Malé fotovoltaiky lámou rekordy! Domácnosti našly klíč k budoucnosti udržitelné energetiky

Od fosilních zdrojů výrazně ustupujeme a elektřinu vyrábíme stále častěji ze slunečního svitu, to vyplývá z roční zprávy o provozu elektrizační soustavy v Česku, kterou vydal Energetický regulační úřad.
Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay

Malým fotovoltaikám se daří

Zatímco celková produkce energie se vloni v České republice snížila bezmála o desetinu, obnovitelným zdrojům se dařilo: Elektřiny vyrobily meziročně o 5 % více. Největší nárůst přitom zaznamenal segment malých fotovoltaických elektráren s výkonem do 10 kW, jejichž produkce loni vzrostla o více než 170 %. Ukazuje to roční zpráva o provozu elektrizační soustavy, do které ERÚ poprvé promítl i výrobu elektřiny z malých zdrojů, provozovaných bez licence.

Mikrozdrojů je stále více

„Malé fotovoltaické elektrárny, jejichž výkon nepřesahuje deset kilowatt, se loni na hrubé výrobě elektřiny podílely necelým jedním procentem. Působivý je ale meziroční nárůst jejich instalované kapacity i produkce. Mezi lety 2022 a 2023 se zvýšila instalovaná kapacita tohoto typu zdrojů o 158 procent a elektřiny vyrobily dokonce o 172 procent více. Čísla jasně dokládají boom, který v posledních dvou letech zažívají instalace střešních solárních elektráren,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Výroba elektřiny z mikrozdrojů stoupá

Malé fotovoltaiky vyrobily za uplynulý rok 0,72 TWh elektřiny, do sítě z tohoto objemu dodaly 0,3 TWh. To znamená, že 0,42 TWh (58,3 %) bylo spotřebováno přímo v místě výroby – typicky domácnostmi či podnikateli, kteří tyto malé zdroje provozují. „Data zároveň ukazují, že u výkonnějších fotovoltaických zdrojů je rozvoj o poznání pomalejší. Instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren přesahujících výkonem 1 megawatt se například meziročně zvýšila jen o 1,7 procenta a výroba elektřiny se u nich dokonce mírně snížila,“ doplňuje Stanislav Trávníček.

Elektřina z uhlí je na sestupu

Celkově se v loňském roce vyrobilo v České republice 76,9 TWh elektřiny, což znamená meziroční pokles o 9,2 %. Propad je patrný především u výroby elektřiny z hnědého a černého uhlí (-19 %, resp. -21 %) i zemního plynu (-16 %). Obnovitelné zdroje svou produkci naopak meziročně navýšily o 4,8 %. Kromě fotovoltaiky (+16 %) k nárůstu přispěly zejména malé i velké vodní elektrárny (+9,1 %, resp. +16 %). V energetickém mixu, tedy v podílu na celkové výrobě elektřiny, hrálo loni prim jaderné palivo (40 %), následované hnědým uhlím (36 %), obnovitelnými zdroji energie (14 %), zemním plynem (4 %), černým uhlím (2 %), přečerpáváním vody (1 %) a ostatními plyny (1 %).

Zdroj: Energetický regulační úřad

Související článek

Další firma v problémech: Milionové dluhy poslaly dodavatele fotovoltaiky MVP Solar do insolvence

Českobudějovická společnost MVP Solar, dodavatel fotovoltaiky, je v insolvenčním řízení. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Podle nich firmu do insolvence poslala ČSOB, které ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.