Jak vydělávat na elektřině, když nejste doma?

Zařízení Proteus automaticky řídí spotřebu a výrobu elektřiny tak, aby domácnost prodávala elektřinu v časech, kdy je nejdražší a spotřebovávala, když je nejlevnější. Podle Jana Hicla z Delta Green lidé přitom nejsou nijak omezení v tom, jak využívají své spotřebiče.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Jak Proteus pozná, že je výhodné elektřinu prodávat, či naopak nakupovat a ukládat? Jaká data do zařízení proudí a jak?

Jádrem Protea je algoritmus, který jsme sami naprogramovali. Do něj vstupuje pět typů dat, podle kterých pak Proteus rozhoduje o tom, jak s elektřinou naloží. Vždy za dodržení hlavní podmínky – aby to pro domácnost bylo co nejvýhodnější.

Jde o tato data: cena elektřiny na dalších 48 hodin, predikce slunečního záření, predikce spotřeby domácnosti, amortizace baterie a výše poplatků. Část informací predikujeme – výrobu fotovoltaiky, spotřebu domácnosti. Část známe – výše poplatků, včetně cen vysokého a nízkého tarifu. A část si může uživatel sám zvolit – například to, jak velkou amortizaci baterie chce. Sami jsme zjistili, že tu hranici máme položenou každý jinde. Na základě těchto vstupů Proteus spočítá, jaký scénář zvolit, aby to bylo pro domácnost co nejvýhodnější.

Mohou zařízení používat i ti, kdo elektřinu nevyrábějí, ale jen odebírají na spotu?

Algoritmus Protea funguje nejlépe v domácnosti, která elektřinu vyrábí a za spotové ceny ji odebírá i prodává. Jedině tak dokáže Proteus vyhodnotit nejlepší scénáře pro odběr, prodej nebo uložení elektřiny do baterie. Zákazníkům, kteří nemají fotovoltaiku a elektřinu nevyrábí, Proteus bohužel nemá co nabídnout. Do budoucna chystáme rozšíření Protea, aby dokázal řídit nejen fotovoltaiky, ale i nabíjení elektrovozů.

Jak je složité vypnutí přetoků do sítě pro uživatele bez „chytrého“ zařízení?

Záleží na tom, jaký střídač doma lidé mají. Každá značka to má jinak. Bez výjimky je ale potřeba se téměř vždy ponořit do návodů a hlubšího nastavení zařízení, což může být pro laika dost složité. Naše zkušenost je taková, že přetoky si většinou umí vypnout minimum uživatelů. A pokud si dokáží vypnout přetoky, často jsou schopni si také naprogramovat nějaké vlastní základní řízení domácnosti. Takových lidí ale opravdu není moc.

Přetoky jsou velké téma, zvlášť při negativních cenách, kdy lidé za posílání energie do sítě platí. Pokud by používali Protea, dokázali by se přitom hodinám se zápornými cenami vyhnout. A mohli by také benefitovat z toho, že výkupní cena elektřiny na spotovém tarifu je jedna z nejvyšších vůbec.

Jak hodláte využívání zařízení zpoplatnit?

Proteus vznikl proto, abychom mohli časem zapojit domácnosti do stabilizace sítě. I proto ho neplánujeme nijak zpoplatnit. Používat ho mohou i ti, kdo u Delta Green nejsou – také zdarma. Proteus v takovém případě není plně automatický, má podobu pěti tlačítek, kterými lidé mohou řídit spotřebu a výrobu elektřiny v domácnosti. Mimo jiné i vypnutí přetoků, třeba při vysokých záporných cenách, což je jinak technicky celkem složitá věc.

Kdo může zařízení využívat? Jakou má podobu?

Je to webová aplikace, přístupná přes proteus.deltagreen.cz, jde ale samozřejmě otevřít i přes prohlížeč v telefonu. Aplikaci pro telefon zatím nemáme, ale je v plánu. Protea mohou používat všichni, kdo mají střídač Victron nebo Solax. V testování máme už i střídače GoodWe. Značky střídačů přidáváme postupně podle toho, jaké mají zastoupení na trhu.

Související článek

Vláda projedná novelu energetického zákona až za týden. Její projednávání přitom trvá více než tři roky

Sněmovna měla hlasovat o novele energetického zákona, ale opět se nestalo. Přitom jde o zásadní změny pro ukládání elektřiny, které mají dopad na budoucí vývoj ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.