V pátek po půl dvanácté došlo v české rozvodné soustavě k události mimořádné, ale ne výjimečné- k pádu fázového vodiče vysokonapěťového vedení, které zajišťuje přenos vysokých výkonů z elektráren a zajišťuje dodávky elektřiny na dlouhé vzdálenosti. Následně došlo k přetížení vedení a v 11.50 k náhlému poklesu výkonu v tuzemské přenosové soustavě o přibližně 850 megawattů oproti očekávaným hodnotám. To vedlo k destabilizaci sítě a masivnímu výpadku dodávek elektřiny.
Řetězově bylo postiženo devět stanic přenosové soustavy v Čechách. To vedlo k výpadku elektrického proudu v řádu hodin po téměř celé severní polovině Čech.
Situace, kterou jsme popisovali živě během pátku, měla povahu zastavení života měst i průmyslových provozů. Novináři to nazvali jako „blackout“, ačkoliv ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček má jiný názor. „Žádný blackout se nekonal. Byl to masivní výpadek v dodávkách elektrické energie, který se podařilo vyřešit v řádu desítek minut,“ uvedl na síti X v neděli odpoledne.
Jde do značné míry o mediální pojem výpadku elektrického proudu, který je definován rozsahem území (nejde jen o lokální výpadek), a délkou výpadku. Ten má trvat „podstatně déle než běžný“, za což jsou prý považovány desítky hodin až dny.
Existují ale zcela jistě důležitější otázky, než hádka o názvosloví.
Tou klíčovou bezesporu je, co zapříčinilo „mechanické selhání“ v podobě pádu fázového vodiče. Jako možné zdůvodnění během víkendu zaznělo zvýšení náporu na soustavu vysokonapěťového vedení v důsledku „přetoků“ z Německa a Polska, ale rovněž zastaralá infrastruktura na úseku V411, který přitom patří v naší soustavě k těm klíčovým.
Jednotlivým verzím se budeme v dalších dnech věnovat. Promyšleně, podloženě a s odborníky- jsme Solární magazín, nikoliv solární noviny.
Nejzásadnější otázkou ale je, jakým způsobem přistoupí k objasnění mimořádné události odpovědní lidé. Netransparentní komunikace a zamlčování příčin by představovalo fatální ránu nejen institucím českého státu, ale celé energetice, která právě v současné fázi hlubokých strukturálních změn potřebuje důvěru spotřebitelů více, než kdy jindy. Již během víkendu začala mezi veřejností kolovat řada spekulací, jejichž prosazení by bylo velkou reputační pohromou pro celý solární byznys.
To bude velmi důležité především v kontextu varování před „spekulacemi, které nikomu nepomáhají,“ vyslovené europoslankyní Danuší Nerudovou.
Bohužel máme z nedávné minulosti příklad, jak taková komunikace vypadat nemá. Agentura Bloomberg koncem června informovala o vyšetřování dubnového dlouhého blackoutu ve Španělsku. Tamní vláda v červnu vydala zprávu o rozsahu 182 stran, která ale podle mnohých nechala mnoho nezodpovězeného a další otázky položila, zejména začerněním některých pasáží.
Analytici Bloombergu soudili, že začerněna mohla být i klíčová pasáž, která poukazuje na důsledky připojení sítě na obnovitelné zdroje energie.
Patrně by vše zůstalo v rovině spekulací, kdyby se následně mezi sebou nezačala hádat španělská vláda a společnost Redeia, která je ve Španělsku provozovatelem přenosové soustavy. Tu vláda obvinila, že „nezajistila dostatek záložních tepelných zdrojů“, tedy uhelných či plynových elektráren.
Společnost Redeia (též lze najít jako Red Electrica) je akciovkou, kde má největší podíl, zhruba pětinu, španělská vláda. A právě současná vláda socialistického premiéra Sánchéze dosadila současné vedení.
Ředitelka Beatriz Correadorová, Sanchézova stranická kolegyně, si ale kritiku nenechala líbit a přišla s vlastní verzí. Veřejně ji prezentovala poté, co v květnu došlo k hlasování o jejím odvolání. A podle této verze potíže, jež způsobily přemíru napětí v přenosové soustavě, podle všeho započaly na fotovoltaické elektrárně v provincii Badajoz.
Lze jen doufat, že v Česku bude vyšetřování vedeno transparentnějším způsobem. Je ale třeba myslet na to, že i čeští politici budou čelit různým tlakům.
Jak podotkl energetický expert Pavel Janeček, bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské, pokud by jako příčina výpadku byla identifikována chyba v řízení přenosové soustavy, znamenalo by to pro český stát nejen poškozenou reputaci, ale také podklad pro uplatňování náhrad škod. Pokud by jako příčina byla identifikována technická chyba, tak by vůči státu tyto škody nebylo možné uplatňovat.
Premiér Petr Fiala už na první tiskové konferenci 4. července po 18. hodině, když ještě běžel nouzový stav v energetice, mluvil o tom, že „primární příčina“ je jasná, a to technická závada v podobě pádu fázového vodiče.
Současně ale předseda vlády uvedl, že „určitě bude třeba analyzovat další události, které se odehrály, abychom přesně věděli, co se stalo a byli připraveni na případné budoucí problémy podobného typu“.