Konečně zásadní změny ve fotovoltaice: Nový zákon pro limity výrazně ovlivní firmy

Zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie má výrazně usnadnit výstavbu větších fotovoltaik. Nová pravidla cílí hlavně na firemní fotovoltaiky a FVE na střechách velkých veřejných budov.
Fotovoltaické panely rozmístěné na střeše | Zdroj: Freepik

Dva roky starý limit

Vyplývá to z návrhu Zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a do konce července byl v připomínkovém meziresortním řízení. Zákon se prvotně snaží co nejvíce usnadnit výstavbu větších fotovoltaik, navýšení limitu pro elektrárnu bez licence je pouze jedna z jeho součástí. Před dvěma lety se tato hranice zvedla na 50 kW, nyní by se měla zdvojnásobit. Cílem nové normy je výrazné zjednodušení povolovacího procesu pro větší fotovoltaiky a rozšíření střešních instalací. Limit 50 kW a dlouhý administrativní proces totiž některé firmy brzdil v jejich plánech, protože musely elektrárny dimenzovat zbytečně malé.

Pravidla pro větší firemní instalace

Nová pravidla cílí hlavně na firemní fotovoltaiky nebo FVE na střechách velkých veřejných budov. Zvýšení limitu se podle nové normy vztahuje pouze na fotovoltaiky společností a organizací, které s vyrobenou elektřinou neobchodují a slouží hlavně k jejich spotřebě. Firmy, pro něž je výroba elektřiny hlavním oborem činnosti, musí o licenci žádat vždy, ať už je jejich instalace jakkoliv velká. Podpora větších solárních celků je přitom  klíčová, jen tak lze totiž v rámci celé společnosti přejít na bezemisní výrobu elektřiny: „U výkonnějších fotovoltaických zdrojů je rozvoj o poznání pomalejší. Instalovaná kapacita FVE s výkonem přesahujícím 1 megawatt se například meziročně zvýšila jen o 1,7 procenta a výroba elektřiny se u nich dokonce mírně snížila,“ uvedl ve výroční zprávě o výrobě elektřiny Stanislav Trávníček, předseda Rady ERU.

Nový zákon je pro vládu povinností

Zavázali jsme se k němu Evropské unii a je v souladu s implementací evropské směrnice RED III. Na dokončení úkolu přitom už není příliš času, lhůta běžela částečně do 1. července 2024 (například povolovací postup pro záměry mimo takzvané akcelerační zóny), ve zbytku pak do 21. května 2025. V akceleračních zónách budou záměry pro využití energie z obnovitelných zdrojů povolovány ve zvláštním zjednodušeném režimu. Zákon čeká ještě dlouhé legislativní kolečko. Nejen to, kdy vstoupí v platnost, ale i přesné znění normy, tak zatím není jasné. 

Asociace navýšení kvituje

Pro firmy působící v oboru půjde o značné ulehčení jejich činnosti, proto možné zvýšení limitu pro licenci na provozování fotovoltaiky považuje Solární asociace za prospěšné: „Tento krok vítáme a rizika nevidíme. Naopak, odlehčí stavebním úřadům a zrychlí instalaci firemních fotovoltaik. I proto náš spolek volá po změně už dlouho,“ řekl Solárnímu magazínu ředitel této instituce Jan Krčmář.

Distributoři vidí rizika

Poskytovatelé energií nejsou ohledně zvýšení limitu jednotní. PRE, jehož území je nejmenší, problém v nových podmínkách nevidí: „Pokud je nám známo, zatím jde jen o návrh, který ještě není v platnosti, nicméně obecně lze uvést, že vítáme změny, pokud povedou ke zlepšení dostupnosti fotovoltaiky pro naše klienty,“ prohlásil Karel Hanzelka, tiskový mluvčí společnosti PRE. Naopak největší distributor ČEZ se obává, že kapacita sítě nebude novým podmínkám stačit: „U zvýšení limitů na 100 kW vidíme jistá rizika pro síť nízkého napětí, tak obrovský výkon výrazně ovlivní její provozování. Domníváme se, že proto by měl být tento výkon zařazen pod licenci na výrobu. Jsou s tím totiž spojeny povinnosti držitele licence z energetického zákonu,“ konstatovala Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Související článek

Letošní rok ukázal, kolik firem je energeticky gramotných, říká ředitel TEDOM energie

Zda se firmy poučily z energetické krize, nebo nadále riskují v době, kdy se situace uklidnila, na to odpovídá zkušený odborník na energetický trh a ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.