Kde získat úvěr na fotovoltaiku? Přehled bank, kterého ho nabízejí

Pokud nemáte dostatek peněz na pořízení fotovoltaiky, můžete se zajímat o úvěr u některé z bank. Za jakých podmínek vám banka půjčí?
Fotovoltaika na úvěr se ne vždy vyplatí. Vše je potřeba dobře spočítat | zdroj: Shutterstock

Fotovoltaika bez hotovosti – fotovoltaika na úvěr

Asi nikdo nepochybuje o tom, že je pořízení solárních panelů správným krokem k úsporám a energetické soběstačnosti. Bohužel je ale jejich nákup pro některé stále nedosažitelný, neboť na jejich pořízení nemají dostatek peněz. Za soláry se zaplatí několik stovek tisíc korun, které mnozí nemají našetřené. Lze sice dosáhnout na nemalé dotace, ty se ale vyplácejí až poté, co jsou solární panely instalované. Peníze je tedy třeba mít dopředu. V takovém případě může pomoci speciální půjčka na fotovoltaiku, kterou dnes nabízí hned několik bank a spořitelen. Jde o tzv. účelový úvěr, který je podmíněný tím, že se peníze z něj využijí na úsporné opatření. Nemusí tedy jít vyloženě jen o fotovoltaiku, ale díky úvěru lze financovat také zateplení domu, tepelné čerpadlo, dobíjecí stanici pro elektromobil, ohřev teplé vody, využití odpadní vody, řešení zastínění či větrání. Možnost využití se liší podle banky, vždy ale musí jít o opatření, díky kterému se sníží energetická náročnost bydlení.                                                                                  

Hypotéka nebo úvěr?

Půjčku na fotovoltaiku lze realizovat také díky hypotéce. Základní rozdíl mezi hypotékou a účelovým úvěrem na fotovoltaiku tkví v nutnosti zástavy nemovitosti. Zatímco s úvěrem není třeba nemovitost zástavou zatížit, pokud využijete na pořízení solárů hypotéku, je třeba vložit zápis na katastr. Při sjednávání úvěru je třeba počítat s tím, že si banka klienta prověří. Při zjišťování jeho bonity vezme do úvahy jeho příjmy a závazky. Důležité je také to, jak doposud dostál splácení jiných úvěrů a zda nemá záznam v některém z rejstříků dlužníků.

Na jak dlouho a kolik?

Účelové úvěry na fotovoltaiku mohou mít různou dobu splácení. Splatit úvěr můžete už za několik let nebo si splátky rozložit až do 15 let. Nejméně si lze půjčit v řádech deseti tisíců, nejvíce pak 2 500 000 korun – podle nabídky konkrétní banky.

Za kolik?

Za poskytnuté peníze platí klient bance odměnu v podobě úroku ze zapůjčené částky. Úroky se pohybují kolem 6,5 procenta. Jejich výše závisí také na tom, zda bude úrok po celou dobu neměnný nebo zda bude fixovaný na určité období a po jeho skončení se výše nastaví podle momentální ekonomické situace a úrokové míry. Stejný úrok po celou dobu splácení bude vyšší než úrok fixovaný na určité období. Dále se v některých případech hradí poplatek za poskytnutí úvěru na pobočce. Většina dalších poplatků u účelových úvěrů, které slouží k financování úsporných opatření, je zdarma.

Co s penězi za dotaci?

Na pořízení fotovoltaiky lze čerpat nemalou dotaci, která může činit až polovinu investice. Tuto dotaci ale obdrží uživatelé až tehdy, když zahájili splácení úvěru. Poté mohou mít na účtě poměrně dost peněz, ale zároveň musí splácet poměrně drahý úvěr. Účelové úvěry na energetické úspory naštěstí dovolují hradit mimořádnou splátku, a to zcela zdarma. Stejně tak lze zdarma úvěr předčasně doplatit. Peníze z dotace tak lze využít na splacení půjčky.

Jak se dokládá účel úvěru?

Vzhledem k tomu, že jde o úvěry, které jsou určené na úsporná opatření a jsou úročeny výhodněji než běžné spotřebitelské úvěry, je třeba doložit jejich účel. To se děje buď až po vybudování úsporného opatření, na které byl úvěr poskytnutý – kdy většinou postačí předložit bance buď projektovou dokumentaci, tedy dokument, ze kterého je patrné, na co projekt je, dále fotografii nemovitosti před úpravami a po úpravách nebo fakturu k pořízenému zařízení. Pokud banka vyžaduje dokumenty dopředu, stačí poskytnout podepsanou smlouvu na instalaci fotovoltaiky.

Kde si pořídit úvěr na fotovoltaiku?

Specializovaný úvěr je možné si pořídit v Monetě Money Bank pod názvem Solární expres půjčka. Úroková sazba je od 6,49 %, poplatek za sjednání na pobočce 1 995 korun a maximální úvěr činí 1 500 000 korun. Úvěr na fotovoltaiku od Buřinky má úrok od 6,89 % a maximálně si lze půjčit 2 500 000 korun. Půjčka na udržitelné technologie od Komerční banky má úrok 6,9 % a půjčit si lze 2 500 000 korun. Raiffeissen Bank nabízí Úvěr na fotovoltaiku se splatností až na 15 let.

Související článek

Solární panely a moderní stavby: Povede tudy cesta k energetické samostatnosti i úsporám?

S rostoucím důrazem na udržitelnost a ekologická řešení se solární technologie integrují do stavebních projektů, což přináší uživatelům i obcím nejen estetické, ale i ekonomické ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.