Kam umístit bateriové úložiště, aby fungovalo co nejlépe?

Využití baterie výrazně zkracuje návratnost investice do fotovoltaického systému. Někteří klienti se přitom obávají, že ji nemají kam umístit. Podle společnosti Resacs ji lze za jistých podmínek umístit i ven na pozemek. Není přitom třeba se ani bát požáru, baterie sama o sobě nehoří, hoří ostatní komponenty.
Pro životnost bateriového úložiště je stěžejní teplota okolního prostředí, která by se měla ideálně pohybovat mezi 15 °C až 25 °C | zdroj: Resacs

Jak jsou velká bateriová úložiště?
Velikost bateriových úložišť neboli jejich kapacita není v zásadě nějak výrazně omezena. Existují bateriová úložiště s kapacitou v jednotkách až desítkách kWh pro rezidenční sektor až po stovky kWh či jednotky MWh pro firemní sektor, přičemž jejich paralelním zapojením lze dosáhnout celkové kapacity v řádu i desítek MWh. Coby výrobce bateriových úložišť nabízíme rozmanité portfolio těchto produktů v různých kapacitách pro široké spektrum aplikací.

Kam je možné je nejlépe umístit?
Bateriová úložiště lze podle jejich typu umístit do vnitřního i venkovního prostředí. Bateriová úložiště pro domácnosti jsou standardně určena pro vnitřní použití a vyžadují instalaci do odvětrávané místnosti s vhodnými klimatickými podmínkami. Pro životnost bateriového úložiště je stěžejní teplota okolního prostředí, která by se měla ideálně pohybovat mezi 15 °C až 25 °C. V případě umístění bateriového úložiště do venkovního prostředí je třeba zajistit vhodné provozní podmínky např. použitím klimatizované/vytápěné skříně s adekvátním stupněm ochrany (ideálně min. IP54).

Jaké jsou zásady bezpečnosti?
Bezpečnost je do značné míry ovlivněna správným používáním bateriového úložiště a dodržováním příslušných bezpečnostních a provozních předpisů. To znamená, že je třeba používat bateriové úložiště předepsaným způsobem (např. dodržovat charakteristiky nabíjení/vybíjení a nepřetěžovat ji), provozovat ji ve vhodných klimatických podmínkách (zejména teplota a vlhkost) a především ji nijak nerozebírat a nepokoušet se provádět jakékoli úpravy svépomocí. Rovněž je třeba se vyhnout jakýmkoli změnám parametrů na střídači. Nejenže tím kromě zániku záruky může dojít k negativnímu ovlivnění funkčnosti fotovoltaického systému, ale i zkrácení celkové životnosti bateriového úložiště.

Jaké jsou zásady požární bezpečnosti – v jakých případech baterie hoří? Je samovznítitelná?
Zaměření na bezpečnost je při výrobě bateriových úložišť zásadní. Riziko požáru totiž vzniká zejména vlivem přechodových odporů mezi spoji způsobených nedostatečným dotažením či uvolněním těchto spojů. Největší nebezpečí z hlediska požáru ovšem nepředstavují bateriové články samotné, nýbrž veškeré ostatní komponenty. Aktuálně nejrozšířenější články LiFePO4 samy o sobě nehoří, pouze doutnají a dýmají. Co však hoří, je veškerý materiál okolo, tj. kabely, vodiče, elektronika a tak dále. Proto jsou naše bateriová úložiště standardně vybavena třemi stupni ochrany – BMS, která sleduje klíčové parametry článků, teplotními pojistkami na spoji každého článku a speciálním autonomním hasicím systémem Proteng®. Tímto způsobem se snažíme zajistit maximální bezpečnost bateriového úložiště a klidný spánek zákazníka.

Související článek

Dotace na fotovoltaiku firmy a obce lákají: Ve hře jsou miliardy korun

Ušetřit na elektřině tím, že si ji budou vyrábět pomocí slunce, chtějí i firmy a obce. Stát je podporuje nejrůznějšími dotacemi, o které je podle ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.