Jsme čtyřikrát rychlejší. Elektřina se měří po patnácti minutách

Česká republika přechází od července na měření spotřeby po patnáctiminutových intervalech. Co to pro české spotřebitele znamená a kvůli čemu se toto měření zrychluje?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Elektřina se měří v určitých intervalech kumulativně. Stanoví se tedy určitý interval a po jeho uplynutí je patrné, o kolik se spotřeba elektřiny navýšila. Doposud byl tento interval stanoven na jednu hodinu, po jejím uplynutí se zaznamenávaly údaje o spotřebě a bylo jasné, o kolik povyrostla. Nyní se požaduje, aby byl tento interval ještě kratší, a to dokonce čtyřnásobně. Elektřina se tedy bude měřit v patnáctiminutových intervalech. Důvodem je stabilita elektrické sítě. Toto měření je v současné době zavedeno již u skandinávských zemí, od roku 2025 se přidají pobaltské státy, Chorvatsko, Francie, Itálie, Španělsko a Portugalsko. Irsko má ještě delší výjimku.

Rovnováha díky přesnějším údajům o spotřebě

Jak jsme již mnohokrát opakovali, v distribuční síti elektřiny musí panovat neustálá rovnováha. Spotřeba musí být na podobné úrovni jako dodávky do sítě. Řízení této rovnováhy je tím významnější, čím přibývá nestabilních zdrojů elektřiny, kterými jsou právě zdroje obnovitelné, fotovoltaika a větrné elektrárny. Informace o spotřebě elektřiny jsou tedy klíčové. Čím přesnější budou, tím lépe lze celou síť řídit. Pokud se zúží interval měření a tím pádem budou údaje o měření aktuálnější a přesnější, tím se přispěje ke stabilitě sítě. K měření po patnácti minutách se Česko zavázalo Evropské unii již v roce 2017, patnáctiminutové měření jsme měli přijmout do tří let. Rozhodnutím Energetického regulačního úřadu o udělení výjimky jsme posunuli tento datum až na rok 2025. K patnáctiminutovému měření se přechází od 1. července 2024, takže jsme dokonce stihli nejzazší termín ještě o půl roku předstihnout. Přechod na patnáctiminutový interval připravuje společnost OTE, operátor trhu s elektřinou.

Patnáctiminutový interval a chytré měření

Patnáctiminutový interval lze uplatnit jen tam, kde to měření umožňuje. To pochopitelně není případ starých pulzních elektroměrů, ale toto měření umožňují pouze elektroměry s průběhovým měřením. V první fázi se tedy tento přechod bude týkat jen velkých odběratelů a těch s průběhovým měřením. Chytré elektroměry by se ale měly postupně rozšiřovat mezi všechny odběratele. Už během tohoto roku se budou instalovat odběrným místům se spotřebou nad 6 MW.

Flexibilita a akumulace

Díky přesnějšímu měření bude možné také naplno rozjet služby flexibility a akumulace, které se skloňují stále častěji a které se bez těch nejpřesnějších informací o spotřebě neobejdou. Navíc bude možné do těchto služeb zapojit také domácnosti, které si díky odložení spotřeby na určitou dobu, budou moci ukrojit peníze z mnohamiliardového balíku, kolik se dnes za tyto služby platí.

Zdroj: Ote – Operátor

Související článek

Kam směřuje česká energetika? Experti varují před nevyužitým potenciálem zelené energie

Návrhy základních energetických plánů vlády nejsou podle Komory obnovitelných zdrojů energie špatné. Avšak neodrážejí potenciál, kterého lze dosáhnout správnou legislativou a fiskální politikou. Strategický dokument ...