Na Olomoucku má soláry jen každá desátá střecha

Podle průzkumu stavební spořitelny se na Olomoucku obnovitelným zdrojům příliš nedaří. Polovina majitelů rodinných domů se do instalace fotovoltaiky ani neplánuje pouštět.
Ilustrační foto | zdroj: pixabay

Fotovoltaika na desetině střech
Průzkum stavební spořitelny Buřinka se prováděl na Olomoucku. Ukázal, že polovina majitelů rodinných domů na Olomoucku nemá a ani neplánuje instalovat technologie využívající obnovitelné zdroje energií. Fotovoltaiku využívá pouze 11 % z nich, tepelné čerpadlo 16 % a větrnou turbínu 2 %. Téměř polovina majitelů domů z tohoto kraje by rekonstrukci, díky které ušetří za energie, financovala vyčerpáním úspor. Hypotéku by volilo 27 % a úvěr od stavební spořitelny 17 %. Čtvrtina by využila dotaci. Usnadnit a zjednodušit úsporné rekonstrukce nyní chtějí stavební spořitelny. Poskytují za tímto účelem zvýhodněné úvěry na zelené rekonstrukce a bezplatné dotační poradenství. V souvislosti s nástupem období rekonstrukcí zjišťovala Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), jak majitelé rodinných domů v jednotlivých krajích České republiky přistupují k rekonstrukcím, zda volí energeticky úsporná řešení a jak vše financují.

Střechy na Olomoucku volají po solárech
Pouze každý desátý majitel rodinného domu v Olomouckém kraji využívá fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny nebo ohřev vody. Pro srovnání: nejvíce využívané jsou v Jihomoravském kraji (17 %). Tepelné čerpadlo má 16 % respondentů z Olomouckého kraje. Nejvíce lidí ho využívá na Karlovarsku (25 %). Prostor pro využití obnovitelných zdrojů energií je na Olomoucku stále velký. „Naplánovat komplexní rekonstrukci může být složité, v našem průzkumu jsme se proto také ptali lidí, kam by se obrátili s žádostí o pomoc či informace. V Olomouckém kraji 35 % respondentů, nejvíce z celé ČR, odpovědělo, že neví – nikdy se o to nezajímali. To je pro nás signál, že musíme o výhodách úsporných rekonstrukcí a dotačním poradenství informovat s větší intenzitou,“ říká Milan Pospíšil, manažer úvěrů ze Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

Kde vzít na rekonstrukci finance?
Čtvrtina majitelů rodinných domů v Olomouckém kraji by rekonstrukci financovala hypotečním úvěrem, což je více než kdekoli jinde v České republice. Stejné procento by využilo dotace od státu. Využití vlastních úspor by preferovalo pouze 43 % majitelů v tomto kraji, a to je nejméně z celé republiky. Vhodnou cestou, jak realizovat rekonstrukci s ekologickým záměrem, je kombinace zvýhodněného úvěru od stavební spořitelny s dotací od státu. „Nově poskytujeme úvěr Oprav dům po babičce s Buřinkou s úrokovou sazbou pouze 3,38 % po celou dobu splácení. Je určený pro majitele domů, kteří řeší komplexní zateplení domu a získají dotaci v programu Oprav dům po babičce. Pro ostatní úsporné rekonstrukce poskytujeme Úvěr od Buřinky pro budoucnost, u kterého je také možné snížit již od počátku měsíční splátky díky započtení dotace,“ vysvětluje Milan Pospíšil.

Kam pro dotace
Přes 60 % respondentů z Olomouckého kraje nikdy nepodávalo žádost o dotace. Pro 12 % z těch, kteří o dotaci již žádali, nebylo její podání nijak složité a vše zvládli sami bez problémů. Dalších 14 % hodnotí proces nikoli jako složitý, ale jako zdlouhavý. Stejné procento vyřízení svěřilo speciálnímu poradci či realizační firmě. „Zkušenosti našich příjemců jsou jednoznačné – výdaje za energie na bydlení po důkladné renovaci, tedy zateplení obálky domu, instalaci tepelného čerpadla a fotovoltaiky, výrazně klesnou. Nyní mají domácnosti k dispozici jedinečný nástroj spojující dotační podporu státu a výhodný úvěr podpořený poradenstvím přímo na pobočkách spořitelen. Věřím, že tato spolupráce pomůže odbourat obvyklé mýty o dotacích a pomůže dalším domácnostem k energeticky úspornému bydlení,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Spořitelny získaly dotace pro tisíce klientů
Od zahájení programu Nová zelená úsporám se dotační poradenství stavebních spořitelen stalo významným prvkem podpory občanů při investování do snížení energetické náročnosti jejich domovů. Aktuální zpráva Asociace českých stavebních spořitelen dokládá výrazný úspěch této iniciativy, když jen za březen a duben poradily spořitelny 4 487 klientů. Stavební spořitelny začaly v průběhu ledna poskytovat dotační poradenství v programech Nová zelená úsporám, které pomáhají občanům s financováním a realizací energeticky úsporných opatření ve starších a energeticky neúsporných objektech. Jedním z hlavních trendů, které motivují klienty k vyhledávání dotačního poradenství, je rostoucí zájem o obnovitelné zdroje energií a s tím související úspory za energie.

Nejvíce žádostí ve Středočeském kraji
Nejčastěji se na poradenská místa na pobočkách stavebních spořitelen obraceli klienti ze Středočeského kraje – do statistiky přispěli 588 žádostmi, druhou lokalitou se zvýšeným zájmem o dotace byl Moravskoslezský kraj – zdejší klienti se na poradenská místa obrátili v 524 případech. Více než 400 žádostí pak nasbíral i Jihočeský kraj. Většina regionů – počínaje Prahou, přes Ústecký a Olomoucký kraj i kraj Vysočina, zaregistrovala přes 300 žádostí, v ostatních to bylo zhruba o stovku méně. „Když jsme v loňském roce spolupráci se státem domlouvali, jako jeden z benefitů jsme uváděli širokou distribuční síť stavebních spořitelen a jejich mateřských bank, která pokryje dotačním poradenstvím i regiony, kde byla služba dotačního poradenství méně dostupná. Jsem moc rád, že přesně to se po roce opravdu děje,“ komentuje Michael Pupala, 1. místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Úvěry za více jak sto milionů
Zájem o zvýhodněný úvěr k dotačnímu programu Oprav dům po babičce je velký. Za první dva měsíce poskytly stavební spořitelny tyto úvěry v celkovém objemu 117 milionů korun a průměrné výši 1,25 milionu korun. Zvýhodněný úvěr je určen především na financování komplexního zateplení domu, výměnu oken, dveří a na pořízení a instalaci obnovitelných zdrojů energie,“ říká Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen a dodává, že úvěry od stavebních spořitelen jsou navíc bez zajištění nemovitostí a mají delší dobu splatnosti a nižší splátku, což znamená menší zátěž pro rodinný rozpočet.

Související článek

Jak solární technologie pomáhají zemědělským podnikům čelit klimatickým změnám

Solární energie nabízí zemědělství nové možnosti pro dosažení energetické soběstačnosti a snížení emisí. Využití fotovoltaiky může významně přispět k udržitelnému hospodaření, ale přináší i určité ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.