Městečko ve Francii instaluje solární panely na hřbitově pro sdílení elektřiny

Ve Francii se připravuje komunitní projekt sdílení elektřiny, kdy se bude elektřina vyrábět na přístřešcích, které budou umístěné nad hroby. V městečku Saint Joachim se instaluje velký solární přístřešek, který může každému místnímu ušetřit tisíce korun za elektřinu ročně.
Ve francouzském městečku budou vyrábět elektřinu na hřbitově | zdroj: Brier Energy

Soláry na hřbitově odvedou vodu

S fotovoltaikou se můžeme potkat na řadě míst. Pozornost si získávají instalace agrovoltaiky, na dálnicích nebo například carporty, tedy přístřešky nad parkujícími vozidly. Ve Francii by měl vzniknout obří projekt, kdy se bude elektřina vyrábět na místním hřbitově a sdílet ji bude moci každý z obyvatel městečka nebo z firem, které zde působí. Zapojit se bude moci kdokoliv, alokační klíč by měl být pro každého stejný, tedy stejný díl získá velký supermarket jako domácnost. Fotovoltaika na tomto hřbitově bude plnit podobnou úlohu jako agrovoltaika. Hřbitov je totiž umístěný tam, kde hrozí časté záplavy kvůli nadměrným srážkám, takže je jeho údržba náročná. Například v únoru je pro místní prakticky nemožné se mezi hroby procházet, jak je zdejší půda zavodněná. Odvodňování půdy by bylo neustálým bojem s mokřadem, takže starosta Saint-Joachim navrhl místo zakrýt, aby se zabránilo jeho zaplnění dešťovou vodou. Velký přístřešek, který by zde měl vyrůst, bude tyto srážky zachytávat a posléze se budou odvádět tam, kde je to třeba. Přístřešek bude propouštět světlo, takže hřbitov nebude v naprostém stínu, ale bude poskytovat příjemné světlo pro pobyt zde. Do komunitního projektu se lze přihlásit investicí pouhých 5 EUR. Díky tomu bude dále kolem 1000 lidí sdílet elektřinu bez dalšího placení. Investici do solárního přístřešku uhradí obec, která bude instalaci ve výši 3,35 milionu eur plně financovat, přičemž využívá daňové zisky ze sedmiprocentního zvýšení daně z nemovitosti v loňském roce. Solární elektrárna na hřbitově v městečku Saint-Joachim má začít vyrábět elektřinu v létě 2025.

Soláry na španělských hřbitovech

Nejde o zcela originální nápad. Již v roce 2008 španělské město Santa Coloma de Gramanet poblíž Barcelony umístilo přístřešky se solárními panely nad hrobky a kolumbária, celkem šlo o 462 solárních panelů. Tehdejší projekt stál přes 18 milionů korun. V dalším španělském městě Valencia plánují vytvoření největší městské solární farmy ve Španělsku, a to instalací 6 658 solárních panelů na místních hřbitovech. Na hřbitovech Grau, Campanar a Benimàmet již bylo položeno asi 810 panelů. Panely budou generovat celkový výkon více než 440 000 kilowatt ročně, což povede k úspoře 140 tun oxidu uhličitého ročně. Energie bude většinou využívána k napájení obecních budov, ale 25 procent půjde také do 1000 ohrožených domácností.

Soláry na střeše chorvatského hřbitova

Město Osijek v Chorvatsku dokončilo solární systém na střeše budovy na ústředním hřbitově. Zařízení pokryje 70 % své spotřeby elektřiny. Fotovoltaické zařízení je jedním z téměř dvaceti ve městě, další jsou ve školkách, školách a na koupalištích. Solární elektrárny jsou zatím instalovány na budovách středoškolského hřiště, Podnikatelského inkubátoru BIOS, MŠ Sarvaš, Latica, Ivančica a Mak, na vodárně Vodovod Osijek, na Kulturním centru, sportovních halách Jug 2 a Zrinjevac, na střelnici Pampas, městských bazénech a na základní škole Ljudevit Gaj, Vijenac a Tin Ujević. Investice do Ústředního hřbitova má hodnotu téměř 102 000 EUR, z toho 40 % pokryl Fond ochrany životního prostředí a energetické účinnosti.

Zdroj: Brier Energy

Související článek

Další firma v problémech: Milionové dluhy poslaly dodavatele fotovoltaiky MVP Solar do insolvence

Českobudějovická společnost MVP Solar, dodavatel fotovoltaiky, je v insolvenčním řízení. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Podle nich firmu do insolvence poslala ČSOB, které ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.