Který distributor připojí vaši fotovoltaiku do sítě nejdříve?

Počet instalovaných fotovoltaických elektráren roste. Ne všude je však možné elektrárnu připojit. Závisí to na kapacitě distribuční sítě. Jak je možné u jednotlivých distributorů zjistit, kdy vás zřejmě připojí?
S rostoucím počtem FVE bude narůstat i problém s připojením | zdroj: RossHellen

PRE – potíže s připojením nejsou

Nejrychleji připojuje nejmenší distributor, společnost PRE, která obsluhuje Prahu a Roztoky u Prahy. „Mapu připojitelnosti nenabízíme, protože by byla v Praze zbytečná. V hlavním městě žádné potíže s připojením FVE nejsou. V Praze žádosti o připojení FVE neodmítáme. V metropoli je totiž situace s výstavbou fotovoltaických elektráren poněkud odlišná, což je dáno městským charakterem lokality. Obecně je zde méně rodinných domů, navíc distribuční síť je v hlavním městě hustší a robustnější, než v obcích na venkově. Proto v Praze připojení zvládáme snadněji. Snažíme se dodržovat 30denní lhůtu pro připojení,“ řekl Solárnímu magazínu Karel Hanzelka, tiskový mluvčí PRE. I zde počet připojených instalací narůstá: „Jen doplním, že letos jsme připojili již přes 2500 domácích FVE, což je výrazně více, než v předchozích letech,“ dodal Karel Hanzelka.

ČEZ – jsou lokality, kde je třeba síť posílit

ČEZ Distribuce je naopak největším distributorem, který obsluhuje Českou republiku kromě Prahy, Roztok, jihu Čech a Moravy. Konkrétní technické řešení a termín připojení FVE sdělí ČEZ každému žadateli po předložení žádosti: „Žádost o připojení výrobny vyřizujeme v průměru do osmnácti kalendářních dní, a to i přes zvýšený počet takových žádostí. V naprosté většině případů je možné připojení ihned, ale jsou i lokality a místa, kde je připojení podmíněno úpravou nebo posílením distribuční sítě. V takových případech je připojení možné až po provedení těchto úpravy a může trvat několik měsíců,“ uvedla Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ. I zde se může zájemce o připojení fotovoltaiky dozvědět informace na webu: „Na našich webových stránkách zveřejňujeme a pravidelně aktualizujeme informace o volné distribuční kapacitě,“ dodala. Lokality s omezenou možností připojení výroben není pro ČEZ jednoduché specifikovat: „Požadavky a potřeby žadatelů se rychle mění s ohledem na vývoji situace na trhu s elektřinou. Dále má vliv pružnost dodavatelského sektoru a rychlost realizace jednotlivých instalací FVE, vývoj ceny komponent na výstavbu FVE a sdílení zákaznické zkušenosti s instalací a provozem FVE. Počet „slabých“ míst průběžně eliminujeme investicemi do rozvoje a posílení distribučních sítí,“ konstatovala Soňa Holingerová.

E.GD – mapa připojitelnosti

Ti, kdo spadají pod distributora E.GD, mají k dispozici mapu připojitelnosti, kde je možné si ověřit, jaká je situace: „Zákazníci díky mapě připojitelnosti získají orientační informace o možnostech připojení už v první fázi plánování a budou vědět, co mohou čekat. Po zadání adresy se jim zobrazí jejich lokalita. Pokud je zbarvená modře, je v jejich místě kapacita přetoku omezena. I v „modrých lokalitách“ si klienti mohou pořídit fotovoltaiku, jen teď nemůže být s přetokem do sítě. Instalovat si mohou zatím bezpřetokovou solární elektrárnu, která pro ně může být dočasným řešením. Až dojde v lokalitě k posílení sítě a oblast se zase „otevře“, zákazník si bude moci požádat o povolení přetoků,“ uvedl Lubomír Bodný, tiskový mluvčí EG.D. Nejhorší situace je v menších městech a obcích, například na Hodonínsku nebo Otrokovicku.

Související článek

Fotovoltaika pro bytové domy. Jak mohou využít solární energii?

Fotovoltaika na bytových domech není podle poslední statistiky Solární asociace stále příliš rozšířená. Je to velká škoda, protože solární panely na střechách bytových domů poskytují ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.