Jaké jsou největší výhody solární klimatizace? Chladíte a vytápíte téměř zadarmo, vysvětluje odborník Ondřej Vrla

Léto bez klimatizace může snižovat komfort, zároveň však jde o zařízení, které je energeticky velmi náročné. Solární klimatizace naopak využívá propojení mezi poptávkou po chlazení a nabídkou solární energie, čímž může fungovat bez nutnosti akumulace.
Na pořízení klimatizace lze získat za splnění podmínek dotaci 45 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám | Zdroj: Proxima Studio

Podle odborníka na solární zařízení Ondřeje Vrly ze společnosti Unites Systems je solární klimatizace výhodná zejména proto, že v době nejvyšší intenzity slunečního záření, kdy běžné fotovoltaické elektrárny často potřebují baterie pro ukládání přebytků, funguje naplno.

„Pokud necháte klimatizaci přes den běžet na vhodný výkon, dokáže udržet váš byt příjemně chladný. Večer už často není potřeba ji dále zapínat, protože stěny a ostatní povrchy zůstanou příjemně vytemperované,“ uvedl Vrla.

Dvojité napájení

Solární klimatizace integruje stejnosměrné napájení z fotovoltaických panelů a střídavé ze sítě. Díky chytrému elektronickému obvodu se vždy přednostně využívá energie z panelů, a pokud není dostatečná, automaticky a plynule se doplní ze sítě.

„Celý systém funguje na základě Kirchhoffova zákona o proudech, který říká, že součet proudů přitékajících do uzlu se rovná součtu proudů z uzlu vytékajících. Klimatizační jednotka vždy čerpá potřebný proud nejprve z fotovoltaických panelů, a tím se zaručuje maximální využití dostupné solární energie, zatímco síť slouží jen jako záloha,“ vysvětlil.

Ostrovní režim

Solární klimatizace pracuje v takzvaném ostrovním režimu. To znamená, že je galvanicky oddělená od sítě a nepřivádí do ní žádnou energii. Tím pádem nedochází k přetokům, a není nutné žádat o schválení distributora, což zjednodušuje instalaci.

Z pohledu sítě se klimatizace chová jako běžné elektrické zařízení vybavené DC invertory, které umožňují přesné řízení výkonu podle aktuálních požadavků, například podle požadované teploty chlazení nebo topení. V případě, že klimatizace není připojena k síti a je napájena výhradně fotovoltaickými panely, může ráno začít fungovat s mírným zpožděním.

„Panely totiž musí nejprve vyrobit dostatečný výkon na překonání rozběhového proudu motorů. To může způsobit, že se klimatizace rozběhne třeba o dvacet minut později. S připojením k síti však startuje okamžitě,“ zakončil.

Celoroční využití

Nejen v přechodných měsících, ale také v zimě, pokud jsou panely čisté a není na nich sněhová pokrývka, může být klimatizace díky funkci tepelného čerpadla typu vzduch-vzduch využívána k vytápění, což ocení zejména majitelé tiny housů, kontejnerových obydlí nebo stavebních buněk.

Na pořízení klimatizace, která funguje i jako tepelné čerpadlo, lze navíc získat za splnění podmínek i dotaci 45 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám.

Zdroj: Unites Systems

Související článek

Nový investor v Česku? Japonský holding Yanmar dokončil převzetí Tedomu

Strojírensko-energetická skupina Tedom má definitivně nového vlastníka. Japonský holding Yanmar byl na začátku listopadu zapsán do českého obchodního rejstříku jako její nový majitel. Tedom se ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.