Veletrh probíhal od 17. do 21. března 2025 ve Frankfurtu nad Mohanem. Do německé metropole zavítalo více než dva tisíce vystavovatelů z pětapadesáti zemí světa, aby na ploše o rozloze dvě stě šedesát tisíc metrů čtverečních představili inovativní řešení pro bydlení budoucnosti. Zdaleka nešlo „jen“ o koupelny a jejich vybavení, ale také o udržitelnost a efektivnost. Ta se týkala ventilace, vytápění, nakládání s vodou, s odpadní vodou, výrobou elektřiny.
Stavebnictví je přitom významným zdrojem emisí oxidu uhličitého a veletrh chtěl poukázat na to, jak je možné emise pomocí nasazení moderních technologií významně snížit.
Místo setkávání a posílení značky na mezinárodním trhu
České firmy si veletrh pochvalovaly jako místo k celosvětovému představení svých produktů. Například společnost Regulus se veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem aktivně účastní jako vystavovatel již od roku 2013.
„Každý ročník této prestižní akce vnímáme jako jedinečnou příležitost nejen k prezentaci našich nejnovějších produktů, ale také k prohlubování vztahů se stávajícími partnery a navazování nových obchodních kontaktů,“ uvedla Lucie Uchytilová ze společnosti Regulus.
Osm samostatných sekcí
Veletrh byl letos rozdělen do osmi tematických sekcí, z nichž každá se zaměřovala na jednu specifickou oblast řešení. V první sekci byly prezentovány moderní koupelny navržené s důrazem na komfort a funkčnost. Nešlo však pouze o koupelny v domácnostech – prostor dostal také (polo)veřejný a průmyslový sektor, například řešení pro kanceláře, letiště, nákupní centra či školy. Své novinky zde představily rovněž společnosti zaměřené na sanitární instalace nebo specializované koupelny v pečovatelských zařízeních. Chybět nemohly ani firmy z oblasti SPA, Pool & Wellness.
Novinky od Regulus v sekci hospodaření s vodou
Další sekce se věnovala hospodaření s vodou, takže zde našly své místo příklady nakládání s dešťovou a užitkovou vodou – od jejich sběru přes skladování až po distribuci. Představily se moderní odvodňovací systémy pro budovy i udržitelné koncepty pro zelené střechy a fasády, doplněné o sofistikovaná řešení zavlažování a odvodnění.
„Mezi hlavní letošní novinky, které jsme návštěvníkům představili, patřily například čerpadlové skupiny s oběhovým čerpadlem Regulus RPA nebo sortiment kulových kohoutů Magnet Filterball s filtrem a magnetem. Kromě těchto novinek jsme prezentovali také široký sortiment čerpadlových skupin pro otopné i solární systémy, kombinovaných akumulačních nádrží, elektrických topných těles, zónových kulových ventilů a dalších produktů,“ popsala Uchytilová.
Tepelná technika s bohatým českým zastoupením
Velká pozornost byla soustředěna na sektor zaměřený na výrobu tepla, ve kterém nechybělo bohaté české zastoupení. Představily se zde nejen systémy vytápění na bázi elektřiny – například tepelná čerpadla kombinovaná s fotovoltaickými systémy a domácími akumulačními jednotkami – ale také topné systémy na biomasu, které propojují udržitelné teplo ze dřeva se solární tepelnou energií a účinnými systémy odvodu spalin. Pozornost si získaly i plynové a kapalné topné systémy využívající inovativní zdroje energie, jako jsou e-paliva, biometan či vodík.
Na veletrh dorazili mimo jiné i zástupci České fotovoltaické asociace. „Na stánku společnosti Valentin Software GmbH A23 v hale 8 jsme prezentovali GeoTSOL a TSOL – náš profesionální návrhářský software pro tepelná čerpadla a solární termální systémy. Tým odborníků Valentin Software byl po všechny tři dny veletrhu k dispozici, aby poskytoval rady ohledně produktů a nabídl praktické vhledy do navrhovacího procesu,“ uvedli zástupci asociace.
Česká špička v oboru tepelných čerpadel
Ve stejném sektoru se představila také společnost Acond, která má za sebou více než pětadvacet let zkušeností s vývojem a výrobou prémiových tepelných čerpadel. Její zařízení využívají ekologické chladivo R290, známé svými vynikajícími termodynamickými vlastnostmi. Podle Acondu by se zákazníci při výběru tepelného čerpadla měli aktivně zajímat o typ použitého chladiva a ověřit si jej u prodejce nebo výrobce.
Společnost zároveň upozornila na problematiku fluorovaných plynů, které se vyskytují ve starších modelech čerpadel, klimatizací či chladniček. Tyto látky, zejména chladiva označená jako R32 a R410, mají výrazný podíl na oteplování zemského klimatu. Od roku 2027 navíc nebude možné tepelná čerpadla s těmito chladivy uvádět na trh Evropské unie.
„Vždy je dobré vyhodnotit takzvaný GWP – Global Warming Potential – ukazatel, který vypovídá o tom, jaký dopad má dané chladivo na klima. V našich tepelných čerpadlech používáme ekologicky šetrné přírodní chladivo R290 s GWP tři. Dříve používaná chladiva, jako je R410 nebo R407C, mají hodnotu GWP i vyšší než dva tisíce,“ upozornil Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond.
České inovace v plynovém vytápění
V sekci věnované výrobě tepla se představila také další tradiční česká firma – Thermona. „Téma udržitelnější budoucnosti u nás v poslední době silně rezonuje, a proto na veletrhu prezentujeme hned dvě řešení, která si zaslouží pozornost. Návštěvníci se na našem stánku mohli seznámit nejen s novinkami, ale i se stávajícími, již osvědčenými výrobky, jako jsou plynové kondenzační kotle nebo elektrokotle,“ uvedla společnost.
Mezi zajímavé novinky patřila také fotovoltaická tepelná jednotka, která kombinuje fungování fotovoltaických panelů s ohřevem teplé vody v zásobníku i topné vody do systému topení.
Zdroj: ISH