Na co si dát pozor při změně dodavatele elektřiny? Srovnávač od ERÚ pomůže

Srovnávače elektřiny umožňují porovnat si nabídky různých dodavatelů elektřiny. Ten od Energetického regulačního úřadu nyní usnadňuje srovnání tím, že načítá data přímo z faktury.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Nahrání faktury

Srovnávač elektřiny od Energetického regulačního úřadu umožňuje srovnávat ceníky českých dodavatelů elektřiny. Aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu. V obou případech tak pokrývá více než 99 % trhu (měřeno tržním podílem dodavatelů podle počtu jejich odběratelů). Nyní nabízí tento srovnávač novou funkci, a to načtení dat, která jsou důležitá pro srovnání přímo z faktury: „Abychom změnu dodavatele usnadnili, přidali jsme do našeho srovnávače novou unikátní funkci, díky které umí sám načítat data z faktur dodavatelů. Spotřebitel už nemusí listovat vyúčtováním a přepisovat údaje o své spotřebě nebo používané sazbě. Stačí, aby nahrál fakturu a webové stránky to udělají za něj,“ popisuje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.  Na stránce se srovnávačem lze najít tlačítko Nahrát fakturu. Aby porovnání správně fungovalo, je třeba nahrát vyúčtování ve strojově čitelném formátu PDF. V tomto formátu ho běžně zasílají dodavatelé v rámci elektronické komunikace jako přílohu e-mailu nebo si lze fakturu takto stáhnout z internetové samoosbluhy dodavatele elektřiny.

Filtrování nabídek

Srovnávač od Energetického regulačního úřadu umožňuje zobrazit všechny nabídky, které jsou dostupné pro konkrétní distribuční území, distribuční sazbu, příkon a tak dále. Nabídka je tedy konkretizovaná podle určitého odběrného místa. Dále lze nabídky dodavatelů elektřiny ještě rozdělovat podle různých kritérií: „Spotřebitelé si ve srovnávači mohou filtrovat produkty i podle toho, zda chtějí fixaci, případně na jak dlouhou dobu. Zároveň srovnávač rozlišuje to, když má některá nabídka období fixace kratší, než je doba trvání samotné smlouvy. Spotřebiteli se snažíme dát maximum nezávislých informací,“říká Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Jak na přechod k dodavateli

Přestože změna dodavatele nabízí možnosti, jak ušetřit, spotřebitelé by v první řadě měli nahlédnout do smlouvy, zda neobsahuje nebezpečná ustanovení a dodavatel se v ní skutečně zavazuje k tomu, co slibuje v nezávazných nabídkách. A prostudovat je třeba i smlouvu se současným dodavatelem, za jakých podmínek s ním mohou spotřebitelé ukončit kontrakt. U smluv na dobu neurčitou činí výpovědní lhůta typicky tři měsíce, po kterých je možné odejít bez sankce. U smluv na dobu určitou ale smlouva končí pevně stanoveným datem. A předčasný odchod v takových případech znamená úhradu pokuty a často i ušlého zisku, kterého se někteří dodavatelé ve smlouvách dožadují.

zdroj: srovnavac.eru.gov.cz

Elektřinu zde nakoupíte

Srovnávač elektřiny od Energetického regulačního úřadu uvádí pravdivá data od dodavatelů elektřiny, která se zobrazují na základě platných ceníků dodavatelů. Nabídky zde nelze prostřednictvím Energetického regulačního úřadu poptat, je třeba oslovit přímo konkrétního dodavatele. Komerční srovnávače jsou přitom prodejci určitého dodavatele, případně několika dodavatelů. U těchto dodavatelů mají možnost nabízet speciální nabídky, které nejsou v cenících, a tak získávat nové klienty.

Související článek

Starosta Slatinic představuje ambiciózní projekt. Přečerpávací elektrárna může změnit budoucnost obce

Vyroste u obce Slatinice s 1600 obyvateli přečerpávací elektrárna? Starosta Ondřej Mikmek představil zcela seriózní záměr na to, jak ukládat elektřinu, kterou vyrobí místní fotovoltaiky. ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz