Extrémní letní počasí ohrožuje fotovoltaiku: Jak odolné jsou panely doopravdy?

Letní bouřky s krupobitím pravidelně způsobují značné škody na fotovoltaických elektrárnách. Některé panely bývají poškozeny, jiné jsou zcela zničeny. Do jaké míry jsou fotovoltaické panely odolné proti živlům?

Jsou kroupy opravdu tak nebezpečné?

Častější frekvence extrémních povětrnostních jevů zvyšuje i riziko poškození fotovoltaických panelů, přestože jejich poškození je málo pravděpodobné. Solární panely se skládají z několika vrstev. Vnější – a více podléhající povětrnostním podmínkám – je tvrzené sklo, které má tloušťku mezi 3 a 4 milimetry. Pod sklem jsou pak dvě vrstvy plastového materiálu, které obsahují fotovoltaické články. Testování panelů se liší, ale nejčastější testy na krupobití se provádějí tak, že na panely dopadají ledové koule o průměru 4 centimetry rychlostí 80km/h. Pokud by tedy padaly kroupy o této velikosti nemělo by to pro domácí fotovoltaickou elektrárnu znamenat hrozbu. Někteří odborníci však upozorňují, že od velikosti krup 4 cm se procento viditelného poškození výrazně zvyšuje. Nejmenší trhliny se netvoří v přední vrstvě skla, ale v křemíku, což nevede ihned ke snížení výkonu. Po pár měsících však mohou poškozená místa začít vykazovat rychlý pokles výkonu a zhruba po roce se trhliny stanou viditelné i na vnější straně panelu. Jakékoliv poškození pak snižuje životnost solárního panelu.

Jak poznat, že je panel poškozený?

Všimli jste si u některých fotovoltaických panelů poškození krupobitím, ale podle ukazatelů na střídači se zdá, že denní produkce je stále v pořádku? Počkejte na deštivý den a zkontrolujte, zda se střídač s mokrými moduly nevypne, nepřejde do alarmového stavu nebo nezobrazí zprávu „nízká izolace“. Pokud i přes déšť nedojde k žádným poplašným zprávám, můžete moduly s drobnými prasklinami ponechat a pokračovat v jejich používání. Pokud se však objeví izolační alarm, znamená to, že jsou „nezakryté“ elektrické části, nebo že voda přichází do kontaktu s částmi pod napětím. V takovém případě je nutné zasáhnout do systému, protože to představuje potenciální nebezpečí. I když obvykle není důvod k panice, měli byste co nejdříve zavolat odborníka, aby provedl podrobnou kontrolu stavu vašeho fotovoltaického systému.

Mám problém, co s tím?

První možnost: zavolejte instalační firmě, aby Vám elektrárnu zkontrolovala a nechte si vyměnit poškozený panel. Měl by být identický jako ty nepoškozené. Nejde o výrobce, ale o technické parametry. Před tím si vše nechte nafotit a zapište si datum a čas bouřky, kdy mohlo dojít k poškození panelů. Vše kvůli případnému uplatnění pojistného plnění.

Druhá možnost: Pokud nemáte k dostatek finančních prostředků na nákup nových panelů, případně už čekáte na likvidátora z pojišťovny, nechte si udělat takzvané přemostění. Toto jednoduché řešení odpojí vadné panely a vytvoří mezi zbývajícími most tak, aby nedošlo k přerušení elektrického obvodu. Výkon elektrárny bude pochopitelně nižší.

Zdroj: marcodalpra.it

Související článek

Čínské technologie jsou pro solární elektrárny nebezpečné. Jak se Česko chrání?

Fotovoltaické elektrárny jsou velmi zranitelné vůči kybernetickým útokům, a to bez ohledu na velikost instalace. Jako kritické se ukazují především čínské technologie. ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.