Solarni magazin nové logo

MPO poskytne miliardu korun na modernizaci lokálních distribučních sítí

Stát poskytne miliardu korun na modernizaci lokálních distribučních sítí. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu nyní vyhlásilo dvě nové dotační výzvy. Jejich cílem jsou úspory energií v sítích a navýšení jejich kapacity. MPO o tom informovalo v tiskové zprávě.
Ilustrační obrázek | zdroj: Canva

„Modernizace lokálních distribučních soustav nám pomůže v úsilí rozvíjet českou energetiku. Tyto dvě výzvy podpoří jejich provozovatele při nákupu zařízení omezujících ztráty v distribuční soustavě a pomohou do ní také instalovat chytré prvky, což spotřebitelům dá možnost lépe řídit svou spotřebu elektřiny, a tím snižovat své výdaje,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Peníze budou moci čerpat provozovatelé lokálních distribučních sítí, ke kterým je připojeno méně než 90.000 odběratelů. První výzva je zaměřena na dosahování úspor primární energie při distribuci elektřiny. Distributoři budou moci peníze použít na nákup a instalaci transformátorů, trafostanic a dalšího dovybavení. Další výzva má pak podle úřadu pomoci posílit kapacity lokálních distribučních sítí a možnost většího připojování obnovitelných zdrojů energie do sítě. Peníze tak bude možné využít na modernizaci silové infrastruktury nebo na instalaci chytrých prvků distribučních sítí. Na každou výzvu je vyhrazeno 500 milionů korun.

„Věříme, že výzvy zaprvé efektivním způsobem podpoří naplňování cílů v oblasti energetické účinnosti, která je jedním ze základních pilířů přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Zadruhé očekáváme rychlejší rozvoj chytrých sítí a konvenční posílení sítí v Česku, který je nezbytný pro rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ řekl vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha.

Provozovatelé soustav budou moci podávat žádosti od od 2. dubna do 30. prosince 2024.

Související článek

Jak dostat maximum z vaší fotovoltaiky? Čeští vývojáři mají geniální řešení

Jak využívat elektřinu ze slunce co nejefektivněji? Do budoucna se ukazuje jako klíčové dokonale sladit spotřebu, výrobu a odběr elektřiny elektřiny z distribuční sítě. To ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz