Kdo zvítězí v honbě za čistou energií? Čína, USA nebo Evropa?

Čína, Evropa a USA svádí „závod“ o zelenou energii. Soutěží v oblasti čistých technologií, solárních a větrných elektráren, elektromobilů a elektrifikace. Kdo vede tento závod a jak je na tom Evropa, která se zavázala k nulovým emisím?
Ilustrační foto | zdroj: Unsplash

Překvapivé? Nikoliv: Čína jako lídr v elektromobilitě

Podle nejnovější zprávy od RMI se svět čisté energie rychle sune kupředu. Čína dominuje dodavatelským řetězcům a prodeji elektromobilů a Evropa a USA dohánějí náskok v oblastech solární energie, větrné energie a elektrifikace. Zpráva zdůrazňuje, že globální energetický systém se transformuje rychleji, než jsme předvídali, a vítěz tohoto závodu bude mít nejen výrazný podíl na záchraně planety, ale také značný geopolitický vliv.

Evropa vs. USA a Čína

Zpráva zahrnuje čtyři „etapy závodu“: dodavatelské řetězce čistých technologií, solární a větrnou energii, prodej elektromobilů a elektrifikaci. Jak si v těchto oblastech vede Evropa, USA a Čína?

1. Čína nyní ovládá dodavatelské řetězce čisté energie. V posledních pěti letech předstihla Spojené státy a Evropu desetinásobně a momentálně vyrábí přes 90 % solárních panelů a 70 % baterií na trhu. Spojené státy a Evropa plánují do roku 2025 zvýšit investice do těchto oblastí až šestnáctkrát.

2. Vývoj sluneční a větrné energie je mezi Čínou, USA a Evropou velmi vyrovnaný a všichni zrychlují své tempo. Evropa má například největší podíl elektřiny vyrobené ze slunce a větru.

3. Čína vede v závodě o elektromobily, ovšem Evropa nezůstává pozadu. V Číně je více než třetina prodaných aut elektrických a do konce desetiletí by to mělo vzrůst na 90 %.

4. Čína udělala velký skok v elektrifikaci a stala se prvním velkým „elektrostátem“. Za posledních deset let každoročně zvyšovala podíl elektřiny na konečné spotřebě energie o 1 procentní bod, až dosáhla 27 % v roce 2022. To je o 5 procentních bodů více než ve Spojených státech a Evropě, které v tomto směru stagnovaly. V posledních letech proběhla elektrifikace čínského průmyslu, což už v roce 2014 způsobilo, že globální poptávka průmyslu po fosilních palivech dosáhla svého vrcholu.

Příklady států, které přecházejí na obnovitelné zdroje energie

Švédsko: Již v roce 2012 splnilo cíle vyrábět 50 % obnovitelné energie, tedy o 8 let dříve, než bylo v plánu. Do roku 2040 chce produkovat elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů.

Spojené království: Je globálním lídrem v oblasti větrné energie na moři s největší instalovanou kapacitou. Větrná energie na moři dodává elektřinu více než 7,5 milionům domácností. Plánuje se, že do roku 2030 se tento počet zvýší až čtyřnásobně.

Island: Využívá vodní a geotermální energii, která v roce 2015 zajišťovala téměř 100 % výroby elektřiny. Geotermální energie vytápí 9 z 10 domů. Island je jedním z 10 největších producentů geotermální energie na světě.

Německo: Nová vláda stanovila cíl, že do roku 2030 bude vyráběno 80 % obnovitelné energie a do roku 2035 dokonce 100 % obnovitelné energie. V roce 2022 obnovitelné zdroje tvořily 46,9 % spotřeby energie.

Norsko: Od roku 2016 pochází 98 % vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů, převážně z vodní energie. Od konce 19. století využívá země energii z řek a vodopádů. V průběhu let k tomu přidala také tepelnou a větrnou energii.

Přechod na obnovitelné zdroje je nevyhnutelný

Klimatické změny způsobené spalováním uhlí, ropy a plynu působí problémy komunitám, ekonomikám a ekosystémům po celém světě. Nejjednodušší, nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak snížit emise skleníkových plynů a bojovat proti klimatickým změnám, je přejít na energetický systém založený na obnovitelných zdrojích a skladování energie.

Zdroje:
https://energypost.eu/who-is-winning-the-clean-energy-race-between-china-europe-and-the-us/
https://www.climatecouncil.org.au/11-countries-leading-the-charge-on-renewable-energy/
https://www.forbes.com/sites/mariamendiluce/2024/02/29/the-green-industrial-race-us-versus-china/

Související článek

Firemní fotovoltaiky – rady a tipy pro velké společnosti i koncové zákazníky. 1. díl exkluzivní podcastové série

V Česku se v poslední době hovořilo hlavně o malých střešních instalacích fotovoltaiky. Jak se ale budují větší solární elektrárny, které si pořizují firmy nebo ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.