Kolik požárů způsobila FVE v letošním roce? Příčinou bývají rozvaděče, pojistky, kabeláž, ale především nekvalitní realizační firmy

Energetika se posouvá zelenějším směrem a s ní i zvyšující se počet instalací fotovoltaických elektráren, na které je třeba nahlížet jako na jakákoli jiná elektrická zařízení. Pokud si zákazník vybere osvědčenou firmu, rizikovost požáru je nulová.
Solárníci mohou technickým závadám či špatně provedeným instalacím předcházet už při výběru dodavatele | Zdroj: Getty Images

Podle statistik Generálního ředitelství hasičských záchranných sborů ČR došlo v letošním roce od ledna do listopadu k 66 evidovaným případům, ve kterých byla přítomna fotovoltaika, přičemž 46 případů se týkalo technické závady. V 7 případech bylo zjištěno poškození kabeláže nebo panelů. Ve zbylých 13 případech nebyla příčina spojena s FVE, přičemž 6 z těchto případů je stále ve fázi šetření, jak uvedla ve své odpovědi mluvčí Generálního ředitelství HSZ ČR Klára Ochmanová.

Výběr realizační firmy je proto klíčový. Zákazníci se mohou obrátit na referenční portál Refsite, který sbírá ověřené reference, a tím předejít riziku, že zvolí nevhodného dodavatele. Osvědčená realizační firma se zkušenostmi a certifikací postaví FVE dle platných norem, včetně požárních předpisů. Ty zahrnují mimo jiné provedení revize a kontroly bezpečnosti instalace.

„Nadto navyšujeme bezpečnost systému tím, že instalujeme ochrany svodičů přepětí na DC i AC straně. Používáme k tomu vhodné typy přepěťových ochran (stupně T1 a T2),“ zmínil zakladatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

Kromě použití vhodné přepěťové ochrany, ale i správného jištění, certifikovaného rozvaděče a kabeláže, která musí být vedena tak, aby nedošlo k jejímu poškození, je důležité dát pozor především na kvalitu technologií a odbornost samotné montáže. „Ta je totiž naprosto klíčová. Proto vždy lidem doporučujeme, aby instalaci fotovoltaiky svěřili odborníkům s patřičnými certifikacemi,“ upozornil.

„Přeci jen se jedná o investici na několik desetiletí, a proto je vhodné se obrátit na stabilní firmu s dlouholetou historií. Tam je vyšší pravděpodobnost, že budou působit na trhu i v dalších letech,“ dodal.

Při instalaci panelů na střeše se na místě vyvazují, lisují a izolují konektory MC4, které propojují panely navzájem. „Jakmile si na to vezme neodborný montér špatné nářadí, třeba obyčejné kombinačky, ve spojích vzniká odpor a hrozí velké riziko vzplanutí,“ řekl Petr Pešek ze společnosti Pešek & Mudra solární systémy.

„Důležitá je i fáze projektu, což není u každé firmy samozřejmostí. Často na místo realizace přijíždí montážní parta, která má základní povědomí o velikosti elektrárny, nemá v ruce projekt nebo v něm neumí číst. Jakmile nemáte v projektu vypracované výkonové nebo proudové propočty, klidně se může stát, že montér špatně propojí panely, na střeše se začnou kabely přehřívat a můžou z toho být další problémy, a to klidně i požár,“ popsal.

V neposlední řadě by měla být brána v potaz také kvalita solárních panelů. „Dnes jsou panely špičkové kvality – ⁠⁠⁠třeba ABC technologie od AIKO – velmi cenově dostupné a nevyplatí se na nich šetřit. Díky svým parametrům totiž brání přehřívání, a tím minimalizují vznik hotspotů. U starých technologií panelů nebo článků z druhé ruky se to říci nedá. Hotspoty pak narušují výkon elektrárny a vedou ke zničení celého panelu i dalších technologií okolo,“ konstatoval.

Důležité je také správné uzemnění elektrárny, která by měla mít pospojované všechny vodivé části.

Způsob uzemnění se však zásadně liší podle toho, zdali jsou panely instalovány na plechové (vodivé) nebo betonové (nevodivé) střeše. „S plechovou střechou musíte propojit vše vodivé do jednoho potenciálního celku a svézt na vodicí pás, jehož parametry vychází z projektu. Čím menšího odporu takto dosáhnete, tím lépe,“ dodal.

„U betonové krytiny elektricky pospojujete solární panely a vodivé části střechy do jednoho a připojíte vše na nulový můstek, který svedete na vývod zemnícího pásu. Ten by měl být součástí stavby domu. Pokud ho ještě nemáte, lze jej doplnit výkopem a zavedením vhodného drátu. Takto se vyhnete životu ohrožujícím situacím, pokud do domu udeří blesk, požár může vzniknout i tak,“ shrnul.

Prevencí je pravidelný servis

Aby majitelé předešli jakýmkoli problémům, prevencí je pravidelný servis FVE. Kvalitní realizační firma by jej měla nabízet svým zákazníkům automaticky. „Kontrolu doporučujeme každé dva roky. Návštěva by měla zahrnovat termickou kontrolu panelů, celé aktivní kabeláže včetně dotažení svorkovnic. Jedině takto odhalíte vznik nechtěného odporu a přehřívání. Povolený kabel ve svorkovnici na DC straně totiž dokáže udělat velkou paseku,“ sdělil Pešek.

Nadto je dobré systém vizuálně zkontrolovat alespoň jednou ročně. „Osobně doporučuji pohledově ověřit, že všechny panely vypadají nepoškozeně, např. po velkých bouřkách, krupobitích, vichřicích. U našich fotovoltaik je součástí systému i nonstop monitoring výroby, kde lze snadno prostřednictvím aplikace v telefonu nebo v počítači sledovat, jak fotovoltaika vyrábí. Pokud by docházelo k nějakým podezřelým odchylkám, je dobré systém zkontrolovat,“ doplnil zakladatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

Fotovoltaiku ale může zkontrolovat i nezávislý elektrotechnik. „Pokud máte o fotovoltaické firmě a její realizaci pochybnosti, neváhejte a rovnou volejte nezávislého revizního technika. Vytvoří vám revizní zprávu za jednotky tisíc korun (5–8 tisíc korun, pozn. red.), ve které shrne i doporučení k nápravě jednotlivých chyb. Pokud je původní firma zapracuje, snižujete riziko závady a požáru na minimum,“ shrnul Petr Pešek ze společnosti Pešek & Mudra solární systémy.

Zdroje: HSZ ČR, S-Power Energies, Pešek & Mudra solární systémy

Související článek

Rostoucí počet FVE způsobuje nestabilitu elektrizační sítě. Zdrojů na vykrývání služeb výkonové rovnováhy je potřeba víc, bez nich bude docházet k výpadkům, říká odborník

Novela energetického zákona, která má domácnostem a firmám usnadnit řízení výroby a zpřehlednit spotřebu elektřiny stále čeká na schválení. Česku kvůli tomu hrozí až miliardové ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.