Levnější alternativa jaderných elektráren? Malé modulární reaktory!

Malé modulární reaktory nabízejí flexibilnější, bezpečnější a ekonomicky výhodnější variantu oproti tradičním jaderným elektrárnám. Navíc mohou významně přispět k energetickému mixu, zejména v přechodu od fosilních paliv.
Malé modulární reaktory jako zdroj čistší energie | Zdroj: Getty Images

Je tu nový trend v jaderné energetice. Malé modulární reaktory mají na rozdíl od velkých jaderných elektráren menší výkon, který se pohybuje od jednotek (u mikroreaktorů) až po stovky MW. Největší výhodou je jejich modulární konstrukce, která umožňuje snadné přidávání dalších reaktorů dle potřeby jednoho za druhým. Jsou tak flexibilnější a mohou být rychleji nasazeny. „Nejsou alternativou velkých bloků, jsou doplněním energetického mixu,“ vysvětluje Silvana Jirotková z divize Nová energetika ČEZ.

Jedním z klíčových plusů je jejich potenciální ekonomická výhodnost. Klasické jaderné elektrárny jsou často spojeny s nákladnými a dlouhými výstavbami, zatímco modulární reaktory přinášejí zjednodušený proces díky výrobě v továrnách. Koncový zákazník si je koupí jako produkt, který mu bude doručen. Tento přístup může snížit jak náklady na výstavbu, tak urychlit návratnost investic. Díky menší velikosti a možnosti „sériové“ výroby mají modulární reaktory potenciál dosáhnout výrazně nižších počátečních nákladů než velké reaktory.

Desítka reaktorů zvládne skoro to, co Dukovany a Temelín 

A důvodem, proč se stále více zemí a firem zaměřuje na jejich vývoj, je i bezpečnost. Podle ÚJV Řež, dceřiné společnosti ČEZ, která modulární reaktory také vyvíjí, vynikají svou pasivní bezpečností, založenou pouze na fungování fyzikálních principů, jako je gravitace nebo rozdíl teplot. „Cílem je praktické vyloučení možnosti těžké havárie s poškozením paliva, a tím i možnost stavby projektů v zalidněných oblastech,“ uvádí ÚJV. Jinak řečeno, snížené riziko selhání lidského faktoru nebo technických problémů otevírá nové možnosti pro rozšíření jaderné energetiky v Česku, zejména ve spojení s dekarbonizací průmyslu a energetiky.

ČEZ v Česku plánuje do roku 2050 postavit až deset menších modulárních reaktorů o souhrnném výkonu tři gigawatty. Pro srovnání, současné české klasické elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. Právě v prostoru Temelína má také vyrůst první z nich, konkrétně v první polovině 30. let. Další mají vzniknout v Dětmarovicích na Karvinsku a v Tušimicích na Chomutovsku.

S reaktory se počítá hlavně na dodávky tepla

Polostátní energetická společnost ČEZ nedávno uzavřela strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce při vývoji malých modulárních reaktorů. Česko podle premiéra Petra Fialy nemá zájem o nákup hotových reaktorů, ale chce se podílet na jejich výrobě v globálním měřítku. Strategické partnerství to podle něj umožní. „Rolls-Royce svůj mezinárodní dodavatelský řetězec teprve tvoří. Česká republika a české firmy mohou stát u zrodu dodavatelského řetězce, zapojit se do jeho vytváření v maximální možné míře,“ míní Fiala.

Jak poukazuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost, současné projekty modulárních reaktorů nejsou alternativou k plánovaným novým blokům jaderných elektráren. „Mohou být považovány za jejich potenciální náhradu, pokud v té době bude využití modulárních reaktorů v podmínkách ČR dávat smysl,“ uvedl SÚJB loni v dubnu. Každopádně se mohou stát důležitým hráčem v energetickém mixu. Jejich využití se neomezuje pouze na výrobu elektřiny, ale také na odsolování mořské vody, výrobu vodíku či dodávky tepla. S tím se počítá především v tuzemsku.

Nejde o náhradu, ale atraktivní alternativu k jádru

S tématem také souvisí jarní oznámení jihokorejské společnosti Doosan, že investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun. Do Plzně chce přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů.

Zaznívají však i kritické ohlasy. Ekologické organizace namítají, že zatím neexistuje dostatečné řešení pro likvidaci odpadu, který modulární reaktory zanechávají. Navíc argumentují, že obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární či větrné elektrárny, jsou cenově dostupnější.

Zda modulární reaktory skutečně přinesou očekávané ekonomické a ekologické výhody, ukáže až jejich širší nasazení v praxi. Nicméně jejich flexibilita spolu s nižšími náklady na výstavbu a vyšší bezpečností je činí atraktivní alternativou pro budoucnost jaderné energetiky. A strategická partnerství se světovými lídry umožní Česku nejen snížit závislost na fosilních palivech, ale také se stát významným hráčem na poli jaderné energetiky.

Zdroj: ČEZ, ÚJV, MPO, AV

Související článek

Vývoj agrovoltaiky: Legislativa pokulhává za technologickým pokrokem

V minulém roce jsme vstoupili do tzv. terawattové éry, kdy celosvětový instalovaný výkon fotovoltaických systémů dosáhl jednoho terawattu. V letošním roce už začínáme atakovat hranici ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.