Který distributor připojí vaši fotovoltaiku do sítě nejdříve?

Počet instalovaných fotovoltaických elektráren roste. Ne všude je však možné elektrárnu připojit. Závisí to na kapacitě distribuční sítě. Jak je možné u jednotlivých distributorů zjistit, kdy vás zřejmě připojí?
S rostoucím počtem FVE bude narůstat i problém s připojením | zdroj: RossHellen

PRE – potíže s připojením nejsou

Nejrychleji připojuje nejmenší distributor, společnost PRE, která obsluhuje Prahu a Roztoky u Prahy. „Mapu připojitelnosti nenabízíme, protože by byla v Praze zbytečná. V hlavním městě žádné potíže s připojením FVE nejsou. V Praze žádosti o připojení FVE neodmítáme. V metropoli je totiž situace s výstavbou fotovoltaických elektráren poněkud odlišná, což je dáno městským charakterem lokality. Obecně je zde méně rodinných domů, navíc distribuční síť je v hlavním městě hustší a robustnější, než v obcích na venkově. Proto v Praze připojení zvládáme snadněji. Snažíme se dodržovat 30denní lhůtu pro připojení,“ řekl Solárnímu magazínu Karel Hanzelka, tiskový mluvčí PRE. I zde počet připojených instalací narůstá: „Jen doplním, že letos jsme připojili již přes 2500 domácích FVE, což je výrazně více, než v předchozích letech,“ dodal Karel Hanzelka.

ČEZ – jsou lokality, kde je třeba síť posílit

ČEZ Distribuce je naopak největším distributorem, který obsluhuje Českou republiku kromě Prahy, Roztok, jihu Čech a Moravy. Konkrétní technické řešení a termín připojení FVE sdělí ČEZ každému žadateli po předložení žádosti: „Žádost o připojení výrobny vyřizujeme v průměru do osmnácti kalendářních dní, a to i přes zvýšený počet takových žádostí. V naprosté většině případů je možné připojení ihned, ale jsou i lokality a místa, kde je připojení podmíněno úpravou nebo posílením distribuční sítě. V takových případech je připojení možné až po provedení těchto úpravy a může trvat několik měsíců,“ uvedla Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ. I zde se může zájemce o připojení fotovoltaiky dozvědět informace na webu: „Na našich webových stránkách zveřejňujeme a pravidelně aktualizujeme informace o volné distribuční kapacitě,“ dodala. Lokality s omezenou možností připojení výroben není pro ČEZ jednoduché specifikovat: „Požadavky a potřeby žadatelů se rychle mění s ohledem na vývoji situace na trhu s elektřinou. Dále má vliv pružnost dodavatelského sektoru a rychlost realizace jednotlivých instalací FVE, vývoj ceny komponent na výstavbu FVE a sdílení zákaznické zkušenosti s instalací a provozem FVE. Počet „slabých“ míst průběžně eliminujeme investicemi do rozvoje a posílení distribučních sítí,“ konstatovala Soňa Holingerová.

E.GD – mapa připojitelnosti

Ti, kdo spadají pod distributora E.GD, mají k dispozici mapu připojitelnosti, kde je možné si ověřit, jaká je situace: „Zákazníci díky mapě připojitelnosti získají orientační informace o možnostech připojení už v první fázi plánování a budou vědět, co mohou čekat. Po zadání adresy se jim zobrazí jejich lokalita. Pokud je zbarvená modře, je v jejich místě kapacita přetoku omezena. I v „modrých lokalitách“ si klienti mohou pořídit fotovoltaiku, jen teď nemůže být s přetokem do sítě. Instalovat si mohou zatím bezpřetokovou solární elektrárnu, která pro ně může být dočasným řešením. Až dojde v lokalitě k posílení sítě a oblast se zase „otevře“, zákazník si bude moci požádat o povolení přetoků,“ uvedl Lubomír Bodný, tiskový mluvčí EG.D. Nejhorší situace je v menších městech a obcích, například na Hodonínsku nebo Otrokovicku.

Související článek

Fotovoltaika: Vize firemních investorů jsou obrovské, ale realita bývá jiná, říká projektový lídr Tomáš Vařecha ze společnosti Memodo

Projektová divize PEAKPLAN, jejímž lídrem je Tomáš Vařecha, se specializuje na fotovoltaické instalace, a to od plánování až po jejich realizaci, aby se maximálně optimalizovala ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.