Jak vybrat nejlepší tepelné čerpadlo pro vaši chatu?

Trávíte každý víkend na chatě nebo chalupě? Nebo se tam plánujete přestěhovat? Přeměňte svůj rekreační objekt na útulné bydlení a vybavte ho tepelným čerpadlem. Máme pro vás několik důvodů, proč do něj instalovat toto zařízení. Jaký typ tepelného čerpadla je nejlepší pro vaši chatu?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Teplo v zimě, chládek v létě

Už vás nebaví mrznout ve studené chatě a čekat, až se vytopí dřevem? Přemýšlejte o instalaci tepelného čerpadla, které zahřeje interiér i v tuhých mrazech. Výhodou je, že nemusíte shánět žádné palivo. Navíc nepotřebujete plynovou přípojku a nemusíte se obávat složité údržby. Díky tepelnému čerpadlu můžete udržovat stálou teplotu i mimo sezónu a zabránit tak popraskání trubek a výskytu vlhkosti a plísní. Stačí nastavit požadovanou teplotu a tepelné čerpadlo se postará o vytápění chaty, i když tam zrovna nejste. V letním období může čerpadlo sloužit k chlazení místností.

Jaké tepelné čerpadlo pořídit na chatu a chalupu?

Chalupáři uvažují o tepelném čerpadle ze dvou důvodů: chtějí mít v objektu příjemné teplo i  chladnějších dnech a nechtějí čekat, až se chata vyhřeje. Druhým důvodem je, že chtějí snížit provozní náklady. Vybírat můžete hned z několika typů tepelných čerpadel, která budou odpovídat vašim potřebám a budou se hodit do vašeho rekreačního objektu:

  • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je ideální pro malé chaty, ale problém je, že může být hlučnější.
  • Tepelné čerpadlo vzduch-voda má vyšší účinnost a tišší chod než typ vzduch-vzduch a nabízí dobrý poměr ceny a výkonu.
  • Tepelné čerpadlo země-voda využívá energii ze země, a je tak vhodné pro chaty a chalupy s větším pozemkem. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady, které však vyvažuje vysoká účinnost.
  • Tepelné čerpadlo voda-voda čerpá energii z vodního zdroje, ať už studny nebo rybníka. Dosahuje nejvyšší účinnosti ze všech typů čerpadel, ale má také nejvyšší pořizovací náklady.

Ideální typ tepelného čerpadla závisí na několika faktorech. Důležitou roli hraje místní klima, rozloha pozemku a především zamýšlené využití chaty. Pro víkendové návštěvy stačí menší tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Pokud plánujete celoroční rekreaci na chatě, je vhodnější typ země-voda (zvlášť v horských oblastech). Ovšem nejlepší je poradit se s odborníkem, který vám navrhne řešení na míru.

Kolik ušetříte díky tepelnému čerpadlu?

A kolik můžete ušetřit s tepelným čerpadlem ve srovnání s přímotopem nebo plynovým topením? Vycházíme-li z průměrných hodnot typických pro český dům se čtyřčlennou rodinu a tepelnou ztrátu 5 až 10 kW, zjistíme, že u zemního plynu po 7 letech provozu můžete ušetřit až 130 000 Kč a u přímotopu až 180 000 Kč. I když je venku mráz s teplotami hluboko pod bodem mrazu, provoz kvalitního tepelného čerpadla vzduch-vzduch vás stále vyjde levněji než topení dřevěnými briketami, které patří mezi oblíbené palivo pro chaty a chalupy.

Nízkonákladové tepelné čerpadlo vzduch-vzduch na vaši chatu

Dobrou zprávou je, že instalace tepelného čerpadla vzduch-vzduch obvykle trvá půl dne a nepotřebujete k tomu žádné radiátory. Tepelné čerpadlo země-voda se naopak připojuje na topný systém a zvládne ohřát všechny místnosti i teplou vodu. Důležité je, abyste vybrali správný typ a výkon tepelného čerpadla pro velikost vaší chaty. Na tyto rekreační objekty obvykle stačí menší a levnější modely.

Co dělat, když nemáte chatu připojenou k elektrické síti?

Ani v takovém případě se nemusíte vzdávat tepelného čerpadla. Řešením je kombinace tepelného čerpadla se solárními panely. Tyto panely mohou fungovat i v tzv. režimu ostrovního systému, kdy se vyprodukovaná elektřina ukládá do baterií, například na pohon tepelného čerpadla.

Zdroj:

https://www.woltair.cz/blog/vytapeni-domu/chaty-i-chalupy-volaji-jednohlasne-tepelna-cerpadla-se-u-nas-vzdy-vyplati
https://www.chatar-chalupar.cz/tepelna-cerpadla-pro-chalupy/
https://energetiko.cz/tepelne-cerpadlo-na-chatu/

Související článek

Výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo: Jak na to a kolik ušetříte?

Zvažujete, že přejdete z plynového kotle na tepelné čerpadlo? Prozradíme vám, na co myslet při přechodu na tento systém a jaké jsou výhody a nevýhody ...