Městská sportovní zařízení Benešov vybudovala fotovoltaickou elektrárnu

Městská sportovní zařízení Benešov vybudovala fotovoltaickou elektrárnu, která má šetřit náklady na energie. Dělníci instalovali solární panely na střechy zimního stadionu a plaveckého bazénu. Stavba je zkolaudovaná a k zahájení provozu chybí jen licence od Energetického regulačního úřadu.
Plavecký bazén Benešov | zdroj: Město Benešov

Ostrý provoz začne nejpozději začátkem března. Celkové náklady jsou 18,3 milionu korun, polovinu by měla pokrýt evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí, informovala o tom ČTK mluvčí radnice Tereza Lípová.

Fotovoltaická elektrárna o výkonu 838,2 kWp (kilowatt-peak) má vyrobit dostatek energie nejen pro provoz zimního stadionu a bazénu, ale také pro sousední atletický stadion. Roční produkce elektrické energie přesáhne 700 megawatthodin (MWh), z toho 400 MWh sportovní zařízení využijí k vlastní spotřebě a zbytek dodají do distribuční soustavy.

Zimní stadion, plavecký bazén a atletický stadion jsou do distribuční sítě připojeny přes jednu trafostanici. Nyní tedy může vyrobená elektřina ze solárních panelů proudit jen do těchto budov. Do budoucna by přebytky měly sloužit v komunitní energetice města. „Současná legislativa však nyní bohužel komunitní sdílení energií neumožňuje,“ uvedl ředitel sportovních zařízení Tomáš Holub. Společnost předpokládá, že elektrárna pomůže například s náročným provozem zimního stadionu v létě.

Město záměr získávat energii z obnovitelného zdroje podpořilo a poskytlo sportovním zařízením osmimilionovou půjčku, splatnou do tří měsíců od obdržení dotace. Radnice chce solární panely umístit také na střechy základních škol, jídelny, kulturního domu a budovy, v níž je městská knihovna s poliklinikou.

Zimní stadion Benešov | zdroj: Město Benešov

Související článek

Brněnská firma získala od EU peníze na rozvoj energetické inteligence

Brněnská technologická společnost Mycroft Mind, která je součástí skupiny TTC, získala z fondů Evropské unie podporu deset milionů eur, v přepočtu 251 milionů korun, na ...