Solarni magazin nové logo

Má smysl kryt na tepelné čerpadlo?

Majitelé tepelných čerpadel si na ně mohou zakoupit kryty, které slibují jednak snížení hlučnosti tepelného čerpadla, zároveň také lepší vzhled čerpadla. Má smysl si tento kryt pořizovat?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Není právě levný

Kryt na tepelné čerpadlo není zrovna levná záležitost. Stojí kolem deseti tisíc korun. Jeho prodejci a výrobci slibují, že takový kryt sníží hlučnost o 5 dB, dále pak ochranu proti mechanickému vlivu a počasí, neboť čerpadlo stojí v exteriéru. Hlučnost tepelného čerpadla řeší každý kupující, může za ni ventilátor a kompresor, udává se v decibelech a může být zásadním faktorem při rozhodování o jeho umístění v blízkosti obytných nebo pracovních prostor. Hlučnost čerpadla se pohybuje v rozmezí od přibližně 50 dB do 70 dB, hladina lidského hovoru se obvykle pohybuje kolem 60 dB. Na hlučnost čerpadla si stěžují někteří uživatelé a právě pomocí krytu je lákavé ji řešit.

Snížení účinnosti tepelného čerpadla

Pohled na tyto kryty ale není jednotný. Jaké jsou hlasy proti? „Takový kryt může způsobit nižší účinnost tepelného čerpadla. A to kvůli tomu, že se omezuje přísun množství vzduchu do jednotky a tím snižuje razantně účinnost tepelného čerpadla,” uvádí Jakub Hrozek z instalační společnosti Eurosystémy. Navíc v zimě při odtávání může pára přimrzat a kupit se na kleci. Tím bude čerpadlo mít málo vzduchu a bude se vytvářet méně další energie do topného systému.

Dodržet tlakovou ztrátu

Je fakt, že pořizování krytů tepelných čerpadel není v souladu se zájmem jejich výrobců. Samotní výrobci tepelných čerpadel budou od pořízení krytu vždy odrazovat, neboť budou tvrdit, že mají to nejtišší tepelné čerpadlo na trhu. Kryt nemusí snižovat účinnost čerpadla ve všech případech. Pokud je dodržena tlaková ztráta tepelného čerpadla, provoz není omezen. Kryty lze navrhnout tak, aby vyhovovaly jak vzduchově, tak akusticky a aby nedocházelo ke snížení výkonu tepelného čerpadla a kryt opravdu hlučnost snižoval.

Související článek

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Výhodná investice nebo předražená klimatizace?

Vzduchové tepelné čerpadlo má své odpůrce i příznivce. Pro někoho je to předražená forma klimatizace, zatímco jiní v něm spatřují účinné řešení pro vytápění v ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz