Liberecký kraj pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren na krajských budovách

Liberecký kraj (LK) nezahálí a pokračuje ve výstavbě fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov, včetně budovy Krajského úřadu LK. Na jakých zásadních úmluvách se shodli krajští radní?
Fotovoltaika na krajské budově | zdroj: Liberecký kraj

Liberecký kraj investuje do solární energie

Krajští radní odhlasovali, že podpoří další výstavbu fotovoltaických elektráren na budově D Krajského úřadu Libereckého kraje a Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou. Investici hodlají dotovat z Operačního programu Životního prostředí 2021-2027. Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky, k tomu uvedl: Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku.“

Kolik bude stát FVE na Krajském úřadu LK a gymnáziu?

Ve výběrovém řízení pro instalaci fotovoltaických elektráren na obou budovách zvítězila společnost Wattcontrol s.r.o. Cena instalace FVE na budovu Krajského úřadu činí 3.571.858,19 Kč včetně DPH, zatímco na gymnáziu 1.293.036,91 Kč včetně DPH. „Obě veřejné zakázky jsme před časem vypsali na dodávku a montáž střešního fotovoltaického systému včetně připojení elektrárny do rozváděče a napojení do distribuční sítě za splnění podmínek ČEZ distribuce, dále řízení a měření dat pro monitoring a vzdálený dohled. Součástí plnění je také pravidelná údržba po dobu 3 let od předání a převzetí díla, a to vždy třikrát ročně,“ prozradil Zbyněk Miklík.

Další výstavba nových FVE na budovách kraje

Liberecký kraj zamýšlí fotovoltaické elektrárny také na těchto novostavbách:

  • Centrum odborného vzdělávání Libereckého kraje zdravotnicko-sociální – SZŠ Turnov (výkon 6,75 kWp)
  • ZZS LK Výjezdová základna Hrádek nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
  • ZZS LK Výjezdová základna a Krajské záložní operační středisko Jablonec nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
  • Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Na Vinici, Semily (výkon 10,00 kWp)
  • Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Benešov u Semil I, č. p. 143 (výkon 18,00 kWp)
  • APOSS Liberec, p. o. – výstavba domácností pro osoby se zdravotním postižením, lokalita Vratislavice nad Nisou I. (výkon 12,60 kWp)

Postaví Liberecký kraj fotovoltaickou elektrárnu v Ralsku?

Liberecký kraj chce rovněž využít plochu bývalého vojenského letiště v Ralsku-Hradčanech. Tato plocha by měla sloužit pro výstavbu fotovoltaiky, která by měla produkovat dvojnásobek energie, než je potřeba pro provoz kraje a jeho příspěvkových organizací. Odborný poradce ze společnosti MT Legal s.r.o. doporučí LK, jak by měl provést realizaci FVE na Letišti Hradčany v Ralsku. „K možnosti vybudovat fotovoltaickou elektrárnu v Ralsku nyní čekáme na výsledek předběžných tržních konzultací. Poté plánujeme uspořádat veřejné projednání, kde se s projektem mohou seznámit i občané a k návrhu se vyjádřit,“ dodal hejtman Martin Půta.

LK chce návrh a realizaci projektu od jedné firmy

Liberecký kraj chystá kromě již zmíněných projektů rovněž fotovoltaické elektrárny na budovách Střední odborné školy v Liberci a Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou. Zakázky jsou realizovány formou soutěže Design&Build, což znamená, že dodavatel bude zodpovědný za návrh i výstavbu FVE podle projektu. Lhůta pro podání nabídek skončila 25. března 2024.

Nabídková cena pro fotovoltaickou elektrárnu na Střední odborné škole v Liberci nesmí překročit 6,75 milionu korun bez DPH. Plánovaný výkon této elektrárny má být 150 kWp. Na Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou bude instalovaná elektrárna o výkonu 99 kWp s maximální nabídkovou cenou 4,445 milionu korun bez DPH.

Zdroj:
https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/kraj-pokracuje-ve-vystavbe-fotovoltaik-na-strechach-budov-n1159584.htm

Související článek

Diskuse o poplatcích pro fotovoltaikáře. Hrozí majitelům solárních panelů další zatížení?

Dotace, energetická soběstačnost a ochrana před výpadky proudu ze sítě – to jsou hlavní výhody fotovoltaických systémů, na které lidi slyší. O to víc rezonovala ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz