Levné úvěry k dotaci Oprav dům po babičce. Vyplatí se počkat

Již brzy by mělo Ministerstvo financí představit tak očekávané úvěry, které doplní dotační titul Oprav dům po babičce. Jak mají být tyto úvěry výhodné, když úroková míra běžných hypoték klesá?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Dotaci podpoří úvěry

Dotace Oprav dům po babičce slouží k financování nejrůznějších energetických úspor (pořízení fotovoltaiky, tepelného čerpadla, zateplení domu, výměně oken a dveří) a opatření pro úsporu dešťové vody, vždy v té nejvyšší kategorii. Příjemce dotace musí v domě bydlet ještě dalších deset let, ze všech osob, které domácnost sdílí, nesmí nikdo vlastnit žádnou další nemovitost. Po schválení žádosti se dotace vyplácí dokonce zálohově, na provedení úsporných opatření má žadatel dva roky. Dotaci je navíc možné kombinovat s výhodnými úvěry, které by mělo Ministerstvo životního prostředí spolu s Asociací českých stavebních spořitelen a Českou bankovní asociací představit již v únoru letošního roku.

Současné úvěry kolem šesti procent

Před dvěma lety zažil český bankovní trh otřes. Úrokové míry vylétly prudce nahoru, z necelých dvou procent se vyšvihly na více jak šest procent. Tam se také pohybují nyní. Podle jistých signálů by ale měly začít úrokové míry hypoték konečně klesat. Úrokovou sazbu totiž začala snižovat Česká národní banka a pomalu také další banky – například Česká spořitelna a Buřinka u krátkodobých fixací. Podle mnohých odborníků bychom se mohli na konci roku 2024 dopracovat k úrokovým mírám, které budou začínat čtyřkou, tedy přes čtyři procenta. Připomeňme, že jde o hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření, pro které je třeba jištění zápisem do katastru nemovitostí. Mnohé banky zároveň nabízí úvěry, které jsou spojené s realizací úsporných opatření, ale ty jsou zvýhodněné oproti běžným bankovním úvěrům jen nepatrně. Úvěr k dotaci Nová zelená úsporám dále poskytuje ČSOB, a to s úrokem 5,6 %. Tento úvěr lze kombinovat s dotacemi Nová zelená úsporám, Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. Půjčit si je možné až milion korun.

Úvěry za polovinu tržní sazby

Jaké by měly být úvěry, které nyní představí Ministerstvo životního prostředí? Mělo by jít o úvěry, které budou poskytovat instituce s bankovní licencí od České národní banky. Úvěry se nebudou zastavovat nemovitostí, navíc budou mít z pohledu současných úvěrů na bydlení velmi zajímavou úrokovou míru. „Úvěry budou pro domácnosti dostupnější než běžně nabízené komerční produkty. Úročeny budou maximálně polovinou úrokové sazby stanovené ČNB platné v aktuálním období pro úvěry na bydlení. V současném období se bude pohybovat okolo 3,5 %,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). ČNB na svém posledním zasedání snížila základní úrokovou sazbu na 6,75 %.

Vyřízení dotace v bance

Banky by měly zároveň suplovat roli poradců. Na pobočkách bank si bude možné vyřídit jak úvěr, tak dotaci. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom našim občanům zvýšili dostupnost financování energeticky úsporného bydlení. Navíc profesionálním poradenstvím i silnou regionální infrastrukturou zjednodušíme přístup k prostředkům z dotačních programů. Věříme, že stavební spořitelny budou hrát nezastupitelnou roli v oblasti energetické transformace Česka a významně tak přispějí ke snížení pravidelných nákladů na energie domácností, uvádí Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Související článek

Provozovatelé fotovoltaik nově musí innogy platit poplatek. Kdy se přidají ostatní?

První dodavatel elektřiny, innogy, se rozhodl zatížit majitele fotovoltaiky speciálním poplatkem, který navyšuje cenu odebírané elektřiny. Ten odráží to, že lze u nich jen obtížně ...