Solarni magazin nové logo

MPO rozdělí 200 milionů korun na energetické úspory obcí a firem

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo přijímat žádosti o dotace na energetické úspory. Pro obce a firmy má ve dvou dotačních výzvách připraveno 200 milionů korun. Žádosti bude možné podávat do poloviny příštího roku. Cílem bude snížení nákladů na energie. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
inisterstvo pro obce vyčlenilo 150 milionů korun | zdroj: Manfredxy

„Energetické úspory budou hrát klíčovou roli v další budoucnosti naší energetiky, zejména v kontextu dekarbonizace. Proto jsme připravili dvě výzvy z Národního plánu obnovy, které obcím a firmám pomohou s přípravou komplexní energetické koncepce a se vstupní analýzou energetického managementu. Díky tomu budou moci optimalizovat a dlouhodobě vyhodnocovat svoji spotřebu energie, což povede ke snížení nákladů,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Dotační výzva pro obce je určena na zpracování místní energetické koncepce, která by měla optimalizovat spotřebu energií v dané lokalitě. Malé obce do 5000 obyvatel budou moci získat maximálně 450.000 korun, větší obce do 10.000 obyvatel půl milionu korun a obce nad 10.000 obyvatel maximálně 550.000 korun. Ministerstvo pro obce vyčlenilo 150 milionů korun. Z poskytnuté dotace bude podle úřadu možné financovat jak výdaje na zpracování koncepce, tak například výdaje na tisk nebo grafickou úpravu.

Druhá výzva bude zaměřena na zavedení systému hospodaření s energií v podobě energetického managementu a má pomoci firmám a obcím se snižováním provozních nákladů. Součástí bude i vstupní analýza nemovitostí, která určí potenciální energetická opatření. Díky energetickému managementu mohou podnikatelé a obce identifikovat případné ztráty energií, optimalizovat spotřebu energií, a snížit tak své náklady. „V této výzvě financujeme přípravu základních dokumentů, definici procesů a výdaje na přípravu a zpracování systému pro monitorování a vyhodnocování spotřeby energie. Připraveno máme 50 milionů korun,“ řekl ředitel energetické účinnosti a úspor Ján Čiampor.

Související článek

Jak se vyhnout předčasné demontáži fotovoltaiky?

Fotovoltaika by měla vydržet nejméně 25 let, což je doba, na kterou je na ni poskytována záruka. Množí se ale případy, kdy byla instalace špatně ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz