Krumlov chystá tři solární elektrárny, výdaje za energie loni meziročně klesly

Český Krumlov zprovozní zřejmě příští rok tři solární elektrárny s instalovaným výkonem 230 kilowatt peak. Budou na ZŠ Za nádražím, na mateřské škole na Plešivci a na městském úřadu. Investice bude 8,5 milionu Kč, město chce získat 3,5 milionu z dotace.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Loni zaplatila radnice za elektřinu a plyn méně, než čekala. Díky tomu skončil loni rozpočet města přebytkem 30,4 milionu. ČTK to řekli starosta Alexandr Nogrády (ANO) a vedoucí odboru financí Jan Štaberňák. Žádost o dotaci na elektrárny dnes projednali radní.

„Český Krumlov potřebuje jít s dobou, nemůže si zakládat pouze na své historii. Dnes je tématem fotovoltaika a úspora elektrické energie. Proto připravujeme žádost o dotaci na instalaci tří solárních center,“ řekl starosta. Další fotovoltaická elektrárna by mohla být na autobusovém nádraží, jak řekl jednatel městské firmy Českokrumlovský rozvojový fond Jan Sommer, který je i koaliční zastupitel (ČK rozumem a srdcem-Nezávislí).

Loni město zaplatilo za elektřinu a plyn méně, než předpokládalo. „Dopadli jsme dobře, i díky tomu skončil rozpočet přebytkem. Pomohla opatření u bazénu, kde jsme instalovali nový, výrazně úspornější kotel,“ řekl starosta. Za elektřinu pro úřední budovy, areál klášterů i pro veřejné osvětlení zaplatil loni Krumlov sedm milionů, meziročně o 1,5 milionu méně. Za plyn dala loni radnice 1,7 milionu, proti roku 2022 téměř o polovinu méně. Do bazénu pořídil loni Krumlov za necelé dva miliony kotel, s nímž je možné topit plynem i zkapalněným ropným plynem (LPG).

Radnice v energetických úsporách pokračuje. Nové vytápění bude v jedné mateřské škole, město také kupuje úsporné zářiče pro pouliční osvětlení. Nárůst výdajů za plyn a elektřinu zaznamenala radnice v letech 2021 a 2022. Šlo hlavně o městem zřízené organizace, jako jsou školy, školky a knihovna nebo společnost Pro-Sport ČK, která spravuje některá městská sportoviště jako bazén nebo zimní stadion či dětská hřiště.

Český Krumlov, v němž žije asi 13.000 lidí, má letos schodkový rozpočet s příjmy 554,2 milionu a výdaji 598,4 milionu Kč. Schodek pokryje z dříve ušetřených peněz.

Související článek

Certifikace firem a fotovoltaických staveb jako záruka kvality

Se souhlasem České Fotovoltaické asociace zveřejňujeme autorský text, který se týká kvality fotovoltaických firem a jejich certifikace. Certifikace by měla sloužit pro lepší rozhodování zákazníků. ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz