Které odvětví produkuje nejvíce emisí v Česku? Odpověď vás může překvapit

Nejvíce emisí produkuje výroba elektřiny. Právě proto dáváme velký důraz na podporu obnovitelných zdrojů. Cíl Česka pro rok 2030 je získávat 30 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Emise výrazně klesají

Od roku 1990, kdy dosahovaly 201,4 mil. tun CO2, klesly celkové emise ČR na 119,4 mil. tun CO2 v roce 2021. Ačkoli se o osobní dopravě často mluví jako o menším zlu, skutečnost je jiná. Stojí za více než deseti procenty emisí. Přes třicet procent emisí vzniká při výrobě elektřiny a tepla. Největším znečišťovatelem mezi uhelnými elektrárnami je mostecká elektrárna Počerady. Teplárny jsou odpovědné za 8 procent emisí. Zároveň emise z energetiky v Česku loni klesly meziročně o 16 procent, a to díky nižšímu vývozu elektřiny vyrobené z uhlí, snížení spotřeby a rozvoji obnovitelných zdrojů energie.

Znečištění kvůli průmyslu

Druhým největším znečišťovatelem je průmysl. Nejvíce emisí vzniká při výrobě oceli. Kvůli automobilové dopravě vzniká přes 9 procent emisí, při nákladní a autobusové dopravě přes 6 procent emisí. Emise z budov představují téměř desetinu celkových emisí, ze zemědělství více než 7 procent.

Od fosilních paliv ustupujeme

Česko se stále rychleji odklání od tradičních fosilních paliv. Stejně jako celá Evropa. Obnovitelné zdroje v loňském roce vyrobily 44 % veškeré spotřebované elektřiny v EU, díky čemuž spotřeba fosilních paliv klesla o více než čtvrtinu. Fosilní paliva klesla o rekordních 19 % na historicky nejnižší úroveň, když se na výrobě elektřiny v EU podílela méně než třetinou. V loňském roce klesla výroba elektřiny z uhlí o 26 % a z plynu o 15 %, což představuje největší meziroční pokles v těchto palivech přinejmenším od roku 1990. „Údaje za rok 2023 přinášejí povzbudivé zprávy o potenciální rychlosti zavádění obnovitelných zdrojů. Ambice EU dosáhnout do roku 2030 alespoň 45 % obnovitelných zdrojů znamená téměř zdvojnásobení současného podílu. Cíle členských států stanovené v jejich národních plánech v oblasti klimatu a energetiky však v současné době k naplnění této ambice nestačí. Všechny země Visegrádské čtyřky mají nižší cíle pro podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030, než doporučuje Komise, a neodrážejí tak možnosti, které jsou v současné době k dispozici,“ prohlásila konzultantka Aliance pro energetickou soběstačnost Tatiana Mindeková.

Emise v energetice se snižují

Od svého vrcholu v roce 2007 se emise v odvětví energetiky snížily téměř o polovinu. Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny vzrostl na rekordních 44 % a poprvé překročil 40 %. Tento růst obnovitelných zdrojů energie byl tažen větrnou a solární energií, které v roce 2023 vyrobily rekordních 27 % elektřiny v EU a dosáhly historicky největšího ročního přírůstku výkonu. Kromě toho dosáhla výroba větrné energie významného milníku a poprvé překonala výrobu elektřiny z plynu. Česko loni dosáhlo po dekádě stagnace téměř gigawattového růstu solárních elektráren. Data roční výroby ukazují, že solární elektrárny vyrobily meziročně o cca 16 procent čisté elektřiny více. Přispěl k tomu hlavně nárůst instalovaného výkonu fotovoltaiky, a to zhruba o 40 procent.

Zdroj: faktaoklimatu.cz
Svaz moderní energetiky
Aliance pro energetickou soběstačnost

Související článek

Jak najít nejlepší cenu elektřiny? Je třeba číst mezi řádky nabídek srovnávačů

Internetové srovnávače elektřiny mohou být matoucí, neboť často nabízejí jen speciální ceny. Srovnávání cen je komplexní úkol, kde se musí zohlednit individuální potřeby zákazníka a ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.