Moravskoslezský kraj chystá instalaci dalších fotovoltaických elektráren

Moravskoslezský kraj chce na střechách dalších krajských budov nechat instalovat fotovoltaické elektrárny. Připravuje také modernizaci nevyhovujících kotelen, kde plánuje obměnit neekologické kotle. Projekty na snížení spotřeby energie by kraji v budoucnu mohly přinést několikamilionové roční úspory. Novinářům to sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Fotovoltaické panely jsou už nyní například na budovách několika škol, ale také nemocnici ve Frýdku-Místku nebo přímo na objektu krajského úřadu. „Loni jsme nechali vypracovat statické posudky pro více než sedm desítek krajských budov. Chtěli jsme si ověřit, kde je možná instalace solárních panelů pro výrobu elektrické energie. Statické posudky jsou hotové a tam, kde to je možné, se začínají projekty realizovat,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Kraj aktuálně chystá umístění solárních panelů na několik dalších budov. Jsou mezi nimi školy, objekty Správy silnic Moravskoslezského kraje či sociální zařízení. Součástí elektráren bude zároveň baterie pro ukládání vyrobené elektrické energie. Náklady budou zhruba 26 milionů korun, část z nich pomohou pokrýt evropské dotace. Podle Unucky kraj už ale připravuje i další projekty. Fotovoltaické elektrárny chce umístit na budovách 28 příspěvkových organizací. Náklady odhaduje na 100 milionů korun.

„Slunce svítí zdarma, je škoda toho nevyužít, takže chceme, aby se solární panely brzy objevily na co největším počtu střech krajských organizací. Ale jen instalace panelů bez bateriového úložiště není moc výhodná. Proto připravujeme projekty i s úložištěm, které může navíc tvořit základ komunitní energetiky v daném místě. Pokud budeme sdílet elektřinu s místními firmami nebo občany, budou mít soláry na střeše mnohem větší efekt,“ míní Unucka.

Dodal, že jednotlivé příspěvkové organizace nyní vyhlašují výběrová řízení na zpracování projektových dokumentací. „U jednodušších projektů, především těch, které nebudou vyžadovat stavební povolení, předpokládáme zahájení realizace už letos, u ostatních v roce 2025. Letos také přibudou další solární panely na budovách krajského úřadu,“ doplnil Unucka.

Kraj si nechal zpracovat také analýzu stavu plynových zdrojů tepla ve svých příspěvkových organizacích. Ukázala, že mnohé kotle jsou už zastaralé a ve špatném technickém stavu, bude tedy nutné je vyměnit. Kraj si od opatření slibuje nižší spotřebu energie. Na tento projekt má v rozpočtu vyčleněno 70 milionů korun.

Související článek

Vláda projedná novelu energetického zákona až za týden. Její projednávání přitom trvá více než tři roky

Sněmovna měla hlasovat o novele energetického zákona, ale opět se nestalo. Přitom jde o zásadní změny pro ukládání elektřiny, které mají dopad na budoucí vývoj ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.