Solarni magazin nové logo

Kolik elektřiny vyrobí solární carport? Zjistěte vše o výkonech a výhodách

Chráníte své auto před rozmary počasí v přístřešku? Víte, že i toto místo můžete využít k umístění fotovoltaiky? Zdeněk Polák z firmy Alukov přiblížil výhody, které takové řešení carportů poskytuje.
Carporty vyrobí až 6 MW elektrické energie ročně | zdroj: Alukov

Jaké jsou výhody carportů s fotovoltaikou?

Jednoznačně úspory energie oproti běžné dodavatelské síti, protože energii si uživatel vyrábí samostatně. Další výhodou je rozšíření stávající fotovoltaické elektrárny, protože střechy domů již nemusí svými rozměry stačit k pokrytí dostatečným počtem solárních panelů. Další výhodou je alternativní solární plocha všude tam, kde například památkový úřad instalace fotovoltaických panelů na střeše budovy nepovoluje. Carport Solar lze vybavit integrovaným osvětlením pro lepší orientaci při nočním parkování. Možností je také zachytávání dešťové vody pro využití na zahradě. Neposlední výhodou využití solárního carportu je pomoc při snižování produkce C02.

Jaký výkon může dodat solární elektrárna na střeše carportu?

Výkon carportu je závislý od počtu panelů ve střeše. Obecně jeden panel vygeneruje ročně 0,33 MW elektrické energie. Carporty Solar osazujeme standardně 9,15,18 panely, přičemž osmnáctipanelový pojme svými rozměry dva automobily a ještě například motocykl. Ten vygeneruje až 6 MW elektrické energie ročně. Pro představu to stačí na 30 tisíc elektromobilem ujetých kilometrů nebo na průměrnou spotřebu evropské domácnosti, která činí 4 MW energie ročně.     

Jaké FV panely na střechu carportu dodáváte?

Využíváme ověřené bifaciální monokrystalické solární panely, s technologií sklo-sklo. Propustnost světla je 12 %. Solární panely, které k realizacím používáme jsou testovány dle evropských bezpečnostních norem a splňují protipožární třídu „A“, jsou certifikovány pro „OVERHEAD MOUNTING“ a jsou s třicetiletou zárukou. Evropský výrobce poskytuje garanci 87% výkonu po 30 letech.    

ukázka carportu

Kde se spotřebovává elektřina, kterou FVE vyrobí?

Je několik možností. Primární je vést elektřinu do wall boxu a z něj přímo nabíjet elektromobil. Další možností je vést elektřinu do bateriového úložiště a z něj ji pak kdykoli využívat pro svoji další spotřebu v domácnosti nebo noční nabíjení elektromobilu.   

ukázka carportu

Lze dodat FVE na carportu izolovaně – bez toho, aby šlo o rozšíření stávající elektrárny?

Samozřejmě lze. Náš CARPORT SOLAR je autonomní solární systém. Může fungovat zcela samostatně bez ohledu na ostatní zařízení a připojení nacházející se v blízkosti. Jeho případné napojení na jinou fotovoltaickou elektrárnu je rozhodnutí uživatele. Samozřejmě se vyplatí v tomto směru plánovat a technická řešení dopředu promyslet. Ušetří se tak nemalé prostředky za dodatečné úpravy. Carport Solar lze modifikovat do vyšší varianty určené pro karavany nebo do podoby pergoly na terase nebo u bazénu.

Související článek

Obří investice Tesly v Číně: 200 milionů dolarů putuje na výrobu velkokapacitních baterií v Šanghaji

Americká společnost Tesla zahájila v Šanghaji výstavbu továrny na své velkokapacitní bateriové systémy pro skladování velkého množství elektrické energie nazývané megapack. Továrna za 200 milionů ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz