Jak se žije bez sítí? Český soběstačný dům zve k návštěvě

Článek o Českém soběstačném domě vzbudil velký zájem. Pokud vás zajímá, jak dům, který není připojený na žádné sítě, funguje, můžete se do něj za zachování určitých podmínek vypravit na návštěvu.
Do Českého soběstačného domu je možné zajet na návštěvu | zdroj: Český soběstačný dům

Dům bez napojení na sítě

Český soběstačný dům vznikl na Šumavě nedaleko Lipna nad Vltavou. V krajině tak krásné, že bylo škoda ji hyzdit kabely a dráty. A tak se také tento dům postavil. Není napojenou na jakoukoliv rozvodnou síť, a to včetně elektřiny. Ta se zde vyrábí a přebytky skladují v bateriovém úložišti. V souladu s přírodou je zde řešena i voda a odpady. Na budování soběstačného domu se podíleli také dobrovolníci, kterým se majitelé domu odvděčili tím, že je sem pozvali: „Český soběstačný dům není ubytovací zařízení, pension nebo hotel. Dříve k nám návštěvníci jezdili dobrovolně a nezištně pomáhat s kultivací domu a jeho okolí. Práce bylo hodně, někdo zatloukal kůly, někdo sbíral kameny, někdo stavěl terasy a tak. Moc za všechnu pomoc děkujeme! Výměnou za to měli tito návštěvníci celý náš dům na samotě u lesa na pár dní jen pro sebe,“ uvádí Pavel Podruh, který dům vybudoval.

Pobyt za příspěvek

Ještě donedávna se do soběstačného domu jezdilo za pomoc s pracemi, těch je ale stále méně: „Nyní už nám zbývají jen opravdu drobné udržovací práce, se kterými potřebujeme pomoci spíše nárazově (např. umýt sem tam okna, dovézt tablety do myčky, nějaký převoz hlíny kolečkem, atd.). Proto prosíme všechny návštěvníky domu o finanční příspěvek, který je nižší, když potřebujeme s něčím pomoci a vyšší, když žádná práce potřeba není. Cenu jsme obecně nastavili úmyslně o dost nižší v porovnání s komerčními objekty,“ upozorňuje Pavel Podruh. Soběstačný dům se navštěvuje velmi často, ale nemusí se obsazovat jako běžné komerční zařízení: „Dům nemusíme termínově vytěžit, i když tedy vlastně pořád žije návštěvami. Neprovozujeme ho kvůli penězům. Postavili jsme ho proto, aby do něj jezdili fajn lidi, aby na ně přenášel nadšení ze sluneční energie, šetrnosti a aby ho oni zase potom třeba přenášeli dál,“ konstatoval Pavel Podruh. Ti, kdo ale mohou mít problém poplatek uhradit, se mohou ozvat s prosbou o bezplatný pobyt: „Jelikož je naším hlavním cílem lidi inspirovat a dát jim možnost náš dům opravdu zažít a poznat, dáváme ho k dispozici i zdarma. Pokud máte hluboko do kapsy, jste třeba samoživitelé, samoživitelky nebo rodiny v náročných situacích, které si potřebují odfrknout, neváhejte nám napsat a nestyďte se, není to žádná ostuda. U ostatních věříme, že je platba standardem a podporou našeho snažení od roku 2016, o které se s vámi snažíme podělit.“

zdroj: Český soběstačný dům

Dotazník napoví

Pobyt v soběstačném domě může být zajímavý nejenom pro toho, kdo chce vědět, jak se žije zcela bez sítí. Zároveň je třeba po dobu návštěvy o dům pečovat, a to například také co se týká spotřeby elektřiny z baterie. Pokud je jí již málo a chystá se sem další návštěva, je třeba s ní šetřit. „Návštěvu vnímáme jako situaci, kdy je místo při odjezdu v lepším stavu, než při příjezdu. To u nás stále platí. Každý návštěvník po sobě uklízí a dává dům do nejlepšího pořádku pro další. Chtěli bychom, aby všichni návštěvníci k domu, jeho fungování a vůbec celému tomu místu přistupovali s pokorou, šetrností a péčí, protože nám to dalo celé šílenou práci a svým způsobem zásadně ovlivnilo naše životy.“ Zájemci o pobyt v soběstačném domě mají vyplnit o sobě a plánovaném pobytu dotazník: „Tím každá návštěva v našem off-grid domě vždy začíná. Dejte tomu 5 minut, víc to nezabere a pomůže nám to vzájemně se před Vaším příjezdem trochu poznat. Přece jenom budete u nás doma, i když nebojte, my tam s vámi po dobu vaší návštěvy nebudeme.“

Zdroje: https://www.csdum.cz/

Související článek

V Ralsku se kácí lesy. Je to kvůli solární elektrárně?

Na sociálních sítích se v posledních dnech šíří příspěvek tvrdící, že v hustě zalesněném bývalém vojenském prostoru Ralsko dochází ke kácení stromů kvůli plánované výstavbě ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.