych v domě byl jen já s rodinou, počkali bychom si na sluníčko dalšího dne. Jelikož jsou ale v domě prakticky neustále návštěvníci, snažím se je od toho uchránit a jednám trochu předčasně. Kolem a kolem bychom ani tento rok centrálu vlastně ani jednou doopravdy startovat nemuseli.

Jaké byly podmínky pro výrobu elektřiny?

Každý, kdo má byť jediný panel na střeše, to zná. Na jaře a v létě to nádherně vyrábí a není co řešit. Od podzimu přes zimu je to o dost horší a pokud člověk neuklízí sníh z panelů, tak vyrábí 0 W. To si u nás nemůžeme dovolit, takže sníh opravdu poctivě, i průběžně během dne, odklízíme buď my nebo návštěvníci. To je alfa a omega našeho zimního provozu. Pokud solární panely nevidí světlo, je to špatně. Vše ostatní už je jen otázkou rozumného hospodaření s dostupnou elektřinou.

Jaké teploty při vytápění jste dosahovali a jak jste vytápěli?

Osvědčilo se nám vytápět v přízemí na 22 stupňů a v podkroví, kde se spí, na 20. Není problém přidat nebo ubrat. Je to jako v klasickém připojeném domě.

Plánujete na léto něco nového?

Ano, po 3 letech provozu jsem se rozhodl ke zveřejnění kompletní technické dokumentace Českého soběstačného domu. Ta je nyní pro kohokoliv zdarma ke stáhnutí na našich webových stránkách www.csdum.cz. Dokumentace obsahuje nejen veškeré stavební a materiálové detaily, ale i kompletní rozkresy a koncepce jednotlivých užitých technologií našeho domu. Úmyslně jsem takto chvilku čekal, abych nejprve na vlastní kůži vypozoroval, co doopravdy funguje a co třeba ne tolik. Bez časového odstupu bych ty informace nemohl s klidem předat dalším.  Dokumentace je spíše pro technické typy a tak jsme zároveň s ní ještě navíc vydali i celou knihu, která obsahuje rozsáhlý komentář naší cesty, příběhu, technologií, chyb a úspěchů, ale také objemné rozhovory s dalšími lidmi, kteří se snaží různými způsoby o šetrnost a soběstačnost ve svých domácnostech. Snažil jsem se od začátku dům a nyní i knihu pojmout velice pragmaticky – dávat si pozor na jakékoliv lakování nazeleno. Kniha se jmenuje Český soběstačný dům: výprava za možnostmi šetrnějšího života a autorsky jsem na ní spolupracoval s Radkem Váňou. Autory kreativního konceptu a nápadu část nákladu knížky vytisknout přímo u nás v domě je tým z agentury Mark BBDO. Takto dohromady jsme knihu celý jeden rok připravovali a mám radost, že je nyní venku. K dostání je také u nás na webu.

Související článek

Jak solární technologie pomáhají zemědělským podnikům čelit klimatickým změnám

Solární energie nabízí zemědělství nové možnosti pro dosažení energetické soběstačnosti a snížení emisí. Využití fotovoltaiky může významně přispět k udržitelnému hospodaření, ale přináší i určité ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.