Krizové řízení Malina Group: Milionové platy a spory o budoucí vedení

Dodavatel fotovoltaiky Malina Group je v insolvenci již od května loňského roku. Stále však nemá přesný plán na reorganizaci. Zároveň probíhají boje o to, kdo bude firmu nadále ovládat.
Ilustrační foto | zdroj: Freepik

Boje o ovládání Maliny

S velkým znepokojením mohou bývalí zákazníci Maliny sledovat zvláštní tahanice o to, kdo bude firmu ovládat. Před časem byla pověřena společnost Misura IT podnikatelky Libuše Barkové krizovým managementem. Za to měla měsíčně dostávat milion korun, což je podle insolvenčního správce nepřípustné. Firma v konkurzu si podle něj nemůže dovolit rozhodovat o tak vysokých investicích, aniž by se s ním poradila. Jednatelkou společnosti Misura je pětadvacetiletá dcera Libuše Barkové Adéla Beranová. Firma působí poněkud záhadně, ani její internetové prezentace absolutně nic nenapovídá. Podle informace v pořadu Reportéři, uvedla Barková, že ji požádal o účast v Malině bývalý pražský primátor Pavel Bém. Jeho syn Jáchym je totiž minoritní akcionář v této společnosti.

Milion měsíčně za krizové řízení

Financování Misura IT ale neschválil investiční správce, a tak tato firma v Malině pozbyla svého vlivu. Společnost se nyní brání tím, že poukazuje na to, jak špatně se nyní v Malině hospodaří a upozorňuje zákazníky, že se svých zakázek nedočkají. Například uvádí, že Malina stále vybírá další zálohy na dodávky fotovoltaiky a že nový management EHM sice pokračuje v modelu reorganizace, který nastavil krizový management Misury Information Technologies, ale současně zřejmě obnovil původní praxi, která holding přivedla do krize. Od zákazníků vybírá stále další zálohy, aniž by ale byl schopen dokončit jejich zakázky. „Když jsme byli z Maliny násilně a zcela protiprávně vyvedeni, bylo na jejím účtu nejméně 100 milionů korun a dalších 90 milionů na cestě po zaplacení mezd a nakoupení komponentů. Měli jsme řadu projektů těsně před dokončením, nasmlouvané schopné dodavatele a získali jsme i důvěru kdysi podvedených zákazníků. Bohužel, Malina se vrátila k netransparentnímu způsobu fungování, což ohrožuje všechny její věřitele,“ uvádí Libuše Barková, vedoucí týmu krizových manažerů společnosti Misura Information Technologies, která v květnu převzala řízení energetického holdingu.

Nesouhlas s Goodhao

Pokud tuto skutečnost schválí insolvenční soud, kontrolu ve firmě může převzít společnost Goodhao, což je firma čínské manželky Xiaoxiang Fu hlavního akcionáře Maliny Cyrila Regnera. Goodhao by mělo dodat potřebné komponenty (za příplatek 200 000 korun každého zákazníka), a tak pomoci dokončit nasmlouvané zakázky. To předběžně posvětil i insolvenční správce, ačkoliv se jedná o firmu, která existuje pouze několik měsíců. Vše ale musí ještě schválit insolvenční soud. Tento vstup na český trh se Misura IT nezamlouvá. „Podle dostupných informací plánuje společnost Goodhao sanací EH Malina realizovat svoje první obchodní aktivity na českém trhu obnovitelných zdrojů energií. Strategickým cílem společnosti je masivní expanze na českém trhu. Proces a ekonomika vstupu do EH Malina je zatím podle dostupných informací nejasná,” uvádí ve své zprávě Misura. Libuše Barková, vedoucí týmu krizových manažerů společnosti Misura IT, se dále ptá: „Bude posouzení nabídky od Goodhao transparentní? Budou všechny nabídky a možnosti pro reorganizaci firmy Malina pečlivě zváženy a posouzeny s ohledem na nejlepší zájmy věřitelů a zákazníků?“ Malina má do března dodat plán na reorganizaci, který musí schválit soud. Teprve potom bude jasné, jak bude pokračovat v dokončování zakázek.

Související článek

Počet firemních fotovoltaik roste, domácích na střechách se postavilo méně

Je konec prudkému rozvoji sektoru domácích fotovoltaik? Podle údajů za první pololetí, které prezentovala Solární asociace, to tak vypadá. Na druhou stranu ale neklesá celkový ...