Konec složitým registracím! Balkonovou fotovoltaiku v Německu registrujete hned

Balkonová fotovoltaika přináší možnost vyrábět elektřinu i těm, kdo bydlí v bytových domech. Fotovoltaiku, kterou lze jen zapnout do zásuvky, je nyní možné v Německu velmi snadno registrovat. Jak je tomu u nás?
Fotovoltaiku do zásuvky není třeba v Německu složitě registrovat | zdroj: Shutterstock

Snadnější registrace balkonových fotovoltaik

Balkonové fotovoltaiky jsou v Německu velmi populární. Lze je koupit i v běžných hobbymarketech a dokonce i v supermarketech. Oblíbená fotovoltaika je například z Lidlu. Stačí ji zapojit do zásuvky a bez příliš složitého nastavování vyrábět elektřinu. Této obliby si povšimly i německé spolkové úřady, které vycházejí majitelům fotovoltaik vstříc a od 1. dubna 2024 zjednodušují registraci balkonových elektráren v registru kmenových dat trhu. Modernizuje se také uživatelská navigace v systému. „Lidé by se měli co nejjednodušeji zapojit do energetického přechodu. Balkonové elektrárny je nyní možné registrovat rychle a nebyrokraticky. V budoucnu budou muset provozovatelé zadávat o své balkonové elektrárně jen pár informací kromě svých osobních údajů. Dříve to bylo kolem 20 informací. Jedná se o zjednodušení výrazného snížení byrokracie při registraci,“ říká Klaus Müller, prezident Spolkové agentury pro sítě.

Stovky tisíc balkonových fotovoltaik za rok

Jen v roce 2023 bylo v Německu vybudováno a zaregistrováno 1,6 milionu nových systémů výroby elektřiny, z toho 300 000 balkonových elektráren. Balkonovým fotovoltaikám tedy v Německu fandí stále více lidí. Právě zde je velmi časté nájemní bydlení a balkonové fotovoltaiky mohou využívat i nájemníci. Nevyžadují totiž žádné složité zásahy do domu, stačí je pouze umístit na balkon a zastrčit do zásuvky. Zjednodušený a praktický způsob registrace těchto systémů je důležitý pro další rozvoj balkonových fotovoltaik. Zjednodušením registrace dláždí Spolková síťová agentura cestu všem systémům, aby byly účinnou součástí energetického přechodu.

Není třeba hlásit distributorovi

Německý Bundestag v současné době projednává legislativní balíček, který má dále urychlit solární expanzi. Pravděpodobně se tím upraví i to, že ubude údajů do registru, zejména u balkonových elektráren. Například u balkonových elektráren by se již neměly ptát na orientaci systému. Legislativní balíček také stanoví, že balkonové elektrárny již nemusí být provozovateli sítě hlášeny. Poté bude stačit registrace ve Spolkové síťové agentuře, která automaticky informuje odpovědného provozovatele sítě o balkonové elektrárně, která byla nově připojena k její síti.

Česko: brání nepovolené přetoky

V Česku by zájemců o balkonovou fotovoltaiku bylo jistě také dost, ale legislativa jí nejde naproti. Podmínky jsou totiž stejné, jako když chce někdo provádět velké střešní instalace: „Pro balkonovou fotovoltaiku zůstává vše po starém a zrušení počítaní po fázích nepřináší taky nic nového ohledně přetoků. Ohledně registrace je to bez změny,“ řekl Solárnímu magazínu Michal Marček, který balkonovou fotovoltaiku prodává. Přístup distributorů se liší: „PRE chce stále kompletně všechno včetně revize, i když to oficiálně a dle vyhlášky není potřebné. A dokonce po zákaznících chce potvrzení souhlasu montáže od SVJ. ČEZ operátor po telefonu tvrdí, že relé není dostačující k zabránění přetoku, tím v podstatě lidi odrazují od pořízení rovnou na infolince. E.ON to v podstatě neřeší, mají na fotovoltaiku do 800 wattů výkonu přímo formulář. Nechtějí revizi a po kontrole elektroměru dají souhlas k zapojení.“ Pokud by se vyřešil problém přetoků, mohla by se balkonová fotovoltaika rozvíjet i u nás: „U nás by stačilo, kdyby byl zrušen zákaz přetoků do 800 wattů. Mám minimálně 500 zájemců, kterým mám volat až to zruší a hned si to pořídí na svůj balkon.“ Levnou fotovoltaiku zatím supermarkety prodávat neplánují: „Balkonovou fotovoltaiku na českém trhu v nejbližší době prodávat neplánujeme. Pokud by se cokoliv změnilo, budeme veřejnost včas informovat,“ uvedla tisková mluvčí Lidlu Eliška Froschová Stehlíková.

Související článek

Češi už nasdíleli 320 MWh elektřiny. Ne každý dodavatel to podporuje

Sdílení elektřiny je možné teprve pár měsíců, ale už nyní lze říci, že se Češi velmi rychle zorientovali a začali komunitní energetiku využívat. Podle nejnovější ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.