Kdo je jednička na trhu s tepelnými čerpadly a soláry?

Firmy, které dodávají fotovoltaiku a čerpadla, mají žně. Počet dodávek roste raketovým tempem, ať už v důsledku státních dotací, nebo toho, že se s růstem cen energií lidé úspory zajímají.
Největších dodavatelů fotovoltaik v ČR je hned několik | zdroj: Shutterstock

Hned několik jedniček a největších výrobců na trhu

O fotovoltaice uvažuje mnoho domácností, v souvislosti s přijetím zákona o sdílení elektřiny půjde rovněž o mnoho bytových domů. Hlavní otázkou zůstává, od koho si fotovoltaiku objednat. Vodítkem může být to, kolik instalací firma již provedla. Bohužel získat podobné údaje je nesnadné, neboť si je firmy střeží coby svoje tajemství. Vyjít ven se s nimi nebál ČEZ, který provedl za prvních pět měsíců tohoto roku 2500 instalací domácích fotovoltaik. Nicméně podle údajů Solární asociace bylo od počátku roku do konce července připojeno 45 197 solárních elektráren, takže výsledek společnosti ČEZ Prodej není nějak dominantní. Společnost Schlieger o sobě tvrdí, že je “skutečná jednička na trhu s instalacemi” a že společnost provedla 13447 instalací v České republice. Neuvádí však ani časové období, ani to, kolik z tohoto objemu bylo tepelných čerpadel a kolik solárních elektráren. Konkurenční Woltair uvádí, že provedl více než 4000 instalací, z toho 1381 instalací tepelných čerpadel. Dále o sobě Woltair říká, že je “největší firmou v ČR se specializací na prodej, instalaci a servis zdrojů tepla a elektrické energie”. Vždy jde o údaje, které nejsou nijak auditované a uvádí je jen firma sama. Společnost Acond deklaruje, že loni vyrobila 4700 tepelných čerpadel, letos má v plánu vyrobit 14 000 čerpadel. Podle prognóz a v závislosti na stávajících trendech se přitom letos v České republice dodá 75 000 kusů tepelných čerpadel.

Ministerstvo názvy nesděluje

Podrobné údaje o instalacích od konkrétních firem nemá ani Solární asociace, Ministerstvo průmyslu a obchodu, nebo Energetický regulační úřad. “Konkrétní názvy výrobců uvádět nemůžeme, jsme vázáni mlčenlivostí vyplývající ze statistického zákona,” připomíná pro Solární magazín (SM) David Hluštík z Ministerstva průmyslu a obchodu. K dispozici jsou pouze informace souhrnné, ze kterých vyplývá, že se o fotovoltaiku a tepelná čerpadla výrazně zvyšuje zájem. Podle údajů Solární asociace za první letošní půl rok v Česku provedly firmy 45 197 instalaci solárních elektráren se souhrnným výkonem 487 MWp, což je více než za celý uplynulý rok. Pokračuje zájem o fotovoltaiku na rodinných domech, stejně jako o firemní instalace. Vznikají ale také další velké solární elektrárny.

Tepelná čerpadla – nárůst o více jak polovinu

Co se tepelných čerpadel týká, jsou k dispozici údaje Ministerstva průmyslu a obchodu. Ty vyplývají z vlastního statistického šetření, které bylo provedeno výběrově u dovozních a výrobních firem v rámci České republiky a týkalo se dodávek tepelných čerpadel v posledním období. Dle těchto údajů bylo během prvních šesti měsíců roku 2023 na našem trhu dodáno zhruba 40 tisíc kusů tepelných čerpadel. To znamená nárůstu o 60 %, ve stejném období v roce 2022 bylo dodáno pouze 25 tisíc tepelných čerpadel. Největší zájem je o tepelná čerpadla typu vzduch/voda, typ země/voda se drží na podobných číslech jako vloni.

Český trh s úspornou energetikou je zřejmě poněkud roztříštěný. Orientovat se podle toho, kdo je na trhu dominující není snadné. Nezbývá tedy než si případnou firmu důkladně proklepnout a seznámit se s desaterem pro výběr dodavatele, které představilo například Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Související článek

Kam směřuje česká energetika? Experti varují před nevyužitým potenciálem zelené energie

Návrhy základních energetických plánů vlády nejsou podle Komory obnovitelných zdrojů energie špatné. Avšak neodrážejí potenciál, kterého lze dosáhnout správnou legislativou a fiskální politikou. Strategický dokument ...