Na co si dát pozor u měničů pro FV ohřev vody? Shrnuli jsme životu nebezpečná rizika

Dotace z programu NZÚ Light zamíchaly v minulém roce kartami i v oblasti pro FV ohřev vody. Na českém trhu se začaly objevovat levné, zato méně kvalitní měniče, které mohou být životu nebezpečné. Na co si dát pozor při jejich výběru a jak takový měnič rozpoznat, o tom promluvil Ondřej Vrla ze společnosti Unites Systems.
Problematické prvky týkající se nekvalitních měničů se rozšířily v tuzemsku od minulého roku | Zdroj: Getty Images

Měniče, které by se na evropském trhu neměly prodávat, lze rozpoznat na první pohled i podle přítomnosti zásuvky. „Ne všechny, ale některé z měničů určené pro FV ohřev vody používají pro připojení bojleru běžnou zásuvku modelu E nebo F,“ uvedl Vrla. V tomto případě z měničů do zásuvek neproudí sinusový průběh, ale takzvaný „modifikovaný sinus“, jehož parametry nejsou nikde definovány a každý výrobce si jej představuje po svém. To je v rozporu s evropskými normami, které jasně stanovují mimo jiné také napětí a frekvenci, ale i další parametry vztahující se k rozvodné síti, která může obsahovat jednofázové zásuvky.

„I když výrobce napíše na sebevětší štítek, že tam může být připojen pouze tepelný spotřebič, kterému nevadí jiný průběh než sinusový, nesmíme zapomenout na to, že do té zásuvky může zapojit spotřebič i někdo neznalý. Žádný štítek nezabrání třeba seniorovi bez brýlí, aby zapojil do zásuvky na měniči třeba fén. Potom může dojít ke zničení jak měniče, tak fénu, ba dokonce k tepelnému nebo elektrickému úrazu,“ zdůraznil.

Navíc všechny zásuvkové obvody musí být od roku 2009 povinně chráněny proudovým chráničem. „To však u měničů pro FV ohřev vody zajištěno není, protože při napájení z fotovoltaiky chránič nedává smysl, napájení jde přímo z panelů,“ dodal.

Průběh výstupního signálu

Velmi důležitým parametrem pro bezpečnost systému je průběh proudu, protože mnoho levných měničů pro FV ohřev vody generuje již zmíněný modifikovaný sinus, což je v podstatě obdélníkový signál. „Problém je v tom, že modifikovaný sinus jako terminus technicus v podstatě neexistuje, takže si to každý výrobce dělá, jak chce, přičemž ani termostaty, ani tepelné pojistky nejsou na napájení tímto průběhem nijak testovány. To, že je výstup z měniče střídavý, tak je sice pravda, ale neznamená to, že to je bezpečné,“ apeloval Vrla.

Zdroj: US

Zásadní problém spočívá v tom, že doba vypnutí, potřebná k zhasnutí elektrického oblouku, je často nedostatečná. „Doba přeběhu napětí je tak krátká, řádově to mohou být mikrosekundy, že i když se oblouk, který se při vypnutí termostatu mezi kontakty vytvoří, tak i když změní polaritu, kulička žhavého plynu nestačí zchladnout, a proto může oblouk hořet dál. On sice jednou zhasne, ale minimálně bude hořet déle, než by měl. A to má potom vliv na životnost termostatu, tepelné pojistky i na samotnou bezpečnost,“ řekl.

„Kdyby kontakt termostatu jenom uhořel, tak je to ještě malý problém. Termostat lze vyměnit, ale on se může svařit tak, že při příštím dosažení vypínací teploty už zkrátka nerozepne. A když se v termostatu slepí kontakty, tak se bojler při nastavené teplotě nevypne,“ doplnil.

I když je bojler vybaven tepelnou pojistkou, která by měla fungovat jako záložní bezpečnostní prvek, i ta může selhat při opakovaném vystavení nedefinovanému průběhu. Pokud selže tepelná pojistka, zůstává jako poslední ochrana přetlakový ventil. Ten by se měl pravidelně kontrolovat, aby se předešlo jeho selhání, ale při jeho zásahu by mohlo dojít k nebezpečným situacím, jako je možnost opaření. „Znám pár lidí, kterým vysyčel bojler přetlakovým ventilem. Představte si dům plný páry,“ vykreslil Vrla jeden z možných scénářů.

Možnost průrazu stejnosměrného napětí na výstup

Dalším nebezpečím, které zejména levné měniče mívají, je možnost průrazu DC na výstup. „U měniče, kde proud z panelů vede téměř až k bojleru a od něj ho dělí pouze polovodiče, může dojít k průrazu spínacích prvků,“ konstatoval.

„Může to být buď únavou součástky, nebo třeba vlivem i vzdáleného bleskového výboje. Zkrátka, kdyby se prorazily dva tranzistory, budete mít na vstup bojleru trvale připojený stejnosměrný proud z panelů. A u stejnosměrného proudu je to tutovka, že termostat a pojistka první rozpojení nepřežije,“ vysvětlil.

Připojení PE

Bezpečnostní norma pro spotřebiče třídy ochrany I., mezi něž patří i měniče připojené k síti, stanovuje, že všechny kovové části přístupné dotyku musí být připojeny k ochrannému vodiči, což zajišťuje jejich uzemnění, ale v některých případech lze narazit na situaci, kdy na čelní kryt naléhá ze spodní strany několik fotovoltaických i síťových vodičů, přičemž kryt vůbec uzemněný není.

„Představte si, že se vodič propálí a dotkne se krytu, na který si můžete sáhnout. Pokud kryt není uzemněný, tak se spojíte s potenciálem tohoto vodiče,“ varoval Vrla.

Zdroj: US

EMC

V neposlední řadě je potenciálním problémem i množství vyšších harmonických kmitočtů, které nekvalitní měniče vyzařují. „Čím hranatější průběh proudu je, tím víc vyšších harmonických kmitočtů obsahuje. To může být nebezpečné zejména pro lidi používající kardiostimulátor nebo jiné zdravotnické zařízení, které je citlivé na elektromagnetické pole,“ zmínil.

Už menší problém bývá, že vám to může rušit televizi nebo rádio,“ shrnul na závěr Ondřej Vrla ze společnosti Unites Systems, který popsal problematické prvky týkající se nekvalitních měničů, které se rozšířily v tuzemsku od minulého roku.

Zdroj: Unites Systems

Související článek

Jaké jsou největší výhody solární klimatizace? Chladíte a vytápíte téměř zadarmo, vysvětluje odborník Ondřej Vrla

Léto bez klimatizace může snižovat komfort, zároveň však jde o zařízení, které je energeticky velmi náročné. Solární klimatizace naopak využívá propojení mezi poptávkou po chlazení ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.