Cena elektřiny se skládá z neregulované části, kterou stanovuje dodavatel elektřiny, toho si mohou odběratelé volně zvolit. Druhá zhruba poloviční část se týká regulovaných cen, jejichž výši určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten vydal na začátku listopadu návrh na ceny regulované složky elektřiny.
Regulovaná část slouží především na úhradu nákladů provozovatelů energetických soustav – distribučních soustav, přenosové a přepravní soustavy. V cenách elektřiny odběratelé hradí kromě distribuce také příspěvek na podporu pro obnovitelné zdroje a další poplatky, které v regulované složce tvoří přibližně polovinu z celkové ceny elektřiny, u plynu je to zhruba třetina.
„Ve změnách regulovaných cen hrají největší roli dva protichůdné vlivy. Příznivě se do regulovaných cen promítá klesající cena elektřiny a plynu na volném trhu, což snižuje některé náklady na provoz soustav. Opačným směrem působí inflace, rostoucí potřeba investic a pokles spotřeby v minulých letech,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
„Regulovaná složka na nízkém napětí se pro příští rok prakticky nezmění. Větší část ceny připadá na neregulovanou obchodní složku, která nadále klesá. Průměrné celkové ceny elektřiny pro nízké napětí by proto měly meziročně klesnout o více než desetinu. Pro průmysl klesá regulovaná i neregulovaná složka, u celkových cen počítáme s poklesem o 7 až 8 procent,“ upřesnil Trávníček a dodal: „Zejména u domácností, které měly dlouhodobé fixace, platí, že pokud budou uzavírat nové smlouvy, mohou ušetřit i desítky procent.“
Naopak Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energie serveru Kalkulátor tvrdí, že tyto informace musíme rozdělit na dvě různé věci. „Ta první je, co říká ERÚ a co ovlivňuje ERÚ o zdražení distribučních poplatků, ke kterým dojde v relativně malé míře oproti tomu, co jsme zažili v letošním roce, kdy se distribuční poplatky zvedaly opravdu hodně. Domácnosti si připlatí za distribuci elektřiny menší stokoruny za celý rok, u plynu to bude horší, tam se bavíme téměř o 10procentním zdražení,“ okomentoval Kaňok.
„Domácnost, která plynem topí, musí počítat s tím, že pokud má spotřebu okolo 20 MG, tak si připlatí přibližně 3 nebo 4 tisíce korun za rok,“ dodal.
ERÚ tuto informaci spojil zároveň s tím, že se snižují ceny elektřiny a plynu na trhu a toto zdražování schoval právě pod to, že se domácnostem elektřina a plyn zlevňuje.
„K tomu doopravdy dochází a velcí dodavatelé svým zákazníkům zlevňují, ale týká se to těch zákazníků, kteří doteď platili zbytečně moc velké částky, mají smlouvu na dobu neurčitou, a proto jim dodavatelé zlevňují, aby jim ti zákazníci neodešli,“ řekl Kaňok.
Vždy je důležité podívat se zvlášť jak na elektřinu, tak plyn. U elektřiny je zvýšení velmi malé na rozdíl od minulého roku. Důvodem je, aby byla síť lépe připravena a schopna vykrývat výkyvy v tom, když se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů v porovnání s tím, kdy se ta elektřina spotřebovává, protože obnovitelné zdroje často vyrábí elektřinu v době, kdy ji tolik nepotřebujeme, naopak v noci, kdy ji potřebujeme nejvíce, tak obnovitelné zdroje, pokud se nebavíme o větru nebo vodě, nefungují.
Naopak se některé poplatky snížily jako poplatky za správu jednotlivých společností, a právě proto rostou ty poplatky na elektřinu málo.
U plynu to je jinak. U plynu se zdražuje přibližně o 10 procent a je to dáno dvěma faktory. „První je ten, že domácnosti v České republice velmi výrazně snížily spotřebu plynu, což by si někdo mohl říct, že když je menší spotřeba plynu, tak budeme méně zatěžovat distribuční síť, a tedy to bude levnější, ale opak je pravdou,“ pronesl Kaňok a dodává, že náklady na distribuční síť jsou pořád stejné, i když toho plynu je méně. Když se potom menší objem plynu rozpočítá, vyjde to každého jednotlivce dráž.
Kdysi jsme fungovali jako tranzitní země
Česká republika vydělávala na tom, že přes nás proudil plyn do ostatních zemí. K tomu dnes téměř vůbec nedochází. Tranzit klesl téměř na nulu. „To znamená, že distributoři dnes nemají ten výdělek z té distribuce, a proto je potřeba, abychom ty poplatky zvedli,“ vysvětlil Kaňok.
Nicméně, kdyby se tento fakt změnil a Česká republika by opět začala fungovat jako tranzitní země, poplatky se v budoucnu sníží.
Domácnosti během příštího roku ušetří, dodavatelé svým zákazníkům ceny snižují, ale snižují ji už z tak velmi drahé ceny na stále ještě zbytečně drahou cenu. Zákazníci by mohli platit výrazně méně, kdyby neměli smlouvu na dobu neurčitou, ale vybrali by si produkt s fixací.
Koho se zlevňování nedotkne a kdo ušetří nejvíce?
Zlevňování se nedotkne hlavně těch zákazníků, kteří si už elektřinu nebo plyn sami zlevnili tím, že si zafixovali konkrétní cenu. Dojde jen k mírnému zdražení distribučních poplatků.
Odběratele velkých průmyslových firem dělíme na odběratele na nízkém napětí, ale také na odběratele na vysokém a velmi vysokém napětí. Oběma těmto typům firemních zákazníků se bude elektřina zlevňovat, dokonce těm největším odběratelům se bude zlevňovat přibližně o 4 procenta. U plynu je to obráceně, zde se firmám bude zdražovat přibližně jako domácnostem kvůli výrazně klesající spotřebě.
Zdroj: ERÚ, Kalkulátor