Na co si dát pozor při výběru a instalaci tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla se stávají alternativou ke starým kotlům na tuhá paliva, která musí vyměnit až 150 000 lidí do září 2024. Tepelná čerpadla rovněž mohou být efektivním topným systémem v novostavbě nebo při modernizaci domu. Před objednáním a instalací čerpadla by však zájemci měli věnovat pozornost několika klíčovým faktorům.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Tepelná čerpadla jako první volba při výměně topného systému

Stále větší počet majitelů domů uvažuje o výměně starého topného systému za nový, přičemž tepelná čerpadla jsou často jejich první volbou. V této fázi je důležité, aby oslovili firmy s dlouholetou historií a pozitivními, nezávislými recenzemi. Firmy s bohatými zkušenostmi v oblasti instalací pravděpodobně provedou kvalitnější práci než nové firmy bez referencí. Užitečné informace také mohou poskytnout lidé z okolí, kteří již tepelné čerpadlo mají nainstalované. Ideální je uzavřít smlouvu s certifikovanou firmou specializující se na instalaci TČ.

Jaká je návratnost investice do tepelného čerpadla?

Majitelé domů by si měli spočítat návratnost investice. Přestože nelze přesně stanovit tuto dobu na měsíce nebo roky, díky dlouhé životnosti tepelného čerpadla je návratnost investice téměř jistá. V případě výměny elektrokotle za tepelné čerpadlo se očekává návratnost v rozmezí od 5 do 7 let, při výměně plynového kotle 8 až 10 let.

Odborník stanoví výkon tepelného čerpadla

Při složitější instalaci by měl odborník pečlivě zmapovat dům a navrhnout tepelné čerpadlo s odpovídajícím výkonem na vytápění a chlazení. Celý proces instalace vyžaduje důkladné plánování, včetně návrhu systému, výpočtu tepelných ztrát a samotné realizace.

Vyšší spotřeba elektřiny po přechodu z plynového kotle na TČ

Důležité je také vzít v úvahu zvýšenou spotřebu elektřiny při provozu tepelného čerpadla. Majitelé domů, kteří přecházejí z plynového kotle na čerpadlo, pravděpodobně mohou očekávat nárůst spotřeby elektřiny, zejména pokud se instaluje TČ s vyšším výkonem, například kvůli starším radiátorům.

Chybné nastavení TČ zkracuje jeho životnost

Správné dimenzování tepelného čerpadla je klíčové pro efektivní vytápění domu. Tepelné čerpadlo by se mělo dimenzovat na pokrytí 60 až 80% tepelné ztráty domu. Poddimenzované TČ by vyžadovalo záložní zdroj energie (tzv. bivalentní energie), což by vedlo k výraznému nárůstu nákladů na vytápění a zkrácení jeho životnosti. Opačným problémem je předimenzované tepelné čerpadlo, které pracuje na polovinu svého výkonu. Majitelé domu zbytečně investovali do dražšího čerpadla, než museli.

Tepelné čerpadlo a hluk: realita levných čerpadel

Zejména levná čerpadla mohou generovat hluk, na který si mohou stěžovat sousedé. V tomto okamžiku by se mělo provést měření hluku, a pokud přesáhne stanovený limit, majitel TČ by měl přistavit tlumicí clonu, například z tújí. Kvalitní tepelná čerpadla od renomovaných výrobců disponují tichým chodem.                                                                        

Levné komponenty neznámého původu? Ruce pryč

„To jsou problémy se stejně špatným začátkem a bohužel i koncem. Když koupí zákazník stroj, ve kterém se nevyzná ani montážní firma, je to problém. Podcenit klíčové součásti čerpadla se nevyplatí, a to kvůli účinnosti, spolehlivosti, ale i hlučnosti. Stejně by zákazník neměl přehlížet například to, že čerpadlo je nabízeno jako kompakt, přitom má ale i svou vnitřní jednotku. Prostě, není kompakt jako kompakt, stejně jako není split jako split,“ uvedl David Liška z oddělení obchodně-technické podpory Master Therm.

Vyměnit otopný systém nebo ne?

Odborná firma by měla zhodnotit, zda je současný otopný systém dostatečný pro tepelné čerpadlo nebo jestli vyžaduje úpravy či výměnu. Rovněž by měla zvážit potřebu akumulační nádoby, která však navýší celkové náklady na pořízení tepelného čerpadla.

Reálný provoz TČ nemusí odpovídat údajům na štítku

Jiří Svoboda, jednatel společnosti Master Therm, dodává: „Pokud výrobce deklaruje účinnost třeba A+++ při výkonu 10 kW, tak pokud takové čerpadlo nainstaluji na dům s tepelnou ztrátou třeba 18 kW, údaje na štítku prostě nebudou platit. Budou daleko horší, čerpadlo bude výrazně méně úsporné a bude hlučnější.“

Zdroje:

https://www.denik.cz/byznys-kafe/vojtech-formanek-master-therm-tepelna-cerpadla.html?utm_content=podnikani
https://www.rpsgroup.com/insights/consulting-uki/the-pros-and-cons-of-heat-pumps-what-you-need-to-know/
https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/26347-jaka-jsou-potencialni-rizika-pri-porizeni-tepelneho-cerpadla
https://www.brilon.cz/nejcastejsi-dotazy/jak-dimenzovat-tepelne-cerpadlo/
https://www.elektrina.cz/tepelna-cerpadla-odbornik-radi-hluk-myty-zaruky

Související článek

Tepelné čerpadlo užijete po celý rok: V zimě topí, v létě chladí

Tepelná čerpadla se v posledních letech stávají oblíbeným zařízením pro vytápění i chlazení domů. V létě mohou moderní čerpadla sloužit jako klimatizace a zajistit příjemnou ...