Jak vybrat správný výkon tepelného čerpadla? Sledujte tyto ukazatele

Výkon tepelného čerpadla má zásadní vliv nejen na účinné vytápění domu v zimních měsících, ale také na spotřebu elektřiny. Při výběru tepelného čerpadla mnozí váhají nad tím, jak výkonné by mělo být. Je potřeba vzít v úvahu hned několik faktorů.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Podle čeho určit výkon tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo slouží jako zdroj tepla pro interiér i ohřev vody. Pro některé domácnosti to může být řešením pro snížení nákladů na energie. Někteří majitelé domů se potýkají s nárůstem účtů za elektřinu. Je tedy důležité, aby tepelné čerpadlo mělo potřebné parametry a výkon pro ekonomický provoz domácnosti. Jak ale určit správný výkon tepelného čerpadla? Zájemci by měli brát v úvahu:

 • Plochu domu
 • Tepelné ztráty domu
 • Lokalitu domu
 • Průměrné teploty v dané oblasti
 • Počet členů v domácnosti
 • Požadovanou teplotu v interiéru

Výpočet výkonu TČ s přihlédnutím k ohřevu vody

V případě, že majitel domu využívá tepelné čerpadlo k ohřevu vody, měl by zohlednit počet členů v domácnosti. Tímto způsobem stanoví výkon pro ohřev vody, který se v průměru pohybuje kolem 250 W na osobu. Jak konkrétně vypočítat výkon tepelného čerpadla?

 1. Vynásobte plochu domu se spotřebou tepla domu, a to se rovná počet kW.
 2. K výslednému číslu připočtěte odhadovaný topný výkon pro ohřev teplé vody, což je v domácnosti se čtyřmi členy asi 1 kW.
 3. Součet těchto hodnot vám poskytne údaj o potřebném výkonu tepelného čerpadla pro váš dům.

Pokud jde o výpočet tepelné ztráty domu, nejčastěji se používá tzv. obálková metoda. Pro tento výpočet byste měli znát informace o parametrech domu – od objemu budovy až po velikost podlahové plochy, tepelnou propustnost oken a typ tepelné izolace obvodových stěn.

1. Důležitý ukazatel: Bod bivalence

Majitelé domů by měli sledovat i bod bivalence tepelného čerpadla. Tento údaj uvádí teplotu, při které tepelné čerpadlo nepotřebuje pomocný zdroj tepla, ať už kotel nebo elektrickou energii. V našich klimatických podmínkách je vhodnou volbou TČ s bodem bivalence do -7 až -10 °C.

Začátek formuláře

2. Důležitý ukazatel: Koeficient výkonu (COP)

Dalším významným ukazatelem tepelného čerpadla je koeficient výkonu (COP), který stanovuje, kolik tepla čerpadlo vyrobí ve srovnání s energií, kterou spotřebovává na svůj provoz. Čím vyšší je hodnota COP, tím vyšší je výkonnost TČ a tím nižší je spotřeba elektřiny na jeho provoz.

 • COP = vyrobená tepelná energie v kWh/elektřina spotřebovaná na výrobu tepla v kWh

Tepelná čerpadla země-voda obvykle dosahují vyššího koeficientu výkonu než vzduchová tepelná čerpadla.

3. Důležitý ukazatel: Sezónní výkonnostní faktor (SPF)

Ukazatel SPF zohledňuje provozní podmínky během celého roku, a díky tomu je přesnější než COP. Porovnává teplo vyrobené za rok s elektřinou, kterou tepelné čerpadlo spotřebovává pro svůj provoz. Tento ukazatel ovlivňují jak provozní podmínky v domácnosti, tak klimatické podmínky.

 • SPF = vyrobená tepelná energie za rok v kWh/elektřina spotřebovaná na výrobu tepla za rok v kWh

První hodnotu může majitel domu zjistit z měřiče, který sleduje množství tepla dodaného do topného systému a ohřevu vody. Druhou hodnotu získá z elektroměru, který monitoruje energii spotřebovanou tepelným čerpadlem. Pro výsledné číslo platí úměra, že čím vyšší je hodnota ukazatele, tím tepelné čerpadlo pracuje efektivněji.

Výkon tepelných čerpadel se pohybuje v průměru od 4 do 16 kW. Proto je nezbytné vypočítat, jaký výkon TČ bude vhodný pro konkrétní dům. Výhodou je, že na tepelné čerpadlo mohou dostat majitelé domů zajímavé státní dotace, a tím snížit vstupní náklady na jeho pořízení.

Zdroje:
https://guide.archiexpo.com/choosing-the-right-heat-pump/
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok-1-porovnani-vykonu-tepelneho-cerpadla
https://yellowboson.cz/tepelna-cerpadla-jaky-vykon-zvolit/
https://www.wolf.eu/cs-cz/poradenstvi/cop-tepelna-cerpadla
https://www.wolf.eu/cs-cz/poradenstvi/spf-tepelnych-cerpadel
https://www.epet.cz/co-je-tepelna-ztrata-domu-a-jak-ji-spocitat-/

Související článek

Proč se tepelná čerpadla stávají hitem i v panelových domech?

O tepelných čerpadlech se hovoří v souvislosti s rodinnými a bytovými domy. Věděli jste, že tepelné čerpadlo lze také instalovat do panelových domů? Proč zvolit ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz