Pachatelé si vybírají: Jaká auta kradou?
Elektromobily disponují moderními bezpečnostními systémy, které mohou odradit řadu zlodějů. Neznamená to ale, že se vůbec nekradou. Přesto jsou pro zloděje stále lákavější běžné automobily. Proč tomu tak je? Kromě toho, že je v Česku poměrně málo elektromobilů, hraje velkou roli fakt, že pro ně nemají odbyt.
Vzrostl počet krádeží EV v severských zemích?
Pokud se podíváme na severské země, kde elektromobily pomalu nahrazují auta se spalovacími motory, zjistíme, že s nárůstem počtu elektrovozů se nezvýšil počet krádeží. Statistiky spíše naznačují, že zloději nemají o tyto vozy zájem. Otázkou však zůstává, jestli by tato situace nastala i v Česku.
Neznamená to, že se v severských zemích automobily nekradou. Naopak, počet odcizených aut obecně stoupá. V zemích jako Norsko a Švédsko se rozšířily gangy, které převážejí kradené automobily do východní Evropy. Zajímavé je, že elektromobily zůstávají téměř bez povšimnutí. Jak si vysvětlit nezájem gangů o EV? Švédská společnost If je toho názoru, že elektromobily mají moderní technologie s internetovým připojením a tím jsou snadno dohledatelné. Dalším důvodem je, že ve východní Evropě není zájem o elektromobily, čemuž odpovídá i nevyhovující infrastruktura pro dobíjení EV. Odborníci však předpokládají, že se tato situace může brzy změnit. Predikce se ale nemusí vyplnit a kriminálníci se mohou začít zaměřovat pouze na jednotlivé komponenty EV, například akumulátory. V USA jde již v tomto směru o výnosný obchod.
Proč krást celý elektromobil, když stačí nabíjecí kabel?
Kromě toho přicházejí ze zahraničí zprávy o krádežích dobíjecích kabelů elektromobilů. Kabely zajímají zejména pachatele, kteří se dříve zaměřovali na katalyzátory. Prodej kabelů je pro ně výnosnější, protože obsahují měď a další cenné kovy. Zloději obvykle kabel přestřihnou a odjedou s ním pryč. Majiteli EV tím může vzniknout škoda až kolem 60 000 Kč. Budou mít krádeže kabelů negativní dopad na masové rozšíření elektromobilů?
Tesla klade důraz na zabezpečení vozů
Do krádeže elektromobilu se pouští jen málokdo. A když se někdo odhodlá, může se dostat do podobné situace jako lupiči v USA. Dvojici zločinců překvapilo, když zjistili, že odcizenému EV Tesla Model X dochází energie a musí ho nabít. Policisté je pak zadrželi u nejbližší nabíjecí stanice.
Automobilka Tesla neustále zdokonaluje zabezpečení svých elektromobilů proti krádežím. Pro nastartování vozu potřebujete speciální kartu nebo svůj chytrý telefon. Stačí přiložit kartu nebo vlastnit telefon s Bluetooth funkcí a vůz se odemkne. Pro nastartování elektromobilu musíte umístit kartu do držáku na středovém panelu, ale telefon můžete nechat klidně v kapse. Pokud preferujete maximální zabezpečení, můžete si nastavit autorizační PIN na centrálním displeji.
Startujeme Teslu: Je lepší karta nebo chytrý telefon?
Co je bezpečnější: použít kartu nebo chytrý telefon? Podle samotné Tesly je to chytrý telefon, neboť poskytuje téměř stejně dokonalé zabezpečení jako při přístupu do bankovní aplikace. Telefon je obvykle chráněn řadou bezpečnostních prvků, včetně PIN kódu a biometrického ověření. Účinnost tohoto zabezpečení dokládá skutečnost, že Tesla patří mezi nejméně kradené automobily (pouze 3 % z celkového počtu odcizených osobních vozů).
Pokud v Česku dojde k masivnímu rozšíření elektromobilů, můžeme očekávat, že se zloději více zaměří na díly EV. Je proto vhodné sjednat si nejen povinné ručení, ale také zvážit pojištění proti vandalismu a krádeži dílů elektrovozu nebo samotného vozidla.
Zdroj:
https://autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/o-elektromobily-zatim-nemaji-zajem-ani-zlodeji-vysvetleni-je-celkem-proste
https://www.auto.cz/zlodeje-zradil-dojezd-tesly-a-vybity-elektromobil-dostihla-policie-148138
https://elektrickevozy.cz/clanky/proc-neukradnes-teslu-automobilka-prisla-s-dokonalym-resenim
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/zapomente-na-katalyzatory-zlodeji-si-nasli-lepsi-cestu-k-penezum-kradou-kabely-elektromobilu-primo-pred-domy-majitelu/