Kde instalovat fotovoltaiku? Moravskoslezský kraj nabízí řešení s novou mapou oslunění

Moravskoslezský kraj chce podpořit instalace fotovoltaiky, proto připravil mapu oslunění, která ukáže, kde je vhodné panely instalovat. Díky této mapě je možné efektivně plánovat fotovoltaické projekty a optimalizovat jejich výkon.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Mapa oslunění pro sever Moravy

Mapa oslunění vznikla pro celý Moravskoslezský kraj. Ten chce takto usnadnit veřejnosti plánování fotovoltaických projektů a podpořit vznik energetických společenství. Díky volně přístupným datům bude totiž možné snadno zjistit, jaký má konkrétní střecha či pozemek solárně-energetický potenciál a kolik elektřiny zde bude možné ze slunečního svitu vyrobit. Informace budou dostupné prostřednictvím mapy, ve které bude možné vyhledávat. Mapa bude propojená s různými daty. „Mapa oslunění by mohla už v první fázi rozhodování o případném pořízení panelů na střechu rodinného domu nebo firmy zájemci ukázat, jaká je realita právě na jeho nemovitosti. Dílo bude další vrstvou v krajském mapovém systému. Mapa bude samozřejmě spojená s katastrem a územními plány,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

Mapa díky leteckému snímkování

Mapu pro Moravskoslezský kraj vyrobila brněnská firma TopGis, která se zabývá kartografií a leteckým snímkováním. Jako základ pro analýzu slouží letecké snímky, které pravidelně pořizuje společnost TopGis za pomoci vlastních letadel a velkoformátových kamer. Z kolmých leteckých měřických snímků následně vzniká pomocí softwarového výpočtu autokorelovaný model terénu. Na tomto modelu se pak provádí výpočet oslunění jednotlivých střešních ploch. Město následně do rukou dostane ortofotomapu s barevně rozlišenými místy podle toho, kolik slunečního záření na ně dopadá. V rámci plánování ekologicky udržitelných řešení se pak mohou rozhodnout, u kterých ploch si nechají zpracovat detailní výpočet. Při práci s leteckými snímky potřebné kvality lze s pomocí brýlí pro rozšířenou realitu vytvořit velmi podrobný 3D model střech či budov. V takovém případě je výkres s přesností na centimetry a výpočet oslunění připravený přímo pro projektanty fotovoltaických elektráren. „Analýzu daného typu lze uskutečnit pro všech 365 dní v roce v půlhodinových intervalech. Díky modelaci území navíc zohledňuje i vliv okolní zástavby a vegetace. Výsledný výpočet tak nepracuje jen se samotnou plochou, typicky střechou budovy, ale i vlivem jejího okolí,“ vysvětlila výkonná ředitelka společnosti TopGis Drahomíra Zedníčková,

Počet slunečných dnů

To, jak se vyplatí instalace fotovoltaiky, lze zjistit i díky tzv. slunečním dnům, po které bude solární elektrárna mít možnost vyrábět naplno elektřinu. Údaje o počtu slunečných dnů v konkrétní oblasti je vhodné ověřit, neboť údaje od fotovoltaických firem bývají často nadhodnocené. To lze provést buď dotazem na webu Českého hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz, anebo na konkrétní pobočce.

Související článek

Za záporné ceny elektřiny má odběratel dostat zaplaceno, ale někde dostane nulu

Dnů, kdy je cena elektřiny na denním trhu záporná, je v České republice stále více. Tento trend bude ještě posilovat s tím, kolik nestabilních zdrojů ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.