Levné úvěry k „Babičce“ jsou zde. Nabízí maximální úrok tři a půl procenta

Ministerstvo životního prostředí již před časem avizovalo, že si k dotaci Oprav dům po babičce bude možné pořídit výhodné úvěry na financování úsporných opatření. Jaké jsou podmínky těchto úvěrů?
K dotaci Oprav dům po babičce si můžete pořídit výhodné úvěry | zdroj: Getty Images

Stavebko nebo spotřebitelský úvěr

Výhodný úvěr k programu Oprav dům po babičce startuje. Nabízí poloviční úrok a nízké splátky až na 25 let. Státní fond životního prostředí ČR podepsal rámcovou smlouvu o poskytování zvýhodněných úvěrů se stavebními spořitelny sdružené v Asociaci českých stavebních spořitelen (ČSOB Stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna a Stavební spořitelna České spořitelny) a UniCredit Bank, zapojení přislíbila i Moneta Stavební spořitelna. Jde tedy zatím pouze o rámcovou smlouvu, konkrétní naplnění a nabídka úvěru je na bankách a spořitelnách. Úvěry k dotaci Oprav dům po babičce budou mít podobu spotřebitelského úvěru, který budou nabízet banky, anebo stavebního spoření, které bude v nabídce stavebních spořitelen. Úvěr bude dostupný komukoliv, nemusí být klientem banky nebo spořitelny. Pokud bude zájemce žádat o úvěr u stavební spořitelny, pak mu zde založí stavební spoření, což je prý pouze administrativní krok.

Fixace a úrok předmětem konkurence

Již nyní se ví, že fixace úroku bude minimálně pětiletá, ale záleží na bance nebo spořitelně, s jakými konkrétními podmínkami přijde. Předpokládá se, že by měla být i fixace po celou dobu závazku. Úroková míra je garantovaná jako poloviční oproti té komerční. V současné době je to tedy 3,5 procenta, jde o maximální garantovanou sazbu. Předpokládá se ale, že zapůsobí konkurenční prostředí a skutečně nabízený úrok bude ještě nižší. Nová sazba na rok 2025 bude představená do 5. listopadu. Banky a pojišťovny již mají přesnou metodiku, jak se bude počítat – půjde o polovinu z tržních sazeb.

Deset miliard na úvěry

„Domácnosti budou mít k dispozici celkem 15 miliard k předfinancování svých projektů v rámci programu Oprav dům po babičce – 5 miliard korun na dotaci, 10 miliard na úvěr. Nárok na půjčku není automatický, bankovní domy mají ze zákona povinnost provádět vyhodnocení konečného příjemce z hlediska bonity a úvěrové způsobilosti, stejně jako u jakéhokoliv jiného úvěru,“ vysvětluje ředitel SFŽP ČR Petr Valdman a doplňuje: „Díky kombinaci úvěru se zálohově poskytnutou dotací zvyšujeme dostupnost renovací dalším domácnostem. Tyto peníze budou mít pozitivní vliv nejen na úspory domácností, ale i na ekonomiku multiplikačními efekty, navíc splacené finanční prostředky se opět využijí na podporu dalších energetických úspor.“

První úvěry již za pár dnů

Pokud bude někdo v rámci rekonstrukce financovat jiná opatření než ta úsporná (zateplení, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, rekuperace…), pak musí využít komerčních úvěrů. Ministerstvo předpokládá, že celková výše splátky úvěru na rekonstrukci bude odrážet efekt úsporných opatření a že se tedy vlastně úvěr takto zaplatí sám. Konkrétní úvěry od bank a spořitelen by měly být dostupné již za pár dnů – na začátku března, ačkoliv banky se do dotačního systému mohou přihlásit od 15. března. To by ale nemělo bránit tomu, aby si zájemce již za pár dnů šel tento produkt sjednat a informovat se o něm.

Program Oprav dům po babičce podporuje komplexní renovace starších neúsporných domů. Podmínkou získání finančních prostředků je realizace důkladného zateplení, renovaci lze dále doplnit o všechna další opatření jako ve standardním programu. Dotace se snaží upřednostnit renovace starších domů před novou výstavbou a zároveň myslí i na lidi, kteří na renovaci nemají dostatečné finanční prostředky. Proto jsou prostředky, které mohou přesáhnout i milion korun, poskytnuty ještě před zahájením prací.

Související článek

Nová generace fotovoltaiky? Nenápadné panely splývají s fasádou i střechou

Fotovoltaické panely většinou na první pohled poznáte. Švýcarská společnost Solaxess vyrábí panely, které nijak nevyčnívají, ale na první pohled splývají se střechou nebo s fasádou. ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz